Keystone logo
University of Agriculture in Krakow

University of Agriculture in Krakow

University of Agriculture in Krakow

Wstęp

University of Agriculture in Krakow czerpie swoje doświadczenie z intelektualnego dziedzictwa i tradycji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na tym właśnie uniwersytecie od 1890 r. Rozwijały się nauki rolnicze i leśne, a młodzież była kształcona ze szczególnym uwzględnieniem wychowania patriotycznego. Od momentu powstania Studium Rolniczego na Uniwersytecie Jagiellońskim rolnictwo jest stale nauczane na poziomie uniwersyteckim. Przez całą historię tych studiów kolejne pokolenia profesorów kierowały się wspólną zasadą, jaką było wychowanie młodzieży w poszanowaniu wolności obywatelskich i zasad etycznych. Za taką postawę kadra akademicka często podlegała represjom, a niektórzy wręcz pozbawiani byli prawa do nauczania.

Dziś, po pięćdziesięciu latach funkcjonowania Uczelni jako samodzielnej instytucji, nadal uznajemy za priorytet niezależność idei i postaw oraz ochronę powszechnie przyjętych zasad i wartości akademickich. D

Głównym celem University of Agriculture in Krakow jako uczelni jest kształcenie specjalistów, którzy znaleźliby zatrudnienie w szeroko rozumianej gospodarce żywnościowej i leśnej oraz specjalistów z zakresu ochrony środowiska. Uczelnia ma na celu przygotowanie specjalistów, którzy będą w stanie sprostać wyzwaniom współczesnego zrównoważonego rozwoju w oparciu o ekologiczne zasady gospodarowania i użytkowania zasobów Ziemi.

Przewidując przyszłe trendy rozwoju gospodarczego, Uniwersytet dostarcza nowoczesną wiedzę i umiejętności z zakresu nauk rolniczych, leśnych, biologicznych i ekonomicznych oraz inżynierii. Zmiany społeczno-gospodarcze, jakie zaszły w Polsce, spowodowały, że od absolwenta Akademii Rolniczej oczekuje się nowego typu kwalifikacji. W miejsce specjalisty przygotowanego do nadzorowania procesów produkcyjnych w rolnictwie potrzebny jest specjalista, który łączy wiedzę technologiczną z umiejętnościami doradczymi i odpowiednią wiedzą ekonomiczną. Absolwent Akademii Rolniczej, posiadający dużą biegłość w zakresie wiedzy i umiejętności komunikacyjnych, powinien być odpowiednio przygotowany do pracy w obszarach szeroko rozumianych usług dla rolnictwa. Coraz więcej specjalistów w krajach UE posiada taki profil kwalifikacji zawodowych. Wynika to z faktu, że obok produkcji żywności najważniejsza staje się troska o jej jakość, kontrolę i sprzedaż. W tej dziedzinie usługi doradcze na różnych poziomach odgrywają istotną rolę.

Ze względu na tak zdefiniowany profil absolwenta, Uczelnia stale modyfikuje i aktualizuje programy nauczania, rozszerzając jednocześnie zakres przedmiotów biologicznych i humanistycznych. Rdzeniem tych zmian powinny być programy, które mają umożliwić nie tylko nauczanie, ale także stymulowanie twórczego myślenia uczniów. Szansą na osiągnięcie tego celu może być dywersyfikacja programów studiów. Wymaga jednak nowego spojrzenia na rolę nauczyciela akademickiego, który powinien być bardziej moderatorem i przewodnikiem w procesie nauczania z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania.

W celu wyposażenia absolwentów w umiejętności odpowiadające oczekiwaniom i potrzebom przyszłych rynków pracy wdrażane są technologie informacyjne w programach nauczania na wszystkich kierunkach studiów. Również staże realizowane zarówno poza naszą Uczelnią, jak iw jej jednostkach doświadczalnych zmieniają swój charakter w związku z wprowadzanymi modyfikacjami. Wszyscy pracownicy akademiccy są zobowiązani do dołożenia wszelkich starań, aby utrzymać wysoki poziom nauczania.

Badania naukowe stanowią nieodłączną część działalności Uniwersytetu. Można wyróżnić dwa główne obszary, tj. Projekty badawcze realizowane w formie grantów oraz programy Unii Europejskiej, w których cele wyznacza autor projektu lub zleceniodawca. Druga to projekty realizowane w ramach działań statutowych. Projekty te powinny być ściśle związane z szeroko rozumianym procesem dydaktycznym i wspierać go. Udział w szeroko zakrojonych programach badawczych, także międzynarodowych, oraz wdrażanie technologii informatycznych wspomagających rozwój rolnictwa, powinno podnosić rangę i wzmacniać tożsamość Uczelni zarówno w kraju, jak i za granicą.

