Keystone logo
Comenius University Bratislava, Faculty of Pharmacy,

Comenius University Bratislava, Faculty of Pharmacy,

Comenius University Bratislava, Faculty of Pharmacy,

Wstęp

Początki nauki o nowoczesnej farmacji na Słowacji sięgają wojennego podziału Czechosłowacji. Ważnym kamieniem milowym było rozpoczęcie w roku akademickim 1939–1940 dwuletniego programu studiów w formie współpracy międzywydziałowej: część programu realizował Wydział Artystyczny, a część Wydział Lekarski. W 1940 r. rządowe rozporządzenia wydłużyły czas studiów do trzech lat, a warunkiem wstępu na studia było posiadanie świadectwa dojrzałości i rocznej praktyki zawodowej w aptece. W 1945 r., po odrodzeniu Czechosłowacji, pojawiła się potrzeba ujednolicenia szkolnictwa farmaceutycznego w Rzeczypospolitej. W 1948 roku weszła w życie ustawa o studiach farmaceutycznych, która ujednoliciła studia farmaceutyczne w Czechosłowacji. Studia przedłużono do czterech lat.

Samodzielny Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Komeńskiego (wówczas uniwersytetu słowackiego) został utworzony rozporządzeniem rządu, które weszło w życie 1 września 1952 roku. Pierwszym dziekanem Uniwersytetu został Ľ. Krasnec i prodziekan L. Zathurecký. Od roku akademickiego 1953–1954 program farmaceutyczny przedłużono do pięciu lat. Prace nad budową nowego gmachu Wydziału Farmaceutycznego przy ulicy Odbojárova rozpoczęto w 1958 roku. Został otwarty w 1960 roku. W tym samym roku dwa wydziały farmaceutyczne w Brnie i Bratysławie połączyły się i Bratysława stała się siedzibą jedynego narodowego Wydziału Farmaceutycznego w Czechosłowacji. Był to jeden z ważniejszych okresów Wydziału. Później powstał Wydział Farmacji Uniwersytetu Karola z siedzibą w Hradcu Králové.

W zakresie działalności dydaktycznej zatwierdzenie zmiany programu studiów na studia trójkierunkowe zróżnicowane oznaczało utworzenie w 1977 r. kierunków: farmacja ogólna, farmacja technologiczna i farmacja kliniczna. Ta forma studiów trwała do 1990 roku, kiedy to wprowadzono niezależne pięcioletnie studium farmacji.

Obecnie Wydział prowadzi studia magisterskie „Farmacja”, które są w pełni kompatybilne z systemem przygotowania farmaceutów w UE. Od 2002 roku Wydział prowadzi również studia licencjackie na kierunku Urządzenia Sanitarne i Diagnostyczne. Oprócz pracy dydaktycznej ważną częścią życia Wydziału jest działalność naukowo-badawcza, która ukierunkowana była głównie na odrębne aspekty leków i leków. Przed 1989 rokiem prace badawcze były koordynowane w ramach państwowego planu badań, obecnie wspierane są głównie przez krajowe i międzynarodowe agencje grantowe.

Funkcje kampusu

Zapraszamy na wirtualny spacer po naszym kampusie!

    Lokalizacje

    • Bratislava

      Odbojárov,10, 832 32, Bratislava

    Programy

      Instytucja oferuje również:

      pytania