
CZAS TRWANIA
9 do 15 Months
JĘZYKI
Hiszpański
TEMPO
Pełny etat
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
Termin składania wniosków
NAJWCZEŚNIEJSZA DATA ROZPOCZĘCIA
Zapytaj o najwcześniejszą datę rozpoczęcia
CZESNE
EUR 6000
FORMACIE STUDIÓW
Nauka na odległość, W kampusie
Wstęp
Magister kreatywnej ekonomii na Uniwersytecie Rey Juan Carlos, zajmujący pozycję pierwszego magistra w Hiszpanii i jednego z pierwszych na świecie w tej nowej dyscyplinie, urodził się w 2011 roku z wyraźną orientacją na świat biznesu i pracy, w środowisku ekonomicznym , kryzys społeczny i kulturowy, w ramach nowej Gospodarki Kreatywnej jako strategii zrównoważonego terytorialnego rozwoju obszarów miejskich.
Dzisiaj zainteresowanie tego tytułu magisterskiego jest jeszcze większe i bardziej istotne, ponieważ dotyczy nowego zarządzania kulturą, kreatywnej przedsiębiorczości, procesów innowacyjnych i nowych modeli przywództwa w branżach kreatywnych, w ramach nowej dynamiki miejskiej i terytorialnej, które zakładają nieodwracalna zmiana paradygmatów przed Nową Normalnością COVID-19, przyjmując formatywne wyzwania z tą wersją ONLINE.
Od samego początku magister rozwija innowacyjny model edukacyjny, który łączy szkolenia, badania i empiryczne wdrażanie w sieci, z metodologią otwartą na społeczeństwo i projekty. Opiera się na trzech fundamentalnych filarach zrównoważonego rozwoju: - Kreatywna Przedsiębiorczość, zmiana modelu Przywództwa, a także nowa koncepcja Kreatywnego Miasta / Kreatywnego Terytorium,
Tytuł magistra odnosi się do nowego scenariusza gospodarki kreatywnej, biorąc pod uwagę te nowe wyzwania, które wyznaczają przyszłość naszej młodzieży i ogólnie społeczeństwa. Nowa kreatywna ekonomia, która wykracza poza sektor kultury i przemysł kreatywny, aby skupić się na procesach transformacji miejskiej i terytorialnej, które już mówią nam o prawdziwej mutacji systemów. W tym nowym scenariuszu potrzebny jest nowy model przywództwa, który postrzega kreatywność i innowacyjność jako główne zasoby strategiczne naszych firm, miast i terytoriów. Nowe zarządzanie, które zmienia położenie naszych miast i terytoriów oraz sprzyja procesom transformacji w kierunku nowych paradygmatów gospodarczych, społecznych, kulturowych i środowiskowych.
Mówimy o nowym systemie, który z kolei pojmuje kulturę jako sektor transwersalny całej gospodarki, który dodaje wartości ze względu na swój zróżnicowany charakter, który ożywia ją i odkrywa na nowo poprzez technologię, oferując ważne możliwości zatrudnienia i jakość życia. życia w naszych miastach i terytoriach. Jak również niezbędną Innowację, rozumianą w jej multidyscyplinarnym charakterze, czyli innowację ekonomiczną, technologiczną, kulturalną, artystyczną, społeczną i terytorialną.
Na studiach magisterskich student zdobędzie dogłębną wiedzę na temat narzędzi przywództwa i zarządzania przemysłów kreatywnych oraz zrównoważonej transformacji miejskiej / terytorialnej, a także przedsiębiorczości w sektorze kreatywnym i innowacyjnym, z ważnymi możliwościami biznesowymi dzisiaj. . Wszystko to, ponieważ w sercu tej nowej gospodarki kreatywnej nadal znajdujemy branże kreatywne (ICC), które znajdują się na skrzyżowaniu sztuki, kultury, biznesu i technologii i które nadal należą do najbardziej dynamicznych sektorów na świecie . handel światowy, zdolny do reaktywacji działalności gospodarczej dzielnicy, miasta lub terytorium. Z tego powodu ten tytuł magistra ma na celu profesjonalizację tego rozwijającego się sektora, źródła atrakcyjnych miejsc pracy nie tylko w bardziej tradycyjnym sektorze kultury, ale także w usługach kreatywnych, takich jak jako konsulting lub usługi doradcze, w turystyce kulturalnej i kreatywnej, w designie lub branding-city, oraz patrząc na rozwój lokalny jako protagonista zmian.
