Keystone logo
Stefan cel Mare University of Suceava

Stefan cel Mare University of Suceava

Stefan cel Mare University of Suceava

Wstęp

Będąc pierwszym uniwersytetem w Rumunii pod względem liczby patentów i wynalazków w ciągu ostatniej dekady, USV , znajdującym się w pierwszej dziesiątce rumuńskich uniwersytetów publicznych według międzynarodowych organizacji rankingowych, odgrywa kluczową rolę w rozwoju i rozpowszechnianiu wiedzy naukowej.

Od momentu założenia w 1963 roku USV stanowi silną obecność w mieście o tysiącletniej historii, zdecydowanie przyczyniając się do budowania nowoczesnej tożsamości lokalnej społeczności. Od ponad pół wieku obsługując szkolnictwo wyższe w mieście Suczawa, USV jest członkiem ważnych międzynarodowych konsorcjów uniwersyteckich i z entuzjazmem i odpowiedzialnością reaguje na wyzwania nowych, odważnych projektów, jako główny partner władz lokalnych i regionalnych w zarządzaniu kryzysowym , w kształceniu specjalistów, dostarczając modele ludzkie i wskazówki moralne, wykazując, że znaczne fundusze pozyskane na projekty badawcze, profesjonalna wartość zasobów ludzkich i kształcenie akademickie absolwentów mogą w praktyce wspierać rozwój społeczeństwa.

Na wszystkich 11 wydziałach naszej Uczelni prowadzone są 3-4-letnie studia licencjackie (około 55 kierunków akademickich) i 2-letnie studia magisterskie (około 40 kierunków akademickich), a także studia doktoranckie na 14 kierunkach doktoranckich: Rachunkowość, Administracja biznesowa, Komputery i informacja Technologia, Ekonomia, Elektrotechnika, Inżynieria Produktów Spożywczych, Leśnictwo, Geografia, Inżynieria Przemysłowa, Historia, Inżynieria Mechaniczna, Filologia, Filozofia oraz Telekomunikacja i Technologie Informacyjne.

Główne cele Stefan cel Mare University of Suceava w dziedzinie edukacji i badań to: kształcenie wysoko wykwalifikowanych i kompetentnych specjalistów, aby mogli stawić czoła globalnej konkurencji, harmonijne kształtowanie osobowości studentów, zachęcanie do kreatywności i innowacyjności w celu ciągłego rozwoju badań naukowych, trwała ocena osiągnięć naukowych członków społeczności akademickiej, a także doskonalenie działalności edukacyjnej i badawczej w celu strukturalnej, jakościowej i pomyślnej ekonomicznie integracji w europejskim obszarze szkolnictwa wyższego.

Rekrutacja

Obywatele UE

Obywatele UE podlegają takim samym procedurom przyjmowania jak obywatele Rumunii.

Warunkiem złożenia wniosku jest uznanie świadectw ukończenia studiów (liceum, licencjat, magister
dyplomów) przez Krajowe Centrum Równoważności i Uznawania Dyplomów
(https://www.cnred.edu.ro/ro).

Biuro Stosunków Międzynarodowych USV oferuje pomoc obywatelom UE w uzyskaniu tego uznania,
poprzez gromadzenie i przesyłanie ich akt dalej do Krajowego Centrum Równoważności i Uznawania
Dyplomu

Plik wniosku musi zawierać następujące dokumenty:

W przypadku studiów licencjackich:

  • Formularz zgłoszeniowy - https://www.cnred.edu.ro/en/recognition-studies-european-citizensadmission-undergraduate-studies-in-Romania
  • Dowód ukończenia szkoły średniej (dyplom/świadectwo ukończenia szkoły średniej):
  • Kopia dokumentów w języku rumuńskim/angielskim/francuskim/hiszpańskim/włoskim
  • Kopia i oficjalne tłumaczenie na język rumuński dokumentów w innych językach
  • Dowód ukończenia wszystkich poziomów szkoły średniej (odpis z lat szkoły średniej/świadectwo
    każdego poziomu):
  • Kopia dokumentów w języku rumuńskim/angielskim/francuskim/hiszpańskim/włoskim
  • Kopia i oficjalne tłumaczenie na język rumuński dokumentów w innych językach

Inne dokumenty:

Pruebas de Aptitud para el Acceso a la Universidad z Hiszpanii, Vevaiosi Prosvasis for Panellinies Exetaseis – dla liceum ogólnokształcącego – z Grecji, Scholastic Aptitude Test (SAT) lub ACT z SUA) – kopia i oficjalne tłumaczenie na język rumuński dla dokumentów w innych językach niż angielski/francuski/hiszpański/włoski

Dokument tożsamości – kopia (paszport, dowód osobisty, dowód zmiany nazwiska, jeśli dotyczy, kopia dokumentów w języku rumuńskim / angielskim / francuskim / hiszpańskim / włoskim oraz tłumaczenie autoryzowane na język rumuński na inne języki

Dyplomy z Włoch, Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Cypru muszą być opatrzone apostille na podstawie Konwencji Haskiej wydanej przez władze kraju, który wydał dokument.

