Keystone logo
The University of Göttingen

The University of Göttingen

The University of Göttingen

Wstęp

The University of Göttingen jest uniwersytetem badawczym o międzynarodowej renomie. Uniwersytet, założony w 1737 roku w epoce oświecenia, kieruje się wartościami społecznej odpowiedzialności nauki, demokracji, tolerancji i sprawiedliwości. Oferuje szeroki zakres przedmiotów na 13 wydziałach: nauk przyrodniczych, humanistycznych, społecznych i medycznych. Z ponad 30000 studentami i oferującymi do 212 programów studiów, uniwersytet jest jednym z największych w Niemczech.

Georg-August-Universität Göttingen

Założony w 1737 roku, Georg-August-Universität Göttingen jest uniwersytetem badawczym o międzynarodowej renomie, który silnie koncentruje się na nauczaniu opartym na badaniach. Uniwersytet wyróżnia się bogactwem spektrum dziedzin, w szczególności nauk humanistycznych, doskonałym zapleczem do prowadzenia badań naukowych oraz wybitną jakością dziedzin określających jego profil. Od 2007 do 2012 roku Georg-August-Universität Göttingen otrzymał dofinansowanie z Inicjatywy Doskonałości niemieckich rządów federalnych i stanowych za swoją instytucjonalną strategię na przyszłość zatytułowaną „Göttingen. Tradycja - Innowacja - Autonomia ”. Uniwersytet był w stanie zrealizować wszystkie środki tej koncepcji. Obecnie Uniwersytet w Getyndze opracowuje z powodzeniem ustanowione środki dalszego rozwoju pozytywnego rozwoju Uniwersytetu w dziedzinie badań i nauczania.

Uniwersytet z tradycją

Uniwersytet nosi imię swojego założyciela Georga Augusta, króla Wielkiej Brytanii Jerzego II, elektora i księcia Brunszwiku-Lüneburga (Hanower). W zgodzie z duchem Oświecenia, Getynga porzuciła supremację teologii i postawiła swoje wydziały na równej stopie. Jako ośrodek akademicki Getynga od dawna uważana była za centrum świata matematyki - pozycja utracona jednak w 1933 r., Kiedy pod rządami nazistów ponad 50 profesorów i wykładowców zostało zmuszonych do opuszczenia Uniwersytetu, w tym kilku z około 45 laureatów Nagrody Nobla. których nazwy są związane z miastem. Po zakończeniu II wojny światowej Uniwersytet w Getyndze jako pierwsza w Niemczech wznowił działalność dydaktyczną i stał się jedną z największych uczelni w kraju.

Uniwersytet jako fundacja

Intensyfikacja procesu umiędzynarodowienia, promowanie doskonałości w badaniach i nauczaniu, przyjęcie struktur licencjackich i magisterskich, nadanie wszystkim poziomom uniwersytetu większej autonomii i odpowiedzialności, optymalizacja alokacji zasobów: Te kroki charakteryzują reformy ostatnio podjęte na Uniwersytecie. Na początku 2003 r. Georg-August-Universität jako pierwsza niemiecka uczelnia o wszechstronnym wachlarzu dyscyplin uzyskała status prawny fundacji prawa publicznego. Od tego czasu Uniwersytet wzmocnił swój profil badawczy, stworzył nowe jednostki badawcze, takie jak Centra Badawcze Couranta i Lichtenberg-Kolleg, zintensyfikował współpracę w kampusie w Getyndze, przyciągnął i zatrzymał wybitnych naukowców oraz wspierał rekrutację doskonałych studentów i młodych pracowników akademickich z za granicą.

Kampus w Getyndze

The University of Göttingen uważa swoją wielką tradycję badawczą i różnorodność przedmiotów za szczególne atuty. Prawie wszystkie dyscypliny akademickie, w tym medycyna, są reprezentowane na 13 wydziałach, z wyjątkiem nauk technicznych. Georg-August Universität wyróżnia się również ścisłą integracją z siecią pierwszorzędnych pozauniwersyteckich ośrodków badawczych, w skład których wchodzą przede wszystkim Akademia Nauk w Getyndze, Niemieckie Centrum Prymasów, Niemieckie Centrum Lotnicze i pięć Instytutów Maxa Plancka. . Ci lokalni partnerzy wspólnie tworzą z Uniwersytetem sojusz na rzecz współpracy w zakresie badań i nauczania, który jest prawdopodobnie unikalny w Republice Federalnej pod względem głębokości i zakresu.

