Wydział Leśnictwa i Nauk o Drewnie Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze ( FLD CZU ) zapewnia kompleksowy system edukacji leśnej (Bc., Ing., Ph.D.), aby zachęcać i wspierać racjonalną gospodarkę leśną i zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych. Wydział jest cenionym międzynarodowym ośrodkiem badawczym. Duża część badań podejmowanych na Wydziale jest publikowana w prestiżowych czasopismach akademickich oraz prezentowana na konferencjach, kongresach, a także w mediach publicznych. Na naszych zajęciach studenci zdobywają zarówno dogłębną teorię, jak i praktykę, aby dobrze przygotować się na przyszłe wyzwania w leśnictwie, przemyśle przetwórstwa drewna i badaniach.
Wydział Leśnictwa i Nauk o Drewnie Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze (FFWS CZU). Zapewniamy kompleksowy system edukacji leśnej, który zachęca i wspiera racjonalną gospodarkę leśną oraz zrównoważone wykorzystanie jej ogromnych zasobów naturalnych. Nasz Wydział stał się szanowanym międzynarodowym ośrodkiem badawczym. Znaczna część badań podejmowanych na Wydziale jest publikowana w czasopismach naukowych, prezentowana na konferencjach, kongresach, a także w programach edukacyjnych w mediach publicznych. Na naszych zajęciach studenci zdobywają zarówno dogłębną teorię, jak i praktykę, aby dobrze przygotować się na przyszłe wyzwania w leśnictwie, przemyśle przetwórstwa drewna i badaniach. Nasi studenci osiągają niemal 100% zatrudnienia.
W 2019 roku Wydział Leśny i Nauk o Drewnie obchodził stulecie swojego istnienia. Podzielony jest na dziewięć wydziałów, które obejmują cały obszar edukacji, nauki i współpracy z praktyką w dziedzinach leśnictwa i obróbki drewna. FFWS oferuje studentom kształcenie na trzech poziomach. Pełni także funkcję międzynarodowego miejsca pracy naukowo-badawczej i kładzie duży nacisk na to, aby wyniki badań natychmiastowo pomagały w praktyce leśnictwa i obróbki drewna oraz trafiały do uznanych czasopism branżowych, konferencji i kongresów, a także programów edukacyjnych w mediach.
Jednym z długoterminowych i strategicznych celów CZU FFWS jest wzmacnianie i pogłębianie doskonałych osiągnięć naukowo-badawczych. Wydział osiąga to również dzięki projektom EXTEMIT-K i EVA 4.0 finansowanym przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Badania, Rozwój i Edukacja.
W 2019 roku Wydział oddał do użytku centrum edukacyjno-technologiczne, które dzięki najnowocześniejszym technologiom i wyposażeniu jest jednym z najlepszych ośrodków uniwersyteckich w Europie Środkowej.
Historia Wydziału
Od 1848 r. na Politechnice Praskiej wykładano nauki leśne, lecz dopiero po powstaniu niepodległej Czechosłowacji utworzono odrębną gałąź Inżynierii Leśnej. Wydział ma zatem swoje korzenie w roku 1919, a w historii nowożytnej od roku 1990 jest częścią Czeskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze.
Nasze sukcesy
Wydział koordynował międzynarodowy zespół naukowców, który przygotował dla Europejskiego Instytutu Leśnego (EFI) raport zawierający zalecenia dotyczące łagodzenia skutków klęsk korników w Europie.
Dzięki projektowi EXTEMIT–-K, który koncentruje się na rozwiązywaniu obecnych i przyszłych problemów ekosystemów leśnych Republiki Czeskiej spowodowanych zmianami klimatycznymi, naukowcy badają niestosowaną jeszcze metodę monitorowania korników w czeskich lasach. Sposób, w jaki pies potrafi w porę wykryć porażone drzewo, mógłby w przyszłości, po przystosowaniu się do naszych warunków, ochronić setki hektarów drzewostanów.
Wzmacniamy i pogłębiamy doskonałe osiągnięcia w nauce i badaniach. W ramach międzynarodowego projektu EVA 4.0, którego celem jest budowa Centrum Doskonałych Badań skupiających się na najważniejszych zagadnieniach naukowych podejmowanych przez Wydział, pozyskiwane są najnowocześniejsze instrumenty, takie jak przyrząd do wykrywania izotopów w biologii ważnych pierwiastków , najnowocześniejszy chromatograf cieczowy oraz komory wzrostowe.
Dzięki genetyce możemy wyhodować nowe gatunki drzew, które są bardziej odporne na warunki klimatyczne. Pracownicy Wydziału zajmują się także zaniedbaną problematyką wprowadzonych i mniej reprezentowanych gatunków drzew krajowych, które badają pod kątem oddziaływania na środowisko.
Zespoły naukowców opisują nowe gatunki zwierząt, na przykład nowy gatunek drewnożernego termita z pękającymi żuchwami. Unikalny termit odkryty w Kamerunie nazwano Roisinitermes ebogoensis.
Eksperci z naszego Wydziału uczestniczyli w badaniach nad afrykańskim pomorem świń u dzików oraz w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się tej choroby na terenie Republiki Czeskiej. Założeniem było utworzenie pierścienia wokół ogniska choroby o szerokości co najmniej 20 do 50 kilometrów, w którym będzie panowało niskie zagęszczenie populacji zwierząt. Dzięki temu dzik nie może przenieść choroby na inne części kraju.