Keystone logo
University of Sopron

University of Sopron

University of Sopron

Wstęp

Głównymi dyscyplinami University of Sopron są ekonomia, pedagogika, leśnictwo i inżynieria drewna.

Znajduje się w malowniczym miasteczku w północno-zachodniej części Węgier. Sopron ma świetną lokalizację - zaledwie 220 km od Budapesztu, 60 km od Wiednia i 90 km od Bratysławy.

Kampus University of Sopron położony jest w zielonej okolicy, otoczony własnym ogrodem botanicznym – zaledwie kilka minut spacerem od centrum miasta. Laureat International Green Gown Awards University of Sopron znajduje się w czołówce kraju, a nawet świata w kilku obszarach związanych ze zrównoważonym działaniem i rozwojem.

Uczelnia oferuje 3 programy studiów licencjackich, 5 magisterskich i 3 doktoranckie dla studentów zagranicznych w wyżej wymienionych dyscyplinach. Jej strategicznym celem jest kształcenie inteligentnych i kreatywnych profesjonalistów z naciskiem na zasady zrównoważonego rozwoju, przy jednoczesnym poszanowaniu poprzedników i sprostaniu wyzwaniom XXI wieku.

Studiowanie w mniejszej, wiejskiej instytucji, takiej jak University of Sopron ma wiele zalet - kształcenie odbywa się w mniejszych grupach, gdzie uczestnicy i wykładowcy dobrze się znają, a efektywność jest wysoka, komunikacja jest bezpośrednia; administracja przebiega sprawnie, możesz naprawdę skoncentrować się na nauce; w Sopron wszystko jest na wyciągnięcie ręki, więc nie trzeba tracić czasu na codzienne dojazdy.

Pokój wieloosobowy jest gwarantowany na życzenie dla wszystkich naszych studentów i znajduje się w odległości krótkiego spaceru od wszystkich budynków uniwersyteckich oraz wielu sklepów i punktów usługowych.

Historia obecnego University of Sopron sięga kilku wieków:

Lata założenia (1735-1808-1846)

Leśne szkolnictwo wyższe, kierunek studiów o długiej tradycji, trzon edukacji uniwersytetu, rozpoczął się w instytucie założonym dla edukacji górniczo-hutniczej. Szkoła Wyszkolenia Oficerów Górniczych została założona dekretem Karola III, podpisanym 22 czerwca 1735 roku w Selmecbánya.

Maria Teresa położyła podwaliny pod szkolnictwo akademickie swoim dekretem podpisanym 22 października 1762 r.

Na wspólnym posiedzeniu Skarbu i Izby Królewskiej Mennicy i Górnictwa w czerwcu 1807 r. dyskutowano o utworzeniu obok Akademii Górniczej Szkoły Leśnej.

Węgierska Królewska Akademia Górniczo-Leśna, Węgierska Królewska Akademia Górniczo-Leśna w Selmecbánya (1867-1918)

Po kompromisie z 1867 r. Akademia stała się węgierską instytucją państwową, zmniejszając tym samym jej międzynarodowe znaczenie. W 1904 instytucja przyjęła nazwę „Węgierska Królewska Szkoła Górniczo-Leśna”.

Wraz z wybuchem I wojny światowej nastąpił duży rozłam w życiu uczelni. Ostatnie wykłady semestru jesiennego rozpoczęły się 6 października 1918 r., ale roku akademickiego nie udało się dokończyć. W wyniku traktatu pokojowego po wojnie Selmecbánya nie była już miastem węgierskim; należał do nowej Czechosłowacji. Przeprowadzki z rodowej siedziby rozpoczęto jesienią 1918 r. uchwałą rady kolegium i zarządzeniem Ministerstwa Finansów.

Kolegium w Sopron. Zmiany organizacyjne (1919-1950)

Dzięki determinacji podsekretarza stanu Hugó Laehne i burmistrza Mihály Thurner miasto Sopron zapewniło uczelni nową siedzibę. Pierwsza grupa studentów przybyła w marcu 1919 r. na czele z rektorem Gézą Rézem.

Uczelnia została przemianowana na Węgierski Królewski Kolegium Górnictwa i Leśnictwa w 1922 roku, pokazując rozszerzony program edukacyjny. W 1934 r. powstał Węgierski Królewski Uniwersytet Technologiczno-Ekonomiczny im. Józsefa Nádora, który został włączony do tej uczelni z siedzibą w Budapeszcie jako Wydział Górniczo-Hutniczy i Leśny.

W 1949 r. rozpoczęto samodzielną edukację Inżynierii Geodezyjnej. Został później włączony do Uniwersytetu Technicznego w Budapeszcie. Ponieważ w Miszkolcu powstała nowa uczelnia techniczna, przeniósł się tam Wydział Górniczo-Hutniczy. Przeprowadzka dwóch ostatnich wydziałów trwała ponad 10 lat.

Wyższa Szkoła Leśnictwa, Uniwersytet Leśnictwa i Nauk University of Sopron (1952-2000)

Od 1952 roku Wydział Leśny funkcjonował jako samodzielna Wyższa Szkoła Leśna o randze wyższej. W 1956 r. burza historii zadała kolegium dotkliwy cios. Po klęsce rewolucji duża część nauczycieli i uczniów opuściła kraj. Większość z nich wyjechała do Kanady, gdzie utworzyła Sopron Division na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i tam ukończyła studia. Inni udali się do Niemiec, Szwajcarii i Austrii.