Do udanych elementów należą wspólnie prowadzone centra badawcze, młodsze grupy badawcze i obiekty infrastrukturalne, a także połączone stanowiska profesorskie. Dzięki tej współpracy powstały ostatnio wybitne ośrodki badawcze, które otrzymały dofinansowanie od Niemieckiej Fundacji Badawczej (DFG) oraz Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań. W ramach Inicjatywy Doskonałości, promocji Klastra Doskonałości „Mikroskopia w nanoskali i Fizjologia Molekularna Mózgu (CNMPB)” oraz Graduate School for Neurosciences w Getyndze; Biofizyka i nauki biologiczne molekularne (GGNB) będą kontynuowane w drugiej fazie programu.

Ze względu na pozytywny wpływ na kształcenie studentów i wspieranie młodych naukowców wywodzących się z neuronauki i nauk biologicznych w Getyndze, te obszary badawcze, uprawiane wraz z partnerami instytucjonalnymi Uniwersytetu w kampusie w Getyndze, odgrywają ważną rolę w kształtowaniu jego profilu. Doskonałość badawcza na poziomie międzynarodowym przejawia się także w chemii, fizyce materii skondensowanej i optyce, bioróżnorodności i ekologii, geobiologii i matematyce czystej, a także w badaniach nad językiem niemieckim i literaturoznawstwie, naukach o świecie orientalnym i starożytnym oraz teologii.

W wyniku procesu integracji lokalnej społeczności naukowej pojawiły się specyficzne dla Getyngi możliwości przyciągania i zatrzymywania doskonałych naukowców zarówno z Niemiec, jak i spoza Niemiec, a także zainicjowano i rozwinięto najwyższej jakości działania badawcze. Podobnie, rozwój wyjątkowo utalentowanych młodych uczonych i naukowców jest głównym celem strategicznym na Georg-August-Universität.

Studia z doskonałością

Göttingen ma wiele zalet jako miejsce studiów uniwersyteckich, które Georg-August-Universität ulepsza, opracowując innowacyjne programy studiów, struktury licencjackie i magisterskie, przeprowadzając systematyczną internacjonalizację swoich programów studiów i wdrażając środki zapewniania jakości. Obecnie studiuje tu około 30 000 młodych ludzi, z których około jedenaście procent pochodzi z zagranicy - co jest wyraźnym dowodem na siłę, jaką Uniwersytet od dawna wywiera na arenie międzynarodowej. Wachlarz oferowanych kierunków studiów wyróżnia się zarówno wyjątkowo dobrymi możliwościami studiów w zakresie nauk przyrodniczych i przyrodniczych, jak i różnorodnością przedmiotów w naukach humanistycznych i społecznych, które można znaleźć tylko na niewielkiej liczbie uniwersytetów w Niemczech. Takie spektrum tematów umożliwia rozwiązywanie nadrzędnych problemów z interdyscyplinarnej perspektywy, nawet na poziomie licencjackim. Mając do wyboru 80 przedmiotów, możliwe jest około 1000 kombinacji w drodze do ukończenia studiów z tytułem licencjata.

W stale poszerzającym się zakresie studiów magisterskich i doktoranckich. programy uniwersytet kultywuje doskonałość i oferuje bliskość do badań. Programy studiów prowadzone w języku angielskim, dwunarodowe stopnie naukowe i obowiązkowe okresy spędzone za granicą przygotowują absolwentów do międzynarodowego rynku pracy. The University of Göttingen jest dodatkowo wzmacniana przez rozszerzanie partnerstw. Oprócz ścisłego kompleksu uniwersytetów europejskich w ramach programu Erasmus, liczne kooperacje na poziomie uniwersyteckim, wydziałowym i instytutowym ułatwiają wizyty studyjne na całym świecie, w niektórych przypadkach także udostępnianie stypendiów.

W 2011 The University of Göttingen odniósł sukces, przedstawiając propozycje dalszej poprawy jakości studiów i nauczania w ramach „Paktu jakości nauczania” niemieckiego rządu federalnego i stanowego. Od tego czasu Uniwersytet w Getyndze rozszerza oferowane przez siebie programy akademickie i dalej optymalizuje jakość warunków studiowania. Środki te zostaną opracowane we współpracy ze studentami.

