Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (FBBB) jest jedną z najmłodszych i najdynamiczniej rozwijających się jednostek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest to również wiodąca instytucja naukowo-dydaktyczna w Polsce, uznana na całym świecie w dziedzinie współczesnej biologii. FBBB powstał w 2002 roku, po rozszerzeniu Instytutu Biologii Molekularnej im. Jana Zurzyckiego, który rozwijał się od lat 70. XX wieku. Obecnie wydział obejmuje 17 działów i zatrudnia 150 naukowców.
FBBB oferuje programy prowadzące do studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich w dziedzinie biotechnologii, biofizyki, biochemii i bioinformatyki. Studenci zagraniczni mogą wziąć udział w dwuletnim programie magisterskim w języku angielskim.
Budynek FBBB znajduje się na terenie kampusu III JU. W bezpośrednim sąsiedztwie FBBB znajdują się inne wydziały UJ w zakresie nauk o życiu, a także Jagiellońskie Centrum Terapii Doświadczalnej, Małopolskie Centrum Biotechnologii oraz nowo otwarte Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.
Dzięki udanym badaniom i aplikacjom dotacji strukturalnych naukowcy FBBB mają łatwy dostęp do najnowocześniejszego sprzętu i nowoczesnych technologii, dzięki czemu mogą skoncentrować się na problemach najbardziej aktualnych dla współczesnego społeczeństwa.
Uniwersytet Jagielloński, często skracany do JU (nazwy historyczne to: Studium Generale, Uniwersytet w Krakowie, Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronny i Szkoła Główna w Krakowie) został założony w 1364 roku przez króla polskiego Kazimierza Wielkiego. Jest to najstarszy uniwersytet w Polsce, drugi najstarszy uniwersytet w Europie Środkowej i jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie.
Uniwersytet Jagielloński składa się z 16 wydziałów oferujących około stu stopni i specjalności w języku polskim, a także kilkunastu w języku angielskim. Około 50 000 studentów rocznie zapisuje się na studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i niestacjonarne. Europejski system transferu punktów (ECTS) został wdrożony we wszystkich kursach i specjalnościach, umożliwiając bezproblemowe łączenie studiów w UJ ze studiami w innych krajach europejskich. Wraz z rozwojem współpracy z wieloma uczelniami na całym świecie umożliwiło to znaczny wzrost mobilności studentów.