
Master's Degree Programme in Exact Sciences: Astronomy and Space Physics
Turku, Finlandia
CZAS TRWANIA
2 Years
JĘZYKI
Język angielski
TEMPO
Pełny etat
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
21 Jan 2026
NAJWCZEŚNIEJSZA DATA ROZPOCZĘCIA
Aug 2026
CZESNE
EUR 12 000 / per year *
FORMACIE STUDIÓW
W kampusie
* free for citizens of EU/EEA countries or Switzerland, for citizens of non-EU/EEA countries €12,000/academic year
Wstęp
Discover all degree programmes of the University of Turku
From the Sun to supernovae, neutron stars, black holes, and galaxies!
The Master's Degree Programme in Exact Sciences: Astronomy and Space Physics specialisation track encompasses a broad range of topics from the physics of the sun and solar system to stellar and galactic structure and evolution, as well as topics in high energy astrophysics and cosmology.
Chat with current students to learn more about student life in Turku
Academic Excellence & Experience
The aim of the Master’s education is to support you to become an independent expert who can evaluate information critically, plan and execute research projects to find new knowledge, and solve scientific and technological problems independently and as part of a group.
You will be able to choose among three lines of studies: theoretical astrophysics, observational astronomy and space physics. You will acquire knowledge of various astrophysical phenomena and plasma physics, from the Solar systems to neutron stars and onto galaxies and cosmology. You will also get hands-on experience with observational techniques, space instrumentation, numerical methods and analysis of large data sets.
Specialisation Tracks
The Master’s Degree Programme of Exact Sciences has six tracks. You can find more detailed information on tracks from the specific site of each track by clicking on the links below.
Other tracks in the Master’s Degree Programme of Exact Sciences:
Poznaj kadrę programu, obecnych studentów i doradców ds. studiów:
Dołącz do Wirtualnego Tygodnia Otwartego z ponad 30 sesjami na żywo w dniach 18–22 listopada!
Rekrutacja
Stypendia i Finansowanie
Możliwości stypendialne
University of Turku wspiera utalentowanych i zmotywowanych studentów hojnymi stypendiami. Uniwersytet oferuje te stypendia studentom podejmującym studia magisterskie, którzy podlegają opłatom za naukę.
Stypendia przyznawane są na podstawie osiągnięć naukowych. Aby się o nie ubiegać, wystarczy odpowiedzieć „tak” na odpowiednie pytanie w formularzu zgłoszeniowym online podczas aplikowania do programu.
Jeden rodzaj stypendium obejmuje pełne czesne za dwa lata studiów magisterskich. Oprócz tego istnieje stypendium dla najlepszych kandydatów, które obejmuje czesne i obejmuje dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5000 €.
Około 30% przyjętych studentów otrzymuje stypendium University of Turku .
Program
Struktura programu
Struktura jest modułowa. Wszystkie moduły mają 20 ECTS. Ścieżka ma dwa obowiązkowe moduły, które zawierają podstawowy materiał z danej dziedziny. Ponadto możesz wybrać jeden moduł tematyczny z innych modułów oferowanych w ramach MDP w naukach ścisłych lub innych programów na University of Turku . Czwarty moduł składa się z dowolnie wybranych kursów i obowiązkowego kursu języka i kultury fińskiej.
Wymagana jest również praca magisterska (30 ECTS) oraz seminarium, staż lub praca projektowa (10 ECTS). Możesz zastąpić to ostatnie, biorąc udział w projekcie Capstone (15 ECTS) organizowanym przez Wydział Informatyki. Polecamy to studentom, którzy zamierzają pracować w branży po ukończeniu studiów.
Poniżej można zobaczyć wizualną reprezentację struktury.
Przykłady różnych modułów w różnych specjalizacjach to:
Kursy teoretyczne obejmą aspekty fizyki plazmy i astrofizyki, procesów radiacyjnych i kosmologii, hydrodynamiki i magnetohydrodynamiki, spektroskopii astrofizycznej i ośrodka międzygwiezdnego, a także struktury gwiazd i ewolucji.
Moduł metodyczny obejmuje techniki obserwacyjne, metody analizy danych, detektory i metody numeryczne. Weź udział w kursach dotyczących metod astrofizyki obserwacyjnej, metod statystycznych i symulacyjnych, przetwarzania sygnałów i obrazów, analizy szeregów czasowych i transformacji Fouriera, technologii kosmicznej i promieniowania oraz detektorów cząstek.
Możesz wybrać moduł tematyczny spośród oferowanych na Wydziale Nauk Ścisłych lub wybrać odpowiedni przedmiot poboczny, nawet oferowany przez inne wydziały. Moduły tematyczne oferowane przez MDP w zakresie nauk ścisłych obejmują biomateriały, materiały elektroniczne, modelowanie i materiały funkcjonalne. Możliwe przedmioty poboczne to np. informatyka, matematyka, chemia, tworzenie przedsiębiorstw i innowacje. Jednak w przypadku modułu tematycznego wysoce zalecane są kursy specjalistyczne z astrofizyki i fizyki kosmicznej.
Specjalistyczne kursy z astrofizyki i fizyki kosmicznej pozwolą Ci lepiej zrozumieć np. aktywne jądra galaktyczne, fizykę astrocząstek, fizykę formowania się planet, galaktyki i kosmologię, astronomię galaktyczną, heliofizykę i astrofizykę wysokich energii, a także fizykę jądrową i cząstek elementarnych. Możesz wybrać tematy, które będą wspierać Twoją pracę magisterską.
