
Program studiów magisterskich w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych: Inżynieria oprogramowania
Turku, Finlandia
CZAS TRWANIA
2 Years
JĘZYKI
Język angielski
TEMPO
Pełny etat
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
21 Jan 2026
NAJWCZEŚNIEJSZA DATA ROZPOCZĘCIA
Aug 2026
CZESNE
EUR 12 000 / per year *
FORMACIE STUDIÓW
W kampusie
* bezpłatnie dla obywateli krajów UE/EOG lub Szwajcarii, dla obywateli krajów spoza UE/EOG 12 000 €/rok akademicki
Wstęp
Odkryj wszystkie programy studiów na University of Turku
Zaspokajaj rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych programistów
Program studiów magisterskich w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych zapewnia wszechstronną i wysokiej jakości edukację w wybranych dziedzinach ICT, cieszącą się ugruntowaną reputacją w edukacji innowacyjnej, interdyscyplinarnej i międzynarodowej.
Kierunek Inżynieria Oprogramowania kształci ekspertów w zakresie projektowania i wdrażania wymagających systemów oprogramowania. Obejmuje cały cykl życia projektu oprogramowania, zapewniając solidne umiejętności programowania i wszechstronną wiedzę na temat:
- projektowanie i architektura oprogramowania,
- zwinne metodyki wytwarzania oprogramowania,
- testowanie oprogramowania, zapewnienie jakości i użyteczności,
- zaawansowane techniki i paradygmaty programowania,
- prywatność i bezpieczeństwo w ramach wdrożeń oprogramowania.
Program nauczania stanowi połączenie akademickiej teorii inżynierii oprogramowania i praktyk stosowanych w nowoczesnym tworzeniu oprogramowania. Centralnym punktem programu nauczania jest zastosowanie teorii w praktyce poprzez praktyczne zadania projektowe. Światowy popyt na rozwiązania cyfrowe jest ogromny, a absolwentów inżynierii oprogramowania brakuje. Studenci znajdują wiele możliwości zatrudnienia na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym na stanowiskach projektowych, wdrożeniowych i zarządczych w firmach zajmujących się oprogramowaniem oraz działach IT organizacji przemysłowych i innych instytucji.
Porozmawiaj z naszymi studentami, aby dowiedzieć się o życiu studenckim w Turku
Doskonałość akademicka i doświadczenie
Ścieżka specjalizacji Inżynieria oprogramowania koncentruje się na praktykach tworzenia oprogramowania, architekturach systemów oprogramowania, zaawansowanych technikach programowania i bezpieczeństwie oprogramowania.
Nauczanie w tym akredytowanym programie EUR-ACE® opiera się na najnowszych badaniach inżynierii oprogramowania i odpowiednich ramach technologicznych stosowanych w branży oprogramowania. Zdobędziesz głęboką wiedzę teoretyczną i umiejętności pragmatyczne w dziedzinie inżynierii oprogramowania i systemów oprogramowania; nasi instruktorzy mają różnorodne doświadczenie zarówno w środowisku akademickim, jak i w branży oprogramowania.
Multidyscyplinarny uniwersytet zapewnia wiele ścieżek kształcenia do wyboru i swobodę skupienia się albo na zdobywaniu głębokiej wiedzy technologicznej, albo na szerszych, multidyscyplinarnych umiejętnościach, określonych np. poprzez włączenie wielu kursów biznesowych do danego stopnia.
Ścieżki specjalizacji
Specjalizacja z inżynierii oprogramowania jest jedną z pięciu ścieżek na studiach magisterskich z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Program współpracuje z międzynarodową szkołą podwójnego stopnia z Europejskim Instytutem Innowacji i Technologii (EIT) Master School i oferuje cztery inne ścieżki specjalizacji:
Poznaj kadrę programu, obecnych studentów i doradców ds. studiów:
Dołącz do Wirtualnego Tygodnia Otwartego z ponad 30 sesjami na żywo w dniach 18–22 listopada!
Rekrutacja
Program
Struktura programu
- Studia na poziomie zaawansowanym z przedmiotu kierunkowego 50 ECTS
- Moduł tematyczny lub przedmiot dodatkowy 20-25 ECTS
- Studia do wyboru 15-20 ECTS
- Praca magisterska z technologii 30 ECTS
- Moduł tematyczny lub przedmiot dodatkowy, 20-25 ECTS
- Studia do wyboru, 15-20 ECTS
Praca magisterska i tematy
W pracy magisterskiej student musi wykazać się umiejętnością wykonywania pracy naukowej i opanowaniem metod badawczych, znajomością dziedziny badań i umiejętnościami pisania naukowego. Pisząc pracę magisterską, student musi zastosować swoje umiejętności technologiczne, zdolności i wiedzę specjalistyczną, aby zidentyfikować problem inżynieryjny, zbadać jego znaczenie dla dziedziny, zaproponować i zaprojektować rozwiązanie, przetestować i przeanalizować rozwiązanie oraz ocenić jego przydatność.
Praca magisterska jest często zlecana przez firmę, co oznacza, że sprawny i zdolny student może zostać bezpośrednio zatrudniony przez firmę, która zleciła napisanie pracy, co daje mu przewagę w karierze w branży. Z drugiej strony, student o nastawieniu akademickim może wybrać temat pracy magisterskiej związany z badaniami prowadzonymi przez jedną z naszych grup badawczych i ubiegać się o stanowisko doktoranta po ukończeniu wyróżniającej się pod względem naukowym pracy magisterskiej.