Wspieranie naukowców i uczonych jutra

Kształcenie doktoranckie w Getyndze koncentruje się na zorganizowanych programach opartych na czterech Graduate Schools: Georg August University School of Science (GAUSS) - Göttinger Graduiertenschule Gesellschaftswissenschaften (GGG) - Graduiertenschule für Geisteswissenschaften Göttingen (GSGG) - Graduate GFA (GFA) patrz: www.graduiertenschulen.uni-goettingen.de). Cztery Graduate Schools zapewniają nadbudowę organizacyjną dla badawczych grup szkoleniowych, programów doktoranckich i międzynarodowych szkół badawczych Max-Plancka. Celem tych szkół jest optymalizacja warunków badań i uczenia się dla doktorantów, oferując intensywny nadzór i szereg seminariów, których celem jest doskonalenie kształcenia najlepszych naukowców i uczonych. Graduate School of Neuroscience, Biophysics and Molecular Biosciences, działająca pod dachem Georg August University School of Science (GAUSS), otrzymuje fundusze w ramach Excellence Initiative od 2007 roku. Ufundowane przez Niemiecką Fundację Badawczą, Grupy Badawcze ( GRK) są tworzone na czas określony w celu promowania młodych naukowców i przygotowania ich do doktoratu. W International Max Planck Research Schools, Max-Planck-Gesellschaft we współpracy z partnerami z Uniwersytetu zajmuje się wspieraniem młodych naukowców i oferuje szczególnie utalentowanym studentom z Niemiec i zagranicy możliwość uzyskania doktoratu ze specjalnym wyróżnieniem.

Światowej klasy biblioteka uniwersytecka

Założenie Biblioteki Uniwersyteckiej w Getyndze w 1734 r. Było przełomem: po raz pierwszy w historii biblioteki wprowadzono w życie koncepcję nowoczesnej biblioteki naukowej, która stała się pierwszą kompleksową biblioteką akademicką o randze europejskiej. Obecnie liderem pozostaje Biblioteka Państwowa i Uniwersytecka w Getyndze Dolnej Saksonii (Niedersächsische Staats- und Universitätsbibliothek Göttingen, SUB). Z ponad 7,8 milionami jednostek medialnych jest obecnie jedną z największych bibliotek w Niemczech. Zasoby obejmują 5,8 miliona tomów, 1,5 miliona mikroform, 34 000 licencjonowanych czasopism elektronicznych, 321 000 map, 14 000 czasopism w formie drukowanej, 14 000 rękopisów, ponad 3100 inkunabułów, 400 zapisów i wiele pozycji cyfrowych. Ponadto w instytutach i wydziałach działa 138 niezależnych bibliotek branżowych. Jako centrum kompetencji bibliotek cyfrowych o światowej renomie, SUB kieruje lub uczestniczy w wielu projektach badawczo-rozwojowych w tej dziedzinie.

Deklaracja misji dla Georg-August-Universität Göttingen

Preambuła

W Publica Commoda - For the Good of All czyta napis na Medalu Fundacji Georg-August-Universität Göttingen. Założony w epoce Oświecenia (1737) i oddany swojemu krytycznemu duchowi, „Georgia Augusta” był jednym z pierwszych uniwersytetów w Europie, który porzucił supremację teologii i osiągnął równość na wszystkich wydziałach. Nacisk na badania podstawowe i ukierunkowanie na krytykę źródłową i eksperymenty okazały się decydującymi warunkami wstępnymi rozwoju współczesnej humanistyki i nauk przyrodniczych, na który silnie wpłynęła Georgia Augusta.

Historia Georg-August-Universität Göttingen do dziś charakteryzuje się pragmatyzmem naukowym i poczuciem rzeczywistości, a także żywą świadomością odpowiedzialności społecznej nauki. Ta tradycja obejmuje wkład „Göttinger Sieben” (1837) oraz Maxa Borna, Otto Hahna, Wernera Heisenberga i Carla Friedricha von Weizsäckera, który zainicjował „Göttinger Erklärung” (1957) wzywający do porzucenia broni jądrowej każdy opis. To właśnie w tej tradycji Georgia Augusta definiuje dziś siebie i swoją misję. Pamiętając o najciemniejszym rozdziale swojej historii z okresu narodowego socjalizmu, Uniwersytet jest zdeterminowany, aby wykorzystać swoje mocne strony w kształtowaniu ludzkiego, tolerancyjnego i pokojowego świata.