Magister proponuje również własną koncepcję Kreatywnego Miasta / Kreatywnego Terytorium jako alternatywę dla upadku przemysłu i jako szansę dla nowych wschodzących gospodarek światowych. W tym sensie tytuł magistra oferuje dobre szkolenie w zakresie przygotowania strategicznych planów transformacji miejskiej lub terytorialnej, poprzez własny model, który jest rozwijany w tych 4 strategicznych osiach: 1.- Innowacja-Elastyczność, 2.- Tożsamość, 3.- Sustainability-Connectivity i 4.- Emotion, które umożliwiają zdefiniowanie Miasta Kreatywnego jako miasta innowacyjnego-elastycznego, miasta tożsamości i kultury, miasta zrównoważonego i połączonego oraz miasta emocjonalnego i witalnego. Krótko mówiąc, mówimy o mieście bardziej humanistycznym, o Mieście Humanistycznym.
Wszystko to uzasadnia potrzebę specjalnego szkolenia, aby zrozumieć, czym jest Gospodarka Kreatywna i dlaczego jest źródłem atrakcyjnych miejsc pracy. Gospodarka kreatywna, o której tak wiele się dziś mówi na wszystkich poziomach, w organizacjach międzynarodowych, takich jak ONZ (UNCTAD), Komisja Europejska czy UNESCO; lub na poziomie państw krajowych, poprzez utworzenie ministerstw lub sekretariatów stanu ds. gospodarki kreatywnej; lub na poziomie lokalnym, w programach wszystkich administracji miejskich, rozważana jest obecnie polityka dotycząca przemysłów kreatywnych i miast kreatywnych.
Z tego powodu wygodnie jest jasno określić te nowe koncepcje, zastosować innowacyjną metodologię, dogłębne badanie kierunków i narzędzi zarządzania przemysłami kreatywnymi, promować nowy typ przywództwa, badać procesy miejskie i terytorialne transformacji i nauczyć się opracowywać plany strategiczne ich przekształcenia w Miasta i Terytoria Kreatywne. Jak powiedziałby wielki biolog Maturana, mowa o autopoiezie systemu, która wymaga znacznej dawki indywidualnej i zbiorowej kreatywności.
Cele
Jeśli chodzi o konstruowanie celów tego tytułu magistra, moglibyśmy ustalić 4 osie:
1.- „Oś - Przedsiębiorca i Innowator”: - W tym sensie zamierzamy podkreślić rozwój zdolności przedsiębiorczych i innowacyjnych studenta do rozpoczęcia jego pomysłu na biznes w sektorze kulturalnym, kreatywnym lub technologicznym, towarzysząc mu we wszystkich jego Biznes Plan w Sektorze Kreatywności i Innowacji. Chodzi o zrozumienie znaczenia prywatnej inicjatywy w rewitalizacji kultury, kreatywności i innowacji na danym terytorium, podkreślając istotną rolę biznesmena i przedsiębiorcy w kontekstach ewolucyjnych i zmian, umiejętność poruszania się w niepewnych środowiskach, generowanie zatrudnienia i samozatrudnienia, wykorzystując nowe możliwości biznesowe.
2. – „Oś – Instytucjonalna”: - Zrozumienie znaczenia modelu sieciowego jako alternatywy dla modelu instytucjonalnego w sytuacji kryzysu. Nowy, bardziej elastyczny model, który umożliwia nowe sposoby pracy i życia dostosowane do nowej normalności związanej z Covid-19. Student otrzyma niezbędne narzędzia do zarządzania i zarządzania biznesem, aby kierować zarówno publicznymi, jak i prywatnymi instytucjami i organizacjami w tym zmieniającym się środowisku, które wymaga nowych modeli emocjonalnego, partycypacyjnego i wspierającego przywództwa.
3º- „Oś – Kultura i Kreatywność”: – Kultura, Kreatywność i Innowacje zostaną potraktowane jako osie poprzeczne, aby pobudzić i wygenerować wartość dla całej gospodarki. W tym sensie zbadane zostaną różne obszary działania różnych Przemysłów Kreatywnych oraz najodpowiedniejsze modele ich kierowania i zarządzania: - Dziedzictwo i Dziedzictwo Kulturowe; - Sztuki wizualne lub dramatyczne; -Wydawcy i media drukowane; - Audiowizualne: kino, radio i telewizja, telewizja i radio; - Projektowanie: Moda, Wnętrza, Grafika i Biżuteria; - Nowe media: treści cyfrowe, oprogramowanie, gry i animacje; Usługi kreatywne: architektura, reklama, badania i rozwój oraz usługi kulturalne. Do sektora kreatywnego zaliczamy również tak ważne dziś sektory relacyjne lub przekształcające, takie jak turystyka kulturalna, edukacja, sport i innowacje. O,
4- „Oś społeczna”: - Rozumienie kultury jako czwartego filaru zrównoważonego rozwoju i centralnej osi, na której opiera się rozwój gospodarczy, społeczny i środowiskowy. Kultura nie tylko jako generator bogactwa i zatrudnienia, ale także ważny element spójności społecznej i jakości życia w społeczeństwie. Student będzie potrafił opracować i zarządzać kreatywnymi i innowacyjnymi projektami mającymi na celu lokalny rozwój określonego terytorium lub przekształcenie określonego miasta, przekształcając je w scenariusz innowacji i kreatywności
5. „Oś – Innowacja”: Zrozumienie wielowymiarowego charakteru Innowacji: innowacja kulturalna i artystyczna, innowacja społeczna i terytorialna, innowacja gospodarcza i technologiczna.
