Unitelma Sapienza
Wstęp
Misja i historia
Unitelma Sapienza to jedyny internetowy włoski uniwersytet, który jest utrzymywany przez konsorcjum złożone z przedsiębiorstw publicznych i bezpośrednio powiązane z najlepszym włoskim uniwersytetem publicznym: Uniwersytetem Rzymskim „La Sapienza”, z 130 000 studentów i personelem 4000 nauczycieli i badacze. Unitelma Sapienza , dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii informatycznych i metodologii nauczania na odległość, promuje dostęp do szkolnictwa wyższego bez ograniczeń przestrzennych i czasowych, zapewniając usługi studentom i pracownikom poza biurem, którzy nie mogą uczestniczyć w regularnych zajęciach edukacyjnych. Nauczanie, szkolenia i badania na terenie kampusu łączą niezbędną wiedzę ekonomiczną, menedżerską i prawną niezbędną do zarządzania złożonym biznesem w ramach „społeczeństwa informacyjnego” Unitelma Sapienza zwraca szczególną uwagę na rozwój badań, w szczególności w sektorach naukowym i gospodarczym podobnie jak w zarządzaniu technologią informacyjną, ze szczególnym uwzględnieniem teorii, modeli, procesów, technologii i aplikacji do budowy wirtualnego kampusu przez Internet w szkolnictwie wyższym. Szczególny nacisk kładzie się na tutoring: mamy tutorów zajmujących się działalnością akademicką i tutorów, którzy zajmują się głównie motywacją i osiąganiem celów zawodowych ucznia. Obie te liczby mają na celu zwiększenie interaktywności z uczniami w celu bardziej współpracy w nauce.
Organizacja i zarządzanie
Kanclerz, który zazwyczaj jest profesorem i wybitną postacią, wybierany jest na okres sześciu lat, pełni funkcję tytularnego kierownika Uczelni, reprezentuje Uczelnię w działalności naukowej oraz przewodniczy Senatowi Akademickiemu, przewodnicząc również ogólnym uroczystościom. Obecny kanclerz prof. Francesco Avallone od kilku lat zajmuje się badaniami dotyczącymi stresu i samopoczucia organizacyjnego. Senat jest najwyższym organem akademickim Uczelni, który decyduje o polityce akademickiej, planowaniu, koordynacji i ocenie działalności dydaktycznej i badawczej i składa się zarówno z wykładowców, jak i pracowników. Prawnie i konstytucyjnie odpowiada za działalność naukową Uczelni – tj. dydaktyczną i badawczą. Uniwersytet „Wydział Prawa i Ekonomii” to szeroko zakrojony wydział, który zajmuje się wszelkimi działaniami akademickimi i badawczymi. Prowadzenie najwyższej klasy badań w całej dyscyplinie. Wydział dąży do doskonałości w nauczaniu na poziomie licencjackim i magisterskim. Rada Powiernicza jest organem korporacyjnym ustanowionym przez Statut, ponoszącym pełną odpowiedzialność za rząd i dobro Uniwersytetu oraz wszelkie interesy z nim związane, w tym studentów, wykładowców, pracowników i absolwentów. Jest reprezentowana przez wybitne postacie z włoskich instytucji akademickich i społeczeństwa obywatelskiego. Obowiązki to:
- Ustalenie głównych celów Uczelni oraz zatwierdzenie zasad i procedur realizacji tych celów.
- Rozpatrzenie i zatwierdzenie budżetu operacyjnego i kapitałowego Uczelni.
- Takie inne obowiązki, jak prawo, dyrektywy rządowe.
- Uniwersytet zapewnia, że wszystkie jego działania podlegają zapewnianiu jakości, ocenie i doskonaleniu poprzez okresowe oceny dokonywane przez główne organy zarządzające.
Stosunki międzynarodowe
Unitelma Sapienza zobowiązuje się do podniesienia międzynarodowego poziomu uczestnictwa Uczelni i jej studentów; w szczególności:
- Otwierając nowe możliwości uczestnictwa studentów w UE wzywa do międzynarodowej mobilności studentów za pośrednictwem programu (Erasmus);
- Zwiększenie udziału akademickiej i administracyjnej kadry technicznej w UE wymaga międzynarodowej mobilności wykładowców i pracowników;
- Rozwijanie i produkcja działań online dostosowanych do rynku międzynarodowego, również poprzez umowy ze stronami trzecimi;
W tym kontekście działania projektowe obejmują otwarcie sekcji strony internetowej w języku angielskim; aktywacja szkoleń oferowanych wyłącznie w języku angielskim (Master in International Cooperation, Finance and Development); produkcja szkoleń w dwóch językach (Planowanie Projektu i Zarządzanie Projektem); angielskie tłumaczenie niektórych istniejących mistrzów (neonatologia); budowanie sieci z prestiżowymi międzynarodowymi uczelniami internetowymi. W 2015 r. sześciu nauczycieli i dwóch urzędników wyjedzie za granicę w ramach programu Erasmus na studia i badania, podczas gdy w drugiej turze małe grupy studentów już uczestniczyły w programie mobilności studentów Erasmus. Uczelnia będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji na temat prawa konstytucyjnego włosko-iberyjsko-amerykańskiego (5-8 października 2015). Uczelnia jest wybierana przez zagranicznych nauczycieli do wymiany badań (najnowsza dr Simona Guerra, Visiting Scholar, Lecturer in Politics na University of Leicester. Uczelnia wreszcie, we współpracy z instytucjami badawczymi oraz uniwersytetami włoskimi i zagranicznymi, zaprezentowana w 2015 r., następujące projekty w ramach dofinansowania wspólnotowego: Erasmus Plus KA2 Learn-plus „Distance learning for Knowledge and Entrepreneurship; Erasmus Plus KA3 Diversity 3.0” „Równe szanse dla równości, innowacji społecznych i inkluzywnych” oraz uczestniczy w projekcie „Niwelowanie luki między opinią publiczną i europejskie przywództwo: Angażowanie się w dialog na temat przyszłej ścieżki Europy”; Uniwersytet promuje seminaria i konferencje naukowe odbywające się w obecności i transmitowane.