Postrzeganie siebie

Georg-August-Universität Göttingen uznaje swoją pozycję w środowisku naukowym wraz z uniwersytetami badawczymi o znaczeniu międzynarodowym. W zakresie badań i nauczania, studiów i dalszej edukacji cele uniwersytetu są

  • Roztropnie zachowywać tradycyjne wyobrażenia, czynić je użytecznymi, a poprzez doskonałe nauczanie przekazywać je przyszłym pokoleniom;
  • Zdobycie nowej wiedzy we wszystkich dyscyplinach, także poza i poza konwencjonalnymi granicami;
  • Umożliwić wszystkim studiującym na Uniwersytecie odpowiedzialne działanie w swojej działalności naukowej, a także we wszystkich dziedzinach życia kulturalnego, politycznego i gospodarczego.

Zgodnie ze swoją tradycją jako wiodący uniwersytet oświecenia, Georg-August-Universität Göttingen jest oddany swojemu obowiązkowi

  • Utrzymywać ścisły sojusz badań i nauczania w celu ich wzajemnego stymulowania;
  • Rozważyć w krytycznej refleksji polityczne, społeczne i handlowe interesy dnia;
  • Czyniąc to, ma na celu zachowanie i obronę wolności Uniwersytetu w badaniach naukowych i jego niezależności w nauczaniu naukowym.

Georg-August-Universität Göttingen postrzega siebie jako źródło innowacji, które wzbogaca wszystkie sfery życia, traktując to jako swoje zadanie

  • Współpraca z innymi instytucjami naukowymi w zakresie badań i nauczania,
  • Publikować wyniki swoich badań i promować ich wykorzystanie oraz,
  • Przyczynianie się do odpowiedzialnego rozwoju otoczenia regionalnego.

Georg-August-Universität Göttingen

  • Stara się przyczyniać do urzeczywistniania równych szans i przezwyciężania wszystkich przeciwstawnych temu niekorzystnych warunków płciowych, etnicznych, kulturowych, społecznych i religijnych;
  • Zobowiązuje się do zapewnienia ścisłego przestrzegania zasad etycznych dobrej praktyki naukowej;
  • Informuje opinię publiczną o wykonywaniu swoich zadań i dąży do otwartej debaty na temat wyników swoich starań.

Cele i środki

Opierając się na swoich osiągnięciach w dziedzinie badań i nauczania, Georg-August-Universität Göttingen stara się wzmocnić swoją międzynarodową reputację, koncentrując się na swoich specjalnych mocnych stronach:

  • Międzynarodowość - zwiększanie jej zdolności do przyciągania naukowców, naukowców i studentów z zagranicy; ekspansja międzynarodowych sieci i partnerstw w celu wspierania badań i młodych naukowców
  • Nauczanie i uczenie się oparte na badaniach naukowych - opracowywanie programów studiów związanych z badaniami naukowymi oraz kursów zawodowych i dokształcających, absolwentów i młodszych grup badawczych, w których młodzi uczeni i naukowcy prowadzą samodzielne badania
  • Interdyscyplinarność i różnorodność - intensyfikacja współpracy między naukami humanistycznymi a naukami społecznymi, przyrodniczymi i przyrodniczymi oraz zachowanie różnorodności tematycznej w interesie rozwiązywania problemów w celu kształtowania przyszłości
  • Autonomia - wzmocnienie samoodpowiedzialności Uczelni jako Fundacji Prawa Publicznego, w tym także jej zarządów, wydziałów i instytucji
  • Współpraca z instytucjami pozauniwersyteckimi - rozszerzenie i zinstytucjonalizowanie współpracy z odpowiednimi placówkami naukowymi, handlowymi i społecznymi.

Klauzula cywilna

Uniwersytet zobowiązuje się do zapewnienia pokoju i sprawiedliwości na świecie. Uniwersytet i pracujący tam naukowcy starają się służyć pokojowi na świecie poprzez badania i nauczanie. Odpowiadając za społeczeństwo, zobowiązują się do przestrzegania w swoich działaniach nieodłącznych zasad etycznych nauki i stypendium.

Deklaracja misji, Getynga, lipiec 2006, uzupełniona klauzulą cywilną przyjętą uchwałą Senatu Uniwersytetu z 13 lutego 2013 r.