Szósta oś – „Zrównoważona miejska i terytorialna”: naucz się opracowywać strategiczne plany przekształcenia miast i terytoriów w kreatywne. Zrozum nowe modele zarządzania w obecnych ramach gospodarki kreatywnej, a także zrozum znaczenie opracowania kompleksowego projektu miejskiego z własną tożsamością, który odpowiada koncepcji lub idei. Priorytetowym celem będzie również zbadanie obecnie podstawowych zasobów strategicznych i zaprojektowanie wskaźników, które pozwolą nam zmienić położenie naszych miast i terytoriów, nie tracąc z oczu zrównoważonego rozwoju i Agendy 2030.
Osiągnięcie tych priorytetowych celów określi bardzo jasne i konkretne Możliwości Zawodowe:
- Stworzenie własnej firmy i realizacja biznesplanu w Sektorze Kulturalnym, Kreatywnym lub Innowacyjnym.
- Kieruj lub zarządzaj instytucjami lub autonomicznymi organami publicznymi lub projektami kulturalnymi, kreatywnymi i innowacyjnymi dla nich.
- Kieruje działami kreatywności i innowacji w firmach prywatnych i publicznych.
- Realizuj usługi kreatywne jako konsultant ds. planów strategicznych i działań dla organizacji międzynarodowych i współpracujących, takich jak między innymi ONZ, UNESCO.
- Praca dla lokalnej administracji publicznej w zakresie rozwoju lokalnego, turystyki kulturalnej i kreatywnej, strategicznych planów rewitalizacji i transformacji miejskiej lub terytorialnej, marketingu lub brandingu miasta.
- W firmach komunikacyjnych czy projektowych przy opracowywaniu planów strategicznych i projektów koncepcyjnych.
Program
Blok -1.- Gospodarka kreatywna: Ramy koncepcyjne, prawne i instrumentalne. Kreatywna przedsiębiorczość i innowacyjność. 30 ect.
Moduł I: Ramy koncepcyjne: Kreatywna gospodarka, kultura i innowacje
Obszar 1: Kreatywność, Kultura i Innowacje.
Obszar 2: Kultura i Zrównoważony Rozwój.
Obszar 3: Gospodarka kreatywna i ewolucja dyscyplin.
Moduł II: Prawo i polityka kulturalna. Własność intelektualna, patenty i innowacje.
Obszar 4: Prawo kultury i polityka kulturalna. Społeczne Zarządzanie Kulturą.
Obszar 5: Prawa autorskie, własność intelektualna, patenty i innowacje. Prawo i dziedzictwo: materialne i niematerialne.
Obszar 6: Analiza prawna biznesu: Rodzaje spółek.
Moduł III: Zarządzanie i administracja przedsiębiorstwami kreatywnymi: Biznesplan i zarządzanie projektami.
Obszar 7: Analiza strategiczna biznesu
Obszar 8: Analiza funkcjonalna biznesu. Zarządzanie usługami i zarządzanie projektami.
Obszar 9: Zarządzanie produkcją.
Obszar 10: Zarządzanie marketingowe w sztuce i kulturze. Od marketingu miejskiego do brandingu-miasta.
Obszar 11: Zarządzanie finansami i zarządzanie gospodarcze.
Warsztat-1 + Projekt 1
Warsztat -1: "Warsztaty tworzenia firm kulturalnych i kreatywnych"
Projekt-1: „Biznesplan Twojego projektu przedsiębiorczego: pomysł, projekt, rozwój i wykonalność”
Warsztaty Przekrojowe (I) + Projekt
Warsztaty Przekrojowe (I): Warsztaty Wydarzeń.
Projekt: „Organizacja Ecocreativa Emprende! Spotkanie Inicjatyw Kulturalnych i Przedsiębiorczości Twórczej”.
