
Program studiów magisterskich w dziedzinie biologii: biologia ewolucyjna
Turku, Finlandia
CZAS TRWANIA
2 Years
JĘZYKI
Język angielski
TEMPO
Pełny etat
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
21 Jan 2026
NAJWCZEŚNIEJSZA DATA ROZPOCZĘCIA
Aug 2026
CZESNE
EUR 12 000 / per year *
FORMACIE STUDIÓW
W kampusie
* bezpłatnie dla obywateli krajów UE/EOG lub Szwajcarii, dla obywateli krajów spoza UE/EOG 12 000 €/rok akademicki
Wstęp
Odkryj wszystkie programy studiów University of Turku
Dołącz do ewolucji naszej wiedzy biologicznej
Nacisk kładziony jest na zdobywanie umiejętności w zakresie analizy danych (programowania) ze specjalistyczną wiedzą z zakresu bioinformatyki oraz genetyki molekularnej i ilościowej. Wśród nauczycieli znajdują się eksperci w dziedzinie genetyki człowieka, drobnoustrojów i ilościowej genetyki ewolucyjnej. Wiedzę z zakresu filogenetyki zwierząt i roślin wnoszą eksperci z naszego Muzeum Historii Naturalnej. Umiejętności sposobem na przyszłe ścieżki kariery w środowisku akademickim lub przemysłowym.
Rozmawiaj z obecnymi studentami, aby dowiedzieć się o życiu studenckim w Turku
Nauk Biologicznych na University of Turku
Kierunek specjalizacja Biologia Ewolucyjna jest częścią studiów magisterskich na kierunku Biologia. Drugą ścieżką specjalizacyjną w tym programie jest biologia systemów molekularnych.
Na ścieżce Biologia ewolucyjna nacisk kładziony jest na pogłębianie wiedzy z zakresu biologii ewolucyjnej, ekologii, genetyki i fizjologii, ze szczególnym uwzględnieniem bioinformatyki i metod obliczeniowych do analizy i interpretacji danych ewolucyjnych i NGS, zarówno współczesnego, jak i starożytnego DNA.
Ścieżka biologii systemów molekularnych oferuje obszerne szkolenia z zakresu nowoczesnej biologii molekularnej i edukacji skoncentrowanej na biologii systemowej (genomika, transkryptomika, proteomika, zależności struktura-funkcja genu / białka), ze szczególnym naciskiem na praktyczne umiejętności laboratoryjne i sieci interakcji molekularnych.
Poznaj kadrę programu, obecnych studentów i doradców ds. studiów:
Dołącz do Wirtualnego Tygodnia Otwartego z ponad 30 sesjami na żywo w dniach 18–22 listopada!
Rekrutacja
Stypendia i Finansowanie
Możliwości stypendialne
University of Turku wspiera utalentowanych i zmotywowanych studentów hojnymi stypendiami. Uniwersytet oferuje te stypendia studentom podejmującym studia magisterskie, którzy podlegają opłatom za naukę.
Stypendia przyznawane są na podstawie osiągnięć naukowych. Aby się o nie ubiegać, wystarczy odpowiedzieć „tak” na odpowiednie pytanie w formularzu zgłoszeniowym online podczas aplikowania do programu.
Jeden rodzaj stypendium obejmuje pełne czesne za dwa lata studiów magisterskich. Oprócz tego istnieje stypendium dla najlepszych kandydatów, które obejmuje czesne i obejmuje dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5000 €.
Około 30% przyjętych studentów otrzymuje stypendium University of Turku .
Program
Struktura programu
Kursy będą zawierać mieszankę metod nauczania, w tym wykłady, ćwiczenia, zajęcia laboratoryjne i komputerowe, prezentacje prowadzone przez studentów, a także ukończenie niezależnego projektu badawczego (praca magisterska). Analiza numeryczna danych biologicznych, w tym bioinformatyka i inne analizy statystyczne, będzie kolejną częścią programu nauczania.
Magister nauk biologicznych to dwuletni program o wartości 120 punktów ECTS. Oba tory realizują własny program kursów. Na stopień składają się:
- wspólne kursy, które zapewniają niezbędną wiedzę i umiejętności, które można przenieść, w tym obowiązkowe studia językowe;
- ukierunkowane na główne studia przedmiotowe, które zapewnią najnowocześniejsze teorie i umiejętności praktyczne istotne w danej dziedzinie;
- do wyboru studia poszerzające Twoją wiedzę w określonych obszarach tematycznych i wybranych przez Ciebie tematach specjalnych;
- praca magisterska, w której zastosujesz nowo nabytą wiedzę.
Praca magisterska i tematy
Aby ukończyć studia, wykonasz projekt końcowy, który jest niezależnym i eksperymentalnym, nadzorowanym projektem badawczym mającym na celu napisanie pracy magisterskiej. Celem pracy magisterskiej jest zaprezentowanie zdobytych umiejętności w zakresie gromadzenia danych, analizy danych i interpretacji analiz, a także osadzenie projektu w szerszym tle naukowym opartym na literaturze naukowej. Przedstawisz swój projekt i jego wyniki na seminarium magisterskim, które będzie zgodne z procedurami stosowanymi na spotkaniach naukowych. Napiszesz również pracę magisterską, która opisuje Twoją pracę eksperymentalną i jej wyniki, a także zawiera przegląd odpowiedniej literatury.
Przykłady pól dla tematów magisterskich:
- ewolucja oporności na antybiotyki,
- paleogenomika człowieka,
- historia życia człowieka przedindustrialnego,
- zmiany w ekspresji genów w odpowiedzi na zmiany klimatyczne,
- ewolucyjna genetyka ilościowa,
- filogeneza paproci amazońskich.
Wynik programu
Opis kompetencji
W ścieżce Biologia ewolucyjna otrzymasz solidne podstawy do pracy z fenotypową i genetyczną zmiennością, zarówno w teorii, jak i w praktyce. Praktyka koncentruje się na bioinformatyce i analizach statystycznych przy użyciu różnych platform, gdzie szereg kursów obejmuje praktyczne zajęcia komputerowe, aby zapewnić studentom konkretne umiejętności analizy danych, bardzo poszukiwane zarówno w badaniach, jak i w przemyśle.
Możliwości związane z karierą
Opcje pracy
Program magisterski z nauk biologicznych kształci przyszłych ekspertów na stanowiska w środowisku akademickim, przemyśle i sektorze publicznym. Po ukończeniu programu będziesz mieć możliwość podjęcia naukowych studiów podyplomowych i możesz pracować m.in. jako:
- badacz,
- wykładowca,
- menadżer projektu,
- koordynator badań.
Kariera w badaniach
Tytuł magistra nauk ścisłych daje również prawo do podjęcia naukowych studiów podyplomowych – doktoranckich i licencjackich. Stopnie naukowe można uzyskać w University of Turku Graduate School i w ramach jednego z programów doktoranckich.