Misja dotycząca nauczania i uczenia się

The University of Göttingen pracuje nad rozwojem powszechnego rozumienia dobrego nauczania w celu opracowania ogólnej koncepcji nauczania i uczenia się na Uniwersytecie od marca 2017 r. W dyskusji na temat nauczania i uczenia się na The University of Göttingen uczestniczyli nauczyciele, studenci, oraz osoby z administracji akademickiej w ramach ogólnouczelnianego procesu partycypacyjnego. W dniu 15 sierpnia 2018 r. Misja dydaktyczna w zakresie nauczania i uczenia się na The University of Göttingen która powstała w wyniku tego procesu, została jednogłośnie przyjęta przez Senat. Wewnętrzni i zewnętrzni eksperci z dziedziny szkolnictwa wyższego wspierali i przyczynili się do rozwoju wspólnego rozumienia nauczania i uczenia się.

Pierwszy projekt został przedstawiony i omówiony na II Kongresie Przyszłości Uniwersytetu w listopadzie 2017 r. Pod koniec semestru zimowego 2017/18 projekt Deklaracji Misji został zatwierdzony przez Centralną Komisję ds. Rada Studiów. Następnie, w semestrze letnim 2018, odbyło się wspólne spotkanie z udziałem przedstawicieli Prezydium i Senatu, studentów, dziekanów i dziekanów, w celu ostatecznego omówienia Deklaracji Misji.

W ostatnich latach The University of Göttingen poczynił znaczne wysiłki w celu poprawy warunków studiowania i jakości nauczania, także korzystając ze wsparcia projektów finansowanych przez Pakt na rzecz Jakości Nauczania na Uniwersytecie. Misja dotycząca nauczania i uczenia się oferuje teraz nauczycielom i studentom ważne ramy przewodnie i będzie stanowić solidną podstawę dla ciągłego rozwoju jakości nauczania na The University of Göttingen .

Jako uniwersytet o międzynarodowej renomie, ukierunkowany na badania naukowe, The University of Göttingen realizuje ideały i koncepcję edukacyjną Oświecenia. Przywiązuje wagę do wolności badań i nauczania.

Społeczność nauczycieli i uczniów kieruje się intelektualną ciekawością, konstruktywną, krytyczną kulturą dyskusji oraz uczestnictwem w szkolnictwie wyższym i kwestiach społecznych. Uczniowie są zachęcani do rozwoju osobistego i mają możliwość dokonywania rozsądnych intelektualnie sądów w celu przygotowania ich do pomyślnego funkcjonowania w przyszłych obszarach działalności. The University of Göttingen przygotowuje swoich studentów do pełnienia odpowiedzialnych stanowisk zarówno w środowisku akademickim, jak i poza nim.

Nauczyciele angażują studentów w praktykę badawczą, a także w bieżące debaty akademickie, a już od wczesnego etapu studiów pomagają im w uzyskaniu wglądu w badania prowadzone na Uniwersytecie i zaocznych instytutach badawczych na kampusie Getyngi. To nauczanie oparte na badaniach umożliwia uczniom wzbudzenie intelektualnej ciekawości i radości z uczenia się oraz krytyczne zaangażowanie się w ich przedmiot. Wydziały dostarczają specjalistycznej wiedzy, a studenci nabywają kluczowe umiejętności metodyczne, cyfrowe i społeczne. Rozwijają wiedzę specjalistyczną w zakresie rozwiązywania problemów, aby radzić sobie ze specjalistycznymi, interdyscyplinarnymi i transdyscyplinarnymi problemami, a także wyzwaniami społecznymi na poziomie lokalnym i globalnym. Daje to pierwszorzędną podstawę do rozwijania specyficznych tożsamości przedmiotowych i umożliwia uczniom uczenie się przez całe życie.

The University of Göttingen oczekuje od studentów i nauczycieli pozytywnego, otwartego i pełnego szacunku nastawienia na zajęciach. Zgodnie z zasadami równych szans i sprawiedliwości, włączające i elastyczne środowiska uczenia się i programy nauczania umożliwiają uczniom samodzielne i konstruktywne wnoszenie wkładu w różne doświadczenia i umiejętności oraz rozwijanie wiedzy.

The University of Göttingen mierzy się z globalnymi wyzwaniami. Studenci rozważają specjalistyczne zagadnienia przedmiotowe z różnych perspektyw, a te są uzupełniane międzynarodowymi punktami widzenia. Uczą się komunikować i działać odpowiedzialnie i z szacunkiem w różnych kontekstach. Wraz ze swoimi międzynarodowymi partnerami The University of Göttingen prowadzi programy studiów, oferuje międzynarodowe programy nauczania i wspiera staże zagraniczne związane z nauką.

