IUAD Accademia della Moda

Wstęp

Przeczytaj oficjalny opis

O nas

Nasza Akademia narodziła się w latach sześćdziesiątych, z pomysłu neapolitańskiego krawca Domenico Lettieri.

Historia rozpoczęła się w latach pięćdziesiątych w Vico Equense, małym miasteczku niedaleko Sorrento, wypełnionym amerykańskimi i angielskimi turystami i aktorami. Młody Domenico Lettieri podziwiałby dżentelmenów, którzy chcieli być tacy jak oni.

Rozpoczął więc badania w dziedzinie kunsztownie ubierania i krawiectwa, kończąc jako praktykant w małym sklepie krawieckim. Jednak starsi krawcy nie lubili trenować swoich młodych pomocników, którzy byli jedynie zatrudnieni do sprzątania.

Domenico wiedział, że jedynym sposobem, aby się czegoś nauczyć, jest obserwowanie swojego pana, próbującego ukraść jak najwięcej sekretów. Pierwszym ubraniem była tradycyjna kurtka neapolitańska.

Neapolitańską charakterystyką kurtki są: bezodpływowe ramiona i miękkie rękawy, falista rękaw, kieszenie naszywane, pół podszewka lub w ogóle bez podszewki, boczne otwory wentylacyjne.

Od sklepu krawieckiego po branżę

W latach sześćdziesiątych Domenico miał okazję pracować w jednym z największych włoskich zakładów włókienniczych i odzieżowych, Marzotto. Tam właśnie dowiedział się, że krawiectwo może stać się branżą, ponieważ krawcy nie nadążają za rosnącym popytem na wybór i wygodę. Domenico Lettieri dostrzegł rosnące zapotrzebowanie na profesjonalnych krawców i twórców wzornictwa pochodzących z branży, co stanowi doskonałą okazję do ulepszenia krawiectwa.

Domenico odkrył nową metodę krawiecką, geometryczną technikę tworzenia wzorów, którą zdecydował się rozwinąć w Neapolu, upraszczając jej matematyczne podejście. Ta nowa odmiana stała się opatentowaną metodą modelowania.

Nasza opatentowana metoda

Metoda stworzona przez Domenico Lettieri jest teraz kamieniem węgielnym Akademii i opiera się głównie na uproszczeniu. Tworzenie wzorów rozpoczyna się od podstawowego podejścia geometrycznego, które jest łatwe do zrozumienia i dostosowane do potrzeb branży.

Projekt wzoru jest odesłany do swoich podstawowych zasad, aby usprawnić proces od papieru do tkaniny.

Od szkół po Akademię

Od tego momentu Domenico Lettieri otworzyła kilka szkół krawieckich we Włoszech i wprowadziła odzież damską, ponieważ czasy się zmieniły i kobiety zaczęły domagać się swojej roli w społeczeństwie.

Dzisiaj IUAD - Accademia della Moda jest jedynym instytutem szkolnictwa wyższego na południu Włoch, uznanym przez włoskie Ministerstwo Edukacji, Uniwersytetów i Badań Naukowych spośród instytucji AFAM (szkolnictwo wyższe w zakresie sztuki, muzyki i tańca) za tytuł licencjata.

Nasza tradycja twórców jest utrzymywana na co dzień w Akademii. Przygotowujemy naszych studentów do opuszczenia Akademii jako profesjonalistów, ponieważ ich plany studiów są zaprojektowane zgodnie z zapotrzebowaniem firm i rynku pracy, a także dlatego, że są zaangażowani w szereg praktycznych działań, takich jak warsztaty, wystawy, spotkania branżowe.

Z Neapolu do Mediolanu

Niedawno otworzyliśmy nowy oddział w historycznym budynku w Mediolanie, przy stacji kolejowej Milano Centrale.

Uważamy tę gałąź za kamień milowy naszej historii, ponieważ Mediolan jest domem dla wielu szkół mody i akademii, a zarówno honor, jak i wyzwanie stanowią wyjątkowy punkt widzenia, naszą kreatywność i tradycję krawiecką w Mediolanie.

Lokalizacje

Neapol

Address
Via G. Pica 62
Neapol, Kampania, Włochy

Mediolan

Address
Via Copernico 3
Mediolan, Lombardia, Włochy