W module innych studiów możesz wybrać dowolne kursy z całej oferty Uniwersytetu oprócz obowiązkowego kursu języka fińskiego dla obcokrajowców. Zaleca się, abyś wziął więcej kursów z informatyki, modelowania i fizyki teoretycznej, w zależności od swoich preferencji.
Praca magisterska i tematy
Obowiązkowy komponent pracy dyplomowej odpowiada sześciu miesiącom pracy w pełnym wymiarze godzin. Praca dyplomowa ma być sporządzona w formie raportu opartego na połączeniu przeglądu literatury i oryginalnego projektu badawczego, który stanowi główną część pracy dyplomowej.
Praca jest niezależnie wykonanym projektem badawczym, ale projekt będzie realizowany pod kierunkiem wiodących badaczy w tej dziedzinie na University of Turku . Oczekuje się, że zostaniesz osadzony w aktywnej grupie badawczej lub zespole eksperymentalnym, co zapewni doskonałe możliwości omówienia wyników i wymiany pomysłów w grupie.
Najnowsze przykłady prac dyplomowych z astronomii i fizyki kosmicznej to:
- Rozpad strumienia podczas impulsów rentgenowskich termojądrowych: analiza szybkości zaniku przy użyciu metody dynamicznego indeksu mocy i prawa
- Wiązania masy i promienia gwiazd neutronowych z modelowania kształtu impulsu
- Obserwacje supernowych w bliskiej podczerwieni za pomocą Nordyckiego Teleskopu Optycznego
- Populacja supernowych i ich prekursorów w galaktykach gwiazdowych
- Badania fotometryczne tranzytów egzoplanet gwiazd w gromadzie otwartej M44
- Badania polarymetryczne gwiazd podwójnych: przypadek HD 4809
- Zmienność polaryzacji optycznej i strumienia gamma w dżetach blazara
- Polaryzacja liniowa BL Lacertae OJ 287 przy 21 cm
- Badanie promieniowania bardzo wysokiej energii emitujące badanie populacji BL Lac
- Badanie statystyczne analizy dyspersji prędkości erupcji cząstek słonecznych
- Projektowanie, budowa i testowanie prototypu prostego przyrządu cząsteczkowego do lotu kosmicznego
- Modelowanie fluencji energetycznych cząstek słonecznych przy użyciu obserwacji zdarzeń na poziomie gruntu
- Kalibracja i symulacje odpowiedzi SIXS-P na cząstki energetyczne
- Transport naładowanych cząstek energetycznych w zbiornikach za falami uderzeniowymi napędzanymi przez CME
- Przyrządy do obserwacji neutralnych atomów energetycznych w przestrzeni
Wynik programu
Opis kompetencji
Tytuł magistra zapewnia umiejętności potrzebne do pracy na wielu różnych stanowiskach w takich obszarach, jak badania i rozwój, edukacja i zarządzanie oraz przemysł. Specjalizacja Astronomia i Fizyka Kosmiczna zapewnia bardzo dobre umiejętności analizy danych i programowania, dzięki czemu wielu absolwentów zrobiło karierę w sektorach dużych zbiorów danych i finansów.
Podczas studiów będziesz studiować fizykę plazmy i hydrodynamikę, procesy radiacyjne, astrofizykę wysokich energii i fizykę Słońca, galaktyki i kosmologię, spektroskopię astrofizyczną, radioastronomię oraz astronomię rentgenowską i gamma, techniki i programowanie numeryczne, metody statystyczne i detektory cząstek i fotonów. Będziesz przeprowadzać praktyczne ćwiczenia z technik obserwacyjnych, oprzyrządowania kosmicznego i analizy dużych zbiorów danych. Będzie można także zdalnie korzystać z nowoczesnych obiektów obserwacyjnych i uczestniczyć w budowie instrumentów kosmicznych. Możesz wybierać spośród trzech kierunków: fizyka kosmiczna, astrofizyka obserwacyjna i astrofizyka teoretyczna. Studia te przygotują Cię do kariery w dziale badań i rozwoju w branży lub często mogą prowadzić do studiów doktoranckich.
Możliwości związane z karierą
Opcje pracy
Perspektywy zatrudnienia na relatywnie wysokich poziomach są doskonałe dla osób przeszkolonych w zakresie nauk fizycznych i chemicznych. Dzięki szerokiemu zakresowi programu umiejętności i wiedza opracowane w ramach tej edukacji na University of Turku zapewniają wiele możliwości zatrudnienia w różnych obszarach.
Wielu naszych absolwentów decyduje się kontynuować naukę na studiach doktoranckich w Finlandii lub innych krajach europejskich (np. Belgii, Estonii, Niemczech i Norwegii). Inni znaleźli zatrudnienie w branży oprogramowania i zaawansowanych technologii.
Kariera w badaniach
Tytuł magistra uprawnia do podjęcia naukowych studiów podyplomowych – doktorskich i licencjackich. University of Turku Graduate School (UTUGS) maProgram doktorancki w naukach ścisłych , który obejmuje dyscypliny tego programu magisterskiego. Studia podyplomowe można ukończyć na University of Turku .
Studia doktoranckie nie wiążą się z opłatami za naukę, a doktoranci często otrzymują wynagrodzenie lub stypendium na pokrycie kosztów utrzymania.