The University of Göttingen postrzega siebie jako uniwersytet stacjonarny. Wykorzystuje innowacje cyfrowe, aby w odpowiedni sposób uzupełniać nauczanie w kampusie i otwierać nowe obszary w dydaktyce. Studenci i nauczyciele zapoznają się z potencjałem mediów cyfrowych i mobilności wirtualnej jako środka tworzenia sieci międzynarodowych, a także poprawy zgodności studiów, kariery i życia prywatnego oraz przełamywania barier.

Ścisłe powiązanie cyfryzacji, internacjonalizacji i orientacji na różnorodność, wraz z nauczaniem opartym na badaniach, tworzy podstawy dla wysokiej jakości, udanych studiów na kampusie w Getyndze.

Motto założycielskie The University of Göttingen brzmi „In publica commoda” lub „Dla dobra wszystkich”. W związku z tym The University of Göttingen postrzega nauczanie i uczenie się jako wszechstronną edukację. Obejmuje to również społeczne, ekonomiczne i ekologiczne aspekty działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Tak więc mottem jest wezwanie do nauczycieli i uczniów, aby w dyskusjach i projektach społecznych przyczynili się do wspólnego dobra, zarówno podczas nauki i nauczania, jak i jako aktywni obywatele.

Zaangażowani w przyszłość

The University of Göttingen jest uznawany za uniwersytet badawczy o wysokiej pozycji międzynarodowej. Jego charakterystyczne cechy obejmują nacisk kładziony na nauczanie oparte na badaniach i niezwykłą różnorodność reprezentowanych przedmiotów, szczególnie w naukach humanistycznych. Doskonałe zaplecze naukowo-badawcze w dziedzinie nauk przyrodniczych oraz wyjątkowa jakość badań w tej dziedzinie również przyczyniają się do wyraźnego i unikalnego profilu Uczelni. W 2007 r., Na podstawie swojej Strategii Instytucjonalnej zatytułowanej „Getynga. Tradycja - Innowacja - Autonomia”, Uniwersytet im. Georg-August był jednym z uniwersytetów, które pomyślnie przeszły pierwszą fazę Inicjatywy Doskonałości niemieckiego rządu federalnego i stanowego. Środki te zostały wykorzystane na utworzenie nowych ośrodków badawczych, takich jak Courant Centres i Lichtenberg-Kolleg, oraz na utworzenie innowacyjnych ośrodków badawczych. Ponadto zrekrutowano bardzo obiecujących młodych naukowców, a czołowi naukowcy zostali włączeni do kampusu w Getyndze. Środki doprowadziły do ogólnego wzmocnienia widoczności uniwersytetu, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej, i zostaną przeniesione w przyszłość.

Uniwersytet nosi imię swojego założyciela Georga Augusta, króla Wielkiej Brytanii Jerzego II, elektora i księcia Brunszwiku-Lüneburga (Hanower). Zgodnie z duchem Oświecenia wydziały powstały jako równe byty: teologia nie miała już wśród nich pierwszeństwa. W Getyndze powstał pierwszy Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Przez długi czas Uniwersytet był uważany za centrum świata matematyki, ale ten status został utracony w 1933 roku, kiedy pod rządami nazistów wyjechało ponad 50 profesorów i wykładowców. Wśród tych badaczy było kilku z 45 laureatów Nagrody Nobla, których nazwiska są związane z Getyngą.

Po drugiej wojnie światowej Getynga była pierwszym uniwersytetem w Niemczech, który wznowił działalność dydaktyczną. Rozszerzył się i stał się jednym z największych w Niemczech, przy liczbie zapisanych obecnie studentów

około 29 300. Uniwersytet stale pracuje nad poprawą międzynarodowego charakteru i doskonałości swoich badań i nauczania. Programy studiów zostały przekształcone w struktury licencjackie i magisterskie. Uniwersytet działa w oparciu o zwiększoną autonomię i odpowiedzialność pracowników na wszystkich poziomach, a wykorzystanie zasobów zostało zoptymalizowane. W 2003 r. Getynga stała się pierwszą niemiecką uczelnią z szeroką gamą dyscyplin, która przybrała formę prawną fundacji prawa publicznego.