Wizyty kulturalne i techniczne
Wizyty w fundacjach, firmach lub przestrzeniach kreatywnych + seminarium.
Wykłady/Seminarium Nadzwyczajne
Nadzwyczajne Konferencje
Blok 2: Kierowanie i zarządzanie przemysłem kulturalnym i kreatywnym. 30 ect.
Moduł IV: Kierowanie i zarządzanie dziedzictwem i dziedzictwem kulturowym.
- Obszar 12: Dziedzictwo kulturowe (I): Dobra kulturowe. Dziedzictwo kulturowe (Ii): Dziedzictwo niematerialne (tradycje, festiwale i uroczystości). Dziedzictwo naturalne.
- Obszar 13: Kierowanie i zarządzanie dziedzictwem, Pośrednictwo kulturowe i komunikacja.
Moduł V: Kierowanie i zarządzanie sztukami wizualnymi.
- Obszar 14: Koncepcyjne podstawy sztuk wizualnych: malarstwo, rzeźba i fotografia. Kierowanie i zarządzanie muzeami i centrami sztuki.
- Strefa 15: Galerie i Rynek Sztuki.
Moduł VI: Reżyseria i zarządzanie sztukami dramatycznymi.
- Obszar 16: Koncepcyjne podstawy sztuk dramatycznych: muzyka, opera, taniec, teatr i cyrk.
- Obszar 17: Przemysł muzyczny. Kierownictwo i zarządzanie festiwalami muzycznymi. Reżyseria i zarządzanie w tańcu i teatrze.
Moduł VII: Kierowanie i zarządzanie przemysłem wydawniczym kulturalnym i audiowizualnym.
- Obszar 18: Świat wydawniczy: wydawcy, media drukowane i media cyfrowe. Organizacja Targów Książki. Zarządzanie i zarządzanie archiwami i bibliotekami.
- Obszar 19: Przemysł audiowizualny: kino, nadawanie, telewizja i radio. Kierownictwo i zarządzanie festiwalami filmowymi.
Moduł VIII: Kierowanie i zarządzanie kreacjami funkcjonalnymi: projektowanie, nowe technologie i usługi kreatywne.
- Obszar 20: Kreatywny przemysł projektowania: grafika, moda, wnętrza i biżuteria. Założenie firmy lub studia projektowego i organizacja eventów (pokazy mody, pokazy czy targi).
- Obszar 21: Nowe media i e-biznes: treści cyfrowe, oprogramowanie, gry wideo i animacja. Usługi kreatywne: architektura, reklama, badania i rozwój oraz usługi doradcze i zarządzanie kulturą.
Moduł Ix: Kierowanie i zarządzanie innymi branżami kreatywnymi lub sektorami transformacyjnymi: edukacja, sport i zdrowie, turystyka kreatywna i innowacje.
- Obszar 22: Kreatywne sektory transformacyjne i prezentacja inicjatyw: edukacja, sport i zdrowie; Kreatywna turystyka i innowacje.
Warsztat-2 + Projekt-2
- Warsztat -2: "Warsztat Muzealnictwa i Zarządzania Wystawami".
- Projekt-2: „Opracowanie i rozwój projektu wystawienniczego”.
Warsztat -3 + Projekt - 3
- Warsztat-3: „Warsztaty w sztukach performatywnych: Komunikacja w produkcji tanecznej i teatralnej”.
- Projekt-3.1.: „Opracowanie projektu komunikacji tanecznej”.
- Projekt-3.2.: "Opracowanie projektu produkcji teatralnej".
Techniczne wizyty kulturalne / seminaria
Wizyty w fundacjach, firmach lub przestrzeniach kreatywnych. Forum Kreatywnych Miast i Terytoriów Hiszpanii.
Wykłady/Seminarium Nadzwyczajne
Nadzwyczajne Konferencje/Seminarium
Blok-3: Miasta kreatywne i turystyka kulturowa. Zrównoważona transformacja miast. 30 ect.
Moduł X: Podstawy koncepcyjne: od inteligentnego i zrównoważonego miasta do miasta kreatywnego. Krajobrazy kulturowe i naturalne.
- Obszar 23: Podstawy pojęciowe: terytorium, kultura i tożsamość. Kultura i Rozwój. Od inteligentnego i zrównoważonego miasta do kreatywnego miasta.
- Obszar 24: Przyroda, kultura i terytorium: Krajobrazy naturalne i kulturowe. Wprowadzenie do turystyki kulturalnej i kreatywnej, ekoturystyki i turystyki wiejskiej.
Moduł Xi: Czynniki lokalizacji przemysłów kreatywnych w miastach i terytoriach. Innowacja Kulturalna.