W 1957 r. rozpoczęto kształcenie inżynierów przemysłu drzewnego. 1 września 1962 roku powołano do życia Wyższą Szkołę Leśno-Drzewną z dwoma wydziałami. W 1972 roku uniwersytet otworzył nowy wydział, Székesfehérvár Land-Surveying and Land Management College Wydział. Studia podyplomowe dla inżynierii przemysłu papierniczego rozpoczęto w 1985 roku.

University of Sopron (1992- )

W 1992 r. powołano Instytut Ekonomii i Rozwoju Zarządzania Przedsiębiorstwem, który kształci studentów ekonomii.

Po okresie prac przygotowawczych, w 1994 roku powstał Instytut Sztuki Stosowanej, a na Wydziale Nauk o Drewnie rozpoczęto kształcenie artystów.

1 września 1996 roku uczelnia zmieniła nazwę na University of Sopron .

Uniwersytet Zachodnich Węgier (2002-2007), (2008-2017)

Kształcenie studentów ekonomii rozpoczęło się w Sopron w 1995 r. Wydział Ekonomiczny powstał w 2000 r., kiedy to w związku z polityką racjonalizacji węgierskiego szkolnictwa wyższego uczelnia została rozbudowana poprzez włączenie Apáczay Csere János Wydział Győr, Wydział Nauk o Rolnictwie i Żywności Mosonmagyarovár oraz Wydziału Pedagogicznego Benedek Elek w Sopron. Uczelnia została przemianowana na Uniwersytet Węgier Zachodnich i miała swoją siedzibę w Sopron. Po włączeniu Berzsenyi Dániel College of Szombathely w dniu 1 stycznia 2008 r. uniwersytet prowadził dziesięć wydziałów w pięciu miastach.

University of Sopron (2017-)

Na podstawie decyzji rządu w latach 2015-17 uczelnia została zreorganizowana, a wydziały spoza Sopronu połączono z innymi uczelniami.

W Sopron pozostały cztery wydziały: Wydział Pedagogiczny Benedek Elek, Wydział Leśny, Wydział Ekonomiczny Alexandre Lamfalussy oraz Wydział Inżynierii, Nauk o Drewnie i Sztuk Stosowanych Simonyi Károly, wszystkie będące częścią przemianowanego University of Sopron .

University of Sopron nadal koncentruje się na edukacji i badaniach, rozwijając swoje mocne strony, kierując się wizją i tradycjami charakterystycznymi dla Uniwersytetu Zachodnich Węgier i jego poprzedniczki, Akademii Selmecbánya.

Głównymi celami University of Sopron jest dalsze zwiększanie możliwości badawczych i promowanie internacjonalizacji. Uniwersytet zamierza oferować więcej programów studiów poprzez nauczanie języka angielskiego.

Tutaj możesz spodziewać się wysokiej jakości edukacji z naciskiem na doświadczenie zawodowe i najwyższej klasy infrastrukturę w przyjaznym do zamieszkania mieście i kampusie, gdzie życie studenckie tętni życiem, z wieloma tradycjami kulturalnymi, sportem i nie tylko.

Funkcje kampusu

Sopron to malownicze miasteczko w północno-zachodnich Węgrzech. Leży 220 km od Budapesztu, 60 km od Wiednia i 90 km od Bratysławy – stolicy Węgier, Austrii i Słowacji. Położone blisko granicy Sopron oferuje różnorodne życie kulturalne. To zróżnicowanie pojawia się w centrum miasta, gdyż jego architektura łączy w sobie cechy zachodnioeuropejskie i węgierskie.

Sopron jest otoczony przez podnóże Alp, dzięki czemu charakteryzuje się pięknym pagórkowatym krajobrazem, który jest idealnym miejscem do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, takich jak jogging, kolarstwo górskie i piesze wędrówki. Bardzo blisko miasta znajduje się również jezioro Fertő, największe jezioro endoreiczne w Europie Środkowej.

  Rekrutacja

  Wiza

  Jeśli jesteś studentem z kraju spoza UE, masz obowiązek ubiegać się o wizę studencką w Ambasadzie Węgier w swoim kraju co najmniej 2 miesiące przed rozpoczęciem studiów.

  Posiadając ważną wizę studencką, możesz ubiegać się o zezwolenie na pobyt w ambasadzie lub po przyjeździe. Należy pamiętać, że uzyskanie wizy studenckiej może zająć do 60 dni.

  Jeśli potrzebujesz wizy, do wniosku wizowego potrzebne będą następujące elementy.

  • Formularz wniosku wizowego
  • paszport (musi być ważny co najmniej 18 miesięcy, ale najlepiej do końca studiów).
  • trzy fotografie w formacie paszportowym
  • List akceptacyjny z uniwersytetu
  • (wiza tranzytowa w razie potrzeby)
  • ALBO dowód wpłaty przelewem bankowym lub zaświadczenie o wpłacie z uniwersytetu LUB list wstępny od instytucji przyjmującej (jeśli jesteś stypendystą)
  • Ambasada może poprosić Cię o rezerwację samolotu lub bilet oraz dowód zakwaterowania

  Lokalizacje

  • Sopron

   4 Bajcsy-Zsilinszky St., 9400, Sopron

   pytania