Dyplomy wydane w krajach niebędących członkami Konwencji Haga o apostille muszą być
uwierzytelnione przez:

  • Ministerstwo Edukacji i Ministerstwo Spraw Zagranicznych kraju wydającego, Ambasada Rumunii w tym kraju oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rumunii lub
  • Ministerstwo Edukacji kraju wydającego, Ambasada kraju wydającego w Rumunii i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rumunii.

Uwaga!

  • Rumuńskie Ministerstwo Edukacji może zażądać wszelkich dalszych dowodów dotyczących studiów.
  • Wniosek nie jest rozpatrywany w przypadku braku któregokolwiek z wymaganych dokumentów lub pozostawienia pustych miejsc w formularzu wniosku.

Po wydaniu zaświadczenia o uznaniu przez Krajowe Centrum Równoważności i Uznawania Dyplomów kandydat podlega takim samym kalendarzom i warunkom przyjęć jak obywatele Rumunii (w tym abonament na wydziale, dokumenty i ewentualne egzaminy lub konkurs akt).

Językiem studiów na Stefan cel Mare University of Suceava jest rumuński. Cudzoziemcy, którzy nie mówią po rumuńsku, muszą odbyć rok przygotowawczy języka rumuńskiego. Osoby znające język rumuński będą musiały zdać test znajomości języka rumuńskiego, zgodnie z metodologią zatwierdzoną przez instytut języków rumuńskich (wyjątek od tego testu językowego stanowią obcokrajowcy, którzy udowodnią zaświadczeniami, że uczyli się języka rumuńskiego przez co najmniej cztery lata )

Spoza UE

Kandydaci zagraniczni chcący aplikować na studia muszą przesłać swoje pliki na platformę internetową,
do którego można uzyskać dostęp pod poniższym linkiem: https://relint. USV .ro/about-rumania/self-sponsored-students/

Kroki rejestracji:

Po przesłaniu pliku aplikacji otrzymasz wiadomość e-mail z potwierdzeniem.

Po przetworzeniu Twojego wniosku i zdaniu przez Ciebie testów językowych oraz egzaminów wstępnych, w takim przypadku, wyślemy Twoje dokumenty do rumuńskiego Ministerstwa Edukacji, aby wystawiło List Akceptacyjny lub odrzuciło plik, stosownie do przypadku. Nie przetwarzamy niekompletnych plików aplikacyjnych.

Po tym jak poinformujemy Cię o wydaniu przez Ministerstwo Edukacji pisma zezwalającego na studia, musisz uiścić opłatę za studia i podpisać umowę o studia.

Po otrzymaniu listów akceptacyjnych możesz ubiegać się o wizę typu D/SD.

Możesz ubiegać się o wizę online na poniższej stronie internetowej

https://evisa.mae.ro/?lang=en-US#

Jeżeli Twój wniosek wizowy zostanie odrzucony, na podstawie Twojej prośby dokonamy zwrotu czesnego.

Warunki zapisów:

Jeżeli wcześniejsze studia nie zostały ukończone w Rumunii, kraju Unii Europejskiej, lub zgodnie z umowami o pomocy prawnej podpisanymi pomiędzy Rumunią a krajami trzecimi, osoby, które uzyskały List Akceptacyjny wydany przez Ministerstwo Edukacji, muszą osobiście przyjechać i przynieść ze sobą dokumenty z akt Wniosku, w oryginale, poświadczonym za autentyczność przez Ambasadę Rumunii w kraju wystawcy lub poświadczonym apostille w Hadze.

Rok akademicki rozpoczyna się około 1 października

Nocleg

Ponieważ uczelnia dysponuje ograniczoną liczbą miejsc zakwaterowania dla studentów zagranicznych, im szybciej przyjedziesz do Suczawy, tym więcej będziesz mieć możliwości zakwaterowania. Zakwaterowanie kosztuje około 150 euro miesięcznie.

Informujemy, że opłata za studia nie obejmuje kosztów zakwaterowania.