- Obszar 25: Nowa geografia kreatywności i klastry kreatywne. Czynniki lokalizacji przemysłów kreatywnych.
- Obszar 26: Innowacje kulturalne w miastach i terytoriach.
Moduł Xii: Nowe modele zarządzania i projektowania planów strategicznych. Innowacje społeczne i terytorialne.
- Obszar 27: Nowe modele zarządzania. Innowacje społeczne i terytorialne.
- Obszar 28: Przygotowanie miejskich i terytorialnych planów strategicznych. Podejście strategiczne i analiza funkcjonalna: plany działania. Marketing miejski i terytorialny.
Moduł Xiii: Turystyka kreatywna, Organizacja dużych wydarzeń, Branding i design w mieście.
- Obszar 29: Od turystyki kulturowej do turystyki kreatywnej. Organizacja dużych wydarzeń i procesów transformacji miast.
- Obszar 30: Rozwój marki i designu w mieście. Badanie jego wpływu na turystykę kulturową i kreatywną.
Moduł Xiv: Inteligentne i zrównoważone miasta: innowacje technologiczne i budowa sieci.
- Obszar 31: Strategiczne czynniki jakości życia. Zrównoważone miasta: zasoby środowiska jako źródło szans i poprawy jakości życia.
- Obszar 32: Inteligentne miasta i inteligentny świat obszarów wiejskich. Big Data i otwarte dane, nowe możliwości do wykorzystania. Proces tworzenia sieci i prezentacji przypadków.
Moduł Xv: Transformacja miejsko-terytorialna. Budowa kreatywnych i innowacyjnych miast i terytoriów.
- Obszar 33: Konceptualizacja Kreatywnego Miasta i Kreatywnych Terytoriów. Prezentacja przypadków i inicjatyw. Wyznaczenie Miasta Kreatywnego UNESCO.
- Obszar 34: Metodologia przekształcenia miasta przemysłowego w miasto kreatywne lub terytorium przemysłowego w terytorium kreatywne. Projektowanie nowych wskaźników pomiaru kreatywności i innowacyjności miast i terytoriów. Studium Projektów Transformacji i Rewitalizacji Miasta.
Warsztat-4 + Projekt 4
- Warsztat -4: „Design Thinking & Branding-miasto”.
- Projekt-4: „Opracowanie projektu designu i brandingu w mieście”.
Warsztat-5 + Projekt 5
- Warsztat -5: „warsztaty na temat kreatywnych miast i transformacji miast: dziedzictwo, kreatywna turystyka i innowacje”.
- Projekt -5: „Przygotowanie i opracowanie projektu transformacji miejskiej lub terytorialnej: dziedzictwo, turystyka kreatywna i innowacje”. Dzielnica Madrytu zostanie wykorzystana jako laboratorium działania.
Warsztaty przekrojowe (Ii) + Projekt
- Warsztaty Przekrojowe (Ii): Warsztaty Wydarzeń (Ii).
- Projekt: „Projekt organizacyjny Forum Kreatywnych Miast i Terytoriów Hiszpanii: Programowanie i Budżet”. *udział w Forum.
Wizyty kulturalne / seminarium techniczne
Master of Permanent Training in Creative Economy w trybie stacjonarnym zazwyczaj wiąże się z uzyskaniem 90 punktów w celu spełnienia wymagań programu.
Wynik programu
Kompetencje ogólne:
- Zdobądź przydatne narzędzia do kierowania i zarządzania instytucją lub firmą.
- Uzyskaj strategiczną wizję w procesie decyzyjnym.
- Możliwość dostosowania się do otoczenia lub elastyczność.
- Refleksyjna wizja i analiza aktualnej sytuacji i otoczenia.
- Zrozum świat miejski i świat wiejski jako system oraz znaczenie kultury, kreatywności i innowacji dla jego transformacji i ponownego wynalezienia, jeśli ma to zastosowanie.
Specyficzne kompetencje:
- Opracuj biznesplan własnego projektu przedsiębiorczego w branżach kreatywnych.
- Kieruj i zarządzaj podmiotami i/lub projektami kulturalnymi i kreatywnymi, a także związanymi z sektorem turystycznym.
- Umiejętność analizy i zrozumienia sektora kreatywności (przemysły kreatywne).
- Przygotowuj plany strategiczne dotyczące transformacji miejskiej lub terytorialnej lub rozwoju lokalnego.
- Metodologia opracowywania i wdrażania projektów kulturalnych i kreatywnych.
- Projektowanie wskaźników gospodarki kreatywnej.
- Umiejętność organizacji małych i dużych imprez.