Nalanda University

Wstęp

Przeczytaj oficjalny opis

Nalanda znajduje się w mieście Rajgir, w północnoindyjskim stanie Bihar , jest podyplomowym, intensywnie badawczym, międzynarodowym uniwersytetem wspieranym przez kraje uczestniczące w szczycie Azji Wschodniej. Uniwersytet powstał 25 listopada 2010 r. Specjalnym aktem parlamentu indyjskiego i został wyznaczony jako "instytucja o znaczeniu krajowym".

Nalanda jest inspirowana akademicką doskonałością i globalną wizją swojego historycznego poprzednika i dąży do spełnienia i ustanowienia globalnych standardów doskonałości akademickiej i badań oraz umożliwienia budowania zdolności we wszystkich dziedzinach szkolnictwa wyższego. Uniwersytet jest wspierany przez wszystkie państwa członkowskie szczytu Azji Wschodniej, a międzyrządowe protokoły ustaleń podpisane przez 17 państw.

Uniwersytet stara się odzyskać utracone związki i partnerstwa, które istniały w regionie zwanym Azją, przed nadejściem sił historycznych, które doprowadziły do ich rozwiązania. Kultury azjatyckie mają wiele powiązań, które sięgają głęboko w przeszłość i znajdują odzwierciedlenie w wielu wspólnych cechach kulturowych. Ponowne odkrycie związków między azjatyckich w ostatnim czasie doprowadziło do odrodzenia się odkrywania i budowania wspólnej historii. Nalanda University ma być ikoną tego nowego azjatyckiego renesansu: twórczej przestrzeni, która dla przyszłych pokoleń będzie centrum dialogu między cywilizacjami.

campus

Wizja

Nalanda jest siedzibą wiedzy od ponad ośmiu wieków w starożytnym królestwie Magadha. Jest to znane centrum nauki od V wieku do czasu, kiedy zostało zniszczone przez Bakhtiyara Khiljiego w XII wieku. Nalanda jest proklamowana jako "Jeden z najważniejszych uniwersytetów na świecie, został opracowany nie na średniowiecznym zachodzie, ale tutaj, w Indiach: Nalanda University ... był narzędziem do produkcji ludzi, którzy są w stanie zrozumieć i wyrazić, co to znaczy mieć powszechna wiedza, wiedza, która ma zastosowanie w różnych kulturach i czasach "(dr Geoffrey Durham)

Nalanda University przyciągał badaczy i studentów z bliska i daleko, niektórzy podróżowali z Tybetu, Chin, Korei i Azji Środkowej w poszukiwaniu wiedzy. Było to centrum doskonałości nie tylko dla starożytnej indyjskiej mądrości, studiów buddyjskich i filozofii, ale także dla medycyny i matematyki, astronomii i logiki. Po nauczaniu tysięcy studentów przez wieki, Nalanda przestała istnieć, tak jak uniwersytety otwierały się w Bolonii, Paryżu i Oksfordzie na początku drugiego tysiąclecia. Przesunięcie centrów wiedzy ze Wschodu na Zachód było symbolem ostatecznego przekazania władzy, które nastąpiło w ciągu pół tysiąca lat.

Istnieje teraz doskonała okazja, aby odtworzyć uświęcony uniwersalizm Nalandy jako centrum wiedzy. Drugie millennium CE zakończyło się ogromnym odrodzeniem Azji po stuleciach stagnacji, podziału i upadku. Azja jest dzisiaj synonimem dynamicznej kultury przedsiębiorczej i innowacyjnej, opartej na wiedzy i przedsiębiorczości, nie zapominając o swojej przeszłości, ale nie boi się stawić czoła przyszłości. Kraje azjatyckie zbierają się, by stworzyć kontynent oparty na zasadach pokoju i harmonii. Decyzja szczytu wschodnioazjatyckiego w 2007 r., Na spotkaniu w Cebu na Filipinach, mająca na celu zatwierdzenie planu ponownego ustanowienia Nalanda University podkreśla zaangażowanie w te wartości. Celem jest odbudowanie Nalandy jako siedziby wiedzy.

Historia i przebudzenie

Osiemset lat po zniszczeniu Nalandy, byłego prezydenta Indii dr. APJ Abdul Kalam, zwracając się do Zgromadzenia Ustawodawczego Bihar, w marcu 2006 r. Przemówił pomysł ożywienia uniwersytetu.

Niemal równocześnie propozycja określana jako "Propozycja Nalandy" została przekazana rządowi Indii przez Singapur. Ta propozycja dążyła do przywrócenia uniwersytetu takiego jak Nalanda, który ponownie stałby się centralnym punktem Azji.

Rząd stanowy Bihar szybko przyjął wizjonerski pomysł i konsultował się z rządem Indii w drodze naprzód. Rozpoczęło również poszukiwania odpowiedniej lokalizacji dla nowego Nalanda University . Zidentyfikował i nabył 450 akrów ziemi dla Uniwersytetu w Rajgir¸ Bihar.

Ustanowienie tego uniwersytetu było naznaczone wysokim stopniem współpracy między państwem Bihar a rządem Indii.

Ponieważ znakiem dawnej Nalandy był jej internacjonalizm, rząd Indii zdecydował się podzielić tą propozycją z przywódcami szczytu Azji Wschodniej ("EAS"). Propozycja została po raz pierwszy udostępniona szesnastu państwom członkowskim EAS na szczycie Cebu na Filipinach w styczniu 2007 r. Państwa członkowskie z zadowoleniem przyjęły regionalną inicjatywę na rzecz ożywienia Nalanda University . Na czwartym szczycie, który odbył się w październiku 2009 r. W Hua Hin w Tajlandii, członkowie poparli utworzenie Nalanda University i zachęcali do regionalnej sieci i współpracy między Uniwersytetem a istniejącymi centrami doskonałości w Azji Wschodniej.

Międzynarodowe powiązania

Uczelnia nawiązała kontakty i współpracę z wieloma instytucjami za granicą, a także z partnerami ze Wschodniej Azji. Ściśle współpracujemy z instytucjami edukacyjnymi oraz innymi organizacjami, które mają wspólne cele i mogą współpracować z nami zgodnie z wizją Nalanda.

Aby wzmocnić międzynarodowy charakter uniwersytetu, międzyrządowy protokół ustaleń weszła w życie na 8. szczycie Azji Wschodniej w październiku 2013 r. Do tej pory 17 państw podpisało protokół ustaleń.

Lokalizacje

Stypendium Keystone

Dowiedz się, jakie możliwości daje Ci nasze stypendium