Stypendia i Finansowanie

Ministerstwo Edukacji Narodowej za pośrednictwem Agencji Pożyczek i Stypendiów ( https://roburse.ro/ ) ogłasza rozpoczęcie ogólnopolskich konkursów na przyznawanie stypendiów/badań/kursów letnich za granicą na rok akademicki 2023-2024 (wg. postanowienia Rozporządzenia nr 1402/2009 w sprawie utworzenia, organizacji i funkcjonowania Agencji Pożyczek i Stypendiów z późniejszymi zmianami, Rozporządzenia nr 1070/2001 w sprawie przyznawania miesięcznych stypendiów młodym Rumunom studiującym za granicą oraz dokumentów współpracy dwustronnej lub ofert jednostronnych , obowiązujący na rok akademicki 2023-2024).

Stypendia kierowane są do uczniów, studentów, lekarzy-rezydentów (na okres finansowany z budżetu Ministerstwa Edukacji), kadry dydaktycznej lub naukowców z Rumunii, którzy chcą studiować za granicą:

  • Studia uniwersyteckie licencjackie/magisterskie/doktoranckie (pełne lub częściowe);
  • Staże naukowe / specjalizacje (trwające 3 – 10 miesięcy);
  • Letnie kursy języka, kultury i cywilizacji.

Informacje dotyczące ofert na rok akademicki 2023-2024 (warunki rekrutacji, terminy składania dokumentów, liczba i rodzaj oferowanych stypendiów itp.) znajdują się w Ogłoszeniach, które będą wyświetlane w sekcji Konkursy (Stypendia Studyjne / Stypendium strona „ Umowa dwustronna ”): https://roburse.ro/burse-de-studii/bursa-acord-bilateral/

Rankingi

Edycja rankingu QS World University Rankings na rok 2024, opublikowana we wtorek, 27 czerwca, umieszcza Uniwersytet „Ștefan cel Mare” w Suczawie na liście uniwersytetów lat 1201–1400. Tym samym USV nadal znajduje się w gronie 1500 doskonałych uniwersytetów na świecie i wśród 13 najlepszych uniwersytetów w Rumunii.

Do edycji QS World University Rankings 2024 przeanalizowano wyniki 2963 instytucji, z czego 1499 spełniło rygorystyczne kryteria umieszczenia w rankingu, a w porównaniu z poprzednią edycją wprowadzono 83 nowe wpisy. W czołówce, podobnie jak w edycji 2023, znalazło się już tylko 13 uczelni z Rumunii.

20. edycja prestiżowego rankingu QS World University Rankings, oprócz znanych już wskaźników, opiera się na: udziale studentów zagranicznych, prestiżu akademickim, reputacji wśród pracodawców, liczbie cytowań w porównaniu do liczby kadry dydaktycznej, stosunku liczba pracowników dydaktycznych i liczba studentów, udział kadry dydaktycznej z zagranicy, trzy inne nowe wskaźniki: wpływ na rynek pracy, udział w międzynarodowej sieci badawczej oraz zrównoważony rozwój.

W edycji 2024 najlepszym rankingiem USV pozostaje wskaźnik dotyczący udziału studentów zagranicznych (pozycja 443 w rankingu), przy czym nasza uczelnia posiada największą liczbę studentów zagranicznych spośród analizowanych uczelni rumuńskich. Jeśli chodzi o pozostałe wskaźniki, USV plasuje się następująco: prestiż akademicki (szczebel 601+), reputacja wśród pracodawców (szczebel 601+), liczba cytowań w stosunku do liczby kadry dydaktycznej (701+), stosunek liczby kadra pedagogiczna i liczba uczniów (701+), udział nauczycieli z zagranicy (701+). Na szczeblu 701+ instytucja z Suczawy znalazła się także w przypadku trzech nowych wskaźników.

QS World University Rankings uznawany jest za jeden z 3 najlepszych międzynarodowych rankingów uniwersytetów pod względem widoczności, a publikowane wyniki są cenione dla rozwoju polityk publicznych w edukacji. 20. edycja ukazuje się w czasie, gdy zmieniają się priorytety w szkolnictwie wyższym, a rankingi QS World University Rankings zajmują uprzywilejowaną pozycję jako węzeł szkolnictwa wyższego, łączący się z milionami studentów, setkami tysięcy pracowników akademickich i pracodawców oraz tysiącami instytucji na całym świecie. Skoncentrowanie się na zmianach w zachowaniu tych aktorów, w odpowiedzi na szersze trendy w edukacji i społeczeństwie, skłoniło QS do włączenia trzech nowych wskaźników, wspomnianych wcześniej.

Lokalizacje

  • Suceava

    Strada Universității, 13, 720229, Suceava

pytania