W drugiej fazie Excellence Initiative, Uniwersytet w Getyndze z powodzeniem złożył wnioski o odnowienie wsparcia dla Graduate School i Excellence Cluster. W Klastrze Doskonałości »Mikroskopia w zakresie nanometrów i Fizjologia Molekularna Mózgu« (CNMPB) są dalej rozwijane techniki mikroskopii o wysokiej rozdzielczości, za pomocą których można analizować drobne struktury i procesy w żywych komórkach nerwowych. Celem jest uzyskanie wglądu, który może umożliwić przyjęcie nowych strategii diagnostycznych i terapeutycznych do zwalczania chorób, takich jak choroba Parkinsona i schizofrenia. Kontynuowana jest również owocna praca Wyższej Szkoły Neurologii, Biofizyki i Nauk Molekularnych w Getyndze (GGNB). Utrzymywany przez cztery wydziały uniwersyteckie, trzy Instytuty Maxa Plancka i Niemieckie Centrum Prymasów, GGNB gości obecnie 430 doktorantów pracujących w dwunastu programach.

Ponadto Uczelnia będzie kontynuować projekty określone w drugiej Strategii Instytucjonalnej. Zebrano fundusze na znaczną poprawę badań naukowych i prezentacji cennych zbiorów akademickich Uniwersytetu, a także na rozbudowę infrastruktury e-badań opartej na technologii informatycznej.

Badania i perspektywy badawcze

Do szczególnych atutów Uniwersytetu w Getyndze należy wspaniała tradycja badawcza i różnorodność reprezentowanych przedmiotów. Prawie wszystkie dyscypliny akademickie, w tym medycyna, ale z wyjątkiem nauk technicznych, są reprezentowane na 13 wydziałach. Uniwersytet jest ściśle powiązany z wybitnymi placówkami badawczymi zlokalizowanymi lokalnie. Sieć ta tworzy Kampus Göttin gen, gdzie taka współpraca stwarza idealne warunki ramowe do prowadzenia badań na najwyższym poziomie, konkurencyjnych w skali międzynarodowej, a także stwarza szczególne możliwości rekrutacji i zatrzymywania doskonałych naukowców z Niemiec i spoza Niemiec. Uniwersytet i jego partnerzy kładą nacisk na wspieranie utalentowanych młodych naukowców, którzy wykazują szczególny potencjał.

Sukces tej współpracy potwierdzają wspólnie prowadzone centra badawcze, grupy badawczo-szkoleniowe, wspólna infrastruktura i połączone stanowiska profesorskie. Dziesięć wspólnych ośrodków badawczych, cztery jednostki badawcze i dziesięć badawczo-szkoleniowych grup z funkcją koordynatora znajduje się obecnie na terenie Uniwersytetu w Getyndze - imponujący dowód na siłę naukową kampusu w Getyndze i ścisłą współpracę między Uniwersytetem a pozauniwersyteckimi instytucjami badawczymi. Rozwój w kontekście wspólnych ośrodków badawczych jest szczególnie pozytywny, ich liczba wzrosła z trzech (2009) do dziesięciu (2015).

Getynga jest zatem konkurencyjną lokalizacją badawczą w porównaniu krajowym, szczególnie w odniesieniu do grup szkoleniowo-badawczych, gdzie plasuje się jako jeden z najlepszych uniwersytetów w Niemczech. Ośrodki badawcze rozwinięte wraz z pozauniwersyteckimi instytucjami badawczymi, w szczególności w dziedzinie neuronauki i nauk biologicznych, określają cechy profilu uniwersytetu. Klaster doskonałości i szkoła dla absolwentów w tej dziedzinie zostały pomyślnie utworzone dzięki finansowaniu z pierwszej fazy inicjatywy doskonałości (2006-2012). Wyjątkowo innowacyjna praca obu podmiotów jest kontynuowana i będzie dalej rozwijana i udoskonalana w miarę przechodzenia do kolejnej fazy operacyjnej.

Przykładem doskonałej nauki i stypendiów prowadzonych na poziomie międzynarodowym są również dziedziny badań sercowo-naczyniowych, biologii molekularnej, materii skondensowanej, biologii, bioróżnorodności i ekologii, ekonomii rozwoju, religioznawstwa oraz współczesnych studiów wschodnioazjatyckich i indyjskich.

Lokalizacje

  • Göttingen

    Georg-August-Universität Göttingen, Wilhelmsplatz 1 (Aula), , Göttingen

pytania