Tematy ostatnio ukończonych prac magisterskich obejmują:
- Struktura nowoczesnej usługi internetowej dla użytkowników i wyszukiwarek
- Studium przypadku dotyczące migracji do chmury i udoskonalenia aplikacji Twelve-Factor
- Łączenie rozwoju RPA i biznesu: narzędzie do definiowania procesów, elastycznego rozwoju RPA i konserwacji
- Szacowanie nakładu pracy związanego z tworzeniem oprogramowania wspomaganego sztuczną inteligencją
- CUSTOM TOOLS jako ogólna platforma integracyjna dla SOLIDWORKS - wymiana danych ERP
- Monitorowanie infrastruktury informatycznej opartej na chmurze
- Wykorzystanie analityki internetowej w zwinnym rozwoju witryn e-commerce: perspektywa programisty oprogramowania
- Zarządzanie sekretami w wielochmurowym środowisku Kubernetes
- Migracja mikroserwisów do bazy danych graph
- Migracja do chmury
- Zmiana ramowa modernizacji serwisu internetowego
- Wdrażanie dostępności sieciowej do istniejącej aplikacji internetowej
Wynik programu
Opis kompetencji
Po ukończeniu ścieżki specjalizacyjnej Inżynieria Oprogramowania uzyskasz:
- solidne wykształcenie i doświadczenie w dziedzinie inżynierii oprogramowania w dzisiejszym zdigitalizowanym społeczeństwie;
- dobre zrozumienie nowoczesnych metodologii wytwarzania oprogramowania, umiejętność stosowania zwinnych metod wytwarzania oprogramowania i zasad wytwarzania oprogramowania Lean;
- zrozumienie jakości oprogramowania jako koncepcji, praktyczna znajomość metod, narzędzi i automatyzacji testów oprogramowania na wszystkich poziomach testowania oprogramowania;
- zrozumienie zasad dobrego projektowania oprogramowania, znajomość ważnych wzorców projektowania oprogramowania i architektury oraz umiejętność zastosowania ich w praktyce. Umiejętności dokumentowania i przekazywania projektów;
- podstawowa wiedza na temat branży oprogramowania, zasad odchudzonego start-upu i rozwoju oprogramowania;
- umiejętność stosowania zasad użyteczności w projektowaniu interfejsu użytkownika oraz analizowania i doskonalenia doświadczenia użytkownika w systemach oprogramowania, praktykowanie metodologii projektowania zorientowanego na użytkownika;
- zrozumienie konsekwencji metod, narzędzi i języków tworzenia oprogramowania dla bezpieczeństwa i prywatności systemów oprogramowania i odwrotnie, wpływu, jaki systemy oprogramowania mają na prywatność i bezpieczeństwo organizacji i osób;
- zaawansowane umiejętności programowania i dobra znajomość dominujących języków programowania;
- umiejętność pracy w multidyscyplinarnym zespole projektującym złożone systemy oprogramowania, podstawowe umiejętności zarządzania i kierowania takimi zespołami;
- umiejętność samodzielnego wyszukiwania informacji o najnowszych rozwiązaniach inżynierii oprogramowania w literaturze fachowej i akademickiej;
- zdolność zrozumienia, w jaki sposób systemy oprogramowania wpływają na ślad węglowy, równość użytkowników i twórców systemów oraz inne cele zrównoważonego rozwoju.
Oprócz treści technicznych i dziedzinowych, w treści studiów zwraca się również uwagę na ogólne umiejętności potrzebne w życiu zawodowym, na przykład w karierze eksperta, przedsiębiorcy lub badacza.
Stypendia i Finansowanie
University of Turku wspiera utalentowanych i zmotywowanych studentów hojnymi stypendiami. Uniwersytet oferuje te stypendia studentom podejmującym studia magisterskie, którzy podlegają opłatom za naukę.
Stypendia przyznawane są na podstawie osiągnięć naukowych. Aby się o nie ubiegać, wystarczy odpowiedzieć „tak” na odpowiednie pytanie w formularzu zgłoszeniowym online podczas aplikowania do programu.
Jeden rodzaj stypendium obejmuje pełne czesne za dwa lata studiów magisterskich. Oprócz tego istnieje stypendium dla najlepszych kandydatów, które obejmuje czesne i obejmuje dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5000 €.
Około 30% przyjętych studentów otrzymuje stypendium University of Turku .
Galeria
Możliwości związane z karierą
Opcje pracy
Przemysł intensywnie korzystający z informacji stał się jednym z najważniejszych sektorów biznesowych w Finlandii, a informacja stała się jednym z najważniejszych produktów. W Europie ICT odgrywają kluczową rolę w poprawie rentowności sektora przedsiębiorstw i odpowiadaniu na potrzeby społeczeństwa.
Profil kompetencji, który otrzymasz w ramach tego programu, może prowadzić do uzyskania tytułu zawodowego, np.:
- Inżynier oprogramowania
- Programista
- Główny programista
- Architekt oprogramowania
- Konsultant ICT
- Lider zespołu oprogramowania lub
- Menedżer projektu oprogramowania
Oprócz kariery w branży IT jako specjaliści inżynierii oprogramowania, absolwenci Programu mają także możliwość ubiegania się o studia doktoranckie.
Kariera w badaniach
Tytuł magistra (technologia) uprawnia do podjęcia naukowych studiów podyplomowych. Stopnie podyplomowe to stopnie doktorskie i licencjackie. Stopnie można ukończyć w ramach University of Turku Graduate School .