Nasza Uczelnia powinna rozwijać się w wielu kierunkach poprzez:

  • dostosowanie tradycyjnych kierunków studiów do przyszłych potrzeb rolnictwa i środowiska naturalnego poprzez modyfikacje obecnych programów nauczania, tak aby odpowiadały oczekiwaniom młodego pokolenia i zmianom społeczno-ekonomicznym w Polsce i UE;
  • poszukiwanie nowych kierunków nauczania i badań, które mogą się rozwijać w przyszłości;
  • troska o dynamiczny rozwój kadr zdolnych do prowadzenia badań naukowych na światowym poziomie we wszystkich dyscyplinach reprezentowanych na Uniwersytecie;
  • zmiany organizacyjne pozwalające na skuteczne kształcenie studentów, prowadzenie działalności naukowej przy jednoczesnym odpowiednim wykorzystaniu zasobów Uczelni.

Województwo małopolskie ma specyficzną strukturę agrarną i profil regionalny. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w działalności dydaktycznej i naukowej prowadzonej na Uniwersytecie, głównie w zakresie gospodarki górskiej i agroturystyki, rolnictwa ekologicznego i ochrony środowiska.

University of Agriculture in Krakow może się pochwalić bogatą tradycją ścisłej współpracy z krakowskimi uczelniami oraz innymi uczelniami w kraju i za granicą. Kontynuacja i zacieśnianie tej współpracy wzbogaci i poszerzy naszą ofertę edukacyjno-badawczą, która służyć będzie zaspokajaniu przyszłych potrzeb społecznych i cywilizacyjnych.

11 kwietnia 2008 roku Uniwersytet zmienił nazwę na University of Agriculture in Krakow .

Krakow is an amazing city for street photography. Minolta Maxxum 7000 + Kodak Ektar film.
Ostap Senyuk / unsplash

Historia

Pierwsze próby nauczania rolnictwa jako przedmiotu uniwersyteckiego podjęto w Polsce pod koniec XVIII wieku. W 1776 r. Ks. Hugo Kołłątaj zaproponował utworzenie Katedry Rolnictwa w ramach planowanej reformy Głównej Szkoły Królewskiej. Katedra Rolnictwa założona w 1806 r. Istniała zaledwie trzy lata. Późniejsze liczne próby ożywienia studiów rolniczych na Akademii Krakowskiej okazały się bezowocne. Dopiero w 1890 r. Na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie utworzono 3-letnie Studia Rolnicze, które w 1923 r. Przekształciło się w Wydział Rolniczy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

II wojna światowa zahamowała pomyślny rozwój Wydziału. W czasie okupacji hitlerowskiej w konspiracji prowadzono studia rolnicze pod kierunkiem dziekana Anatola Listowskiego. Po wojnie Wydział wznowił swoją działalność, zmodyfikował jego strukturę, by ostatecznie w 1946 roku przekształcić się w Wydział Rolniczo-Leśny. Trzy lata później, w 1949 r., Na Uniwersytecie utworzono odrębny Wydział Leśny, ale niestety w 1953 r. Zaprzestano przyjmowania studentów na ten Wydział.

Na Wydziale Rolniczym powstała Szkoła Rolnicza w Krakowie, która powstała w 1953 roku i odegrała kluczową rolę w kształceniu studentów i naukowców, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju Uczelni i tworzenia w jej strukturze innych wydziałów.

W kolejnych latach powstały wydziały:

  • 1953 - Wydział Zootechniki (obecnie: Wydział Nauk o Zootechnice)
  • 1955 - Wydział Melioracji (obecnie Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji)
  • 1963 - Wydział Leśny (ponowne otwarcie)
  • 1968 - Wydział Ogrodniczy
  • 1973 - Filia Wydział Ekonomiki i Obrotu Rolniczego w Rzeszowie (w 2001 roku stała się częścią Uniwersytetu Rzeszowskiego)
  • 1977 - Wydział Technologiczno-Energetyczny Rolnictwa (później Wydział Inżynierii Rolniczej, obecnie Wydział Produkcji i Energetyki)
  • 1994 - Wydział Technologii Żywności
  • 2003 - Międzywydziałowe Studium Biotechnologii, obecnie: Biotechnologia - Studia Międzywydziałowe
  • 2008 - Architektura krajobrazu - program międzywydziałowy

W 1972 roku Wyższa Szkoła Rolnicza zmieniła status na Akademię Rolniczą i na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12.09.1978 r. Otrzymała imię Hugona Kołłątaja - prekursora nauk rolniczych w Polsce.

11 kwietnia 2008 roku Akademia Rolnicza przekształciła się w University of Agriculture in Krakow i jest jedyną w Polsce Akademią Rolniczą.

Aktualna oferta dydaktyczna obejmuje 32 główne kierunki z 65 specjalnościami, na wszystkich typach studiów kształci się około 9 tys. Studentów. Uczelnia oferuje również studia podyplomowe dla posiadaczy dyplomów magisterskich.

Lokalizacje

  • Kraków

    aleja Adama Mickiewicza,21, 31-120, Kraków

pytania