Program magisterski w inteligentnych sieciach, elektrotechnice
Tampere, Finlandia
CZAS TRWANIA
2 Years
JĘZYKI
Język angielski
TEMPO
Pełny etat
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
Termin składania wniosków
NAJWCZEŚNIEJSZA DATA ROZPOCZĘCIA
Aug 2024
CZESNE
EUR 12 000 / per year *
FORMACIE STUDIÓW
W kampusie
* na rok akademicki dla studentów spoza UE/EOG
Wstęp
Inteligentne sieci dla inteligentnych ludzi i inteligentnych systemów
Sieci inteligentne to nowy sposób projektowania i zarządzania systemami elektroenergetycznymi.
Elektryfikacja systemu energetycznego i całego społeczeństwa jest najważniejszym narzędziem łagodzenia zmian klimatycznych. Potrzeba coraz większej penetracji odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa i słoneczna, pojazdy elektryczne i pompy ciepła, aby zmniejszyć emisje węgla kopalnego i zmniejszyć całkowite zużycie energii. W tych obszarach na całym świecie trwają obecnie ogromne inwestycje i rozwój.
Sieci inteligentne mają na celu zwiększenie efektywności, stabilności i niezawodności systemów elektrycznych oraz zintegrowanie rozproszonych zasobów energii z zarządzaniem systemem. Są one niezbędne do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii bez narażania konkurencyjności i bezpieczeństwa systemu.
Program Master in Smart Grids rozwija umiejętności myślenia systemowego i zapewnia studentom szeroki zakres umiejętności projektowania technicznego i analizy w elektroenergetyce. Odpowiednie wykształcenie obejmuje tytuł licencjata nauk ścisłych (technologia) w zakresie elektroenergetyki, energoelektroniki, rynków energii elektrycznej, zarządzania energią, odnawialnych źródeł energii lub podobnych.
Nasza edukacja opiera się na wieloletnich badaniach inteligentnych sieci. Proszę zapoznać się z informacjami na temat grup badawczych Systemy zasilania elektrycznego i Smart Grids, Inżynieria wysokiego napięcia, Elektronika energetyczna połączona z siecią, Elektronika mocy i Elektromechanika oraz kilka przykładów ostatnich projektów badawczych INTERRFACE, Optymalna regulacja napięcia, Gridable, Prosumenckie społeczności energetyczne – w kierunku energii ekosystemu, Social Energy – Prosumer Centric Energy Ecosystem (ProCem) oraz Fińska Rewolucja Słoneczna (FSR).
Rekrutacja
Program
Treść studium
Studia w Smart Grids łączą wiedzę techniczną i umiejętności związane z elektroenergetyką z szerszym spojrzeniem na sterowanie, rynki energii elektrycznej i ICT/automatykę. Moduł studiów i kursy badają istniejące praktyki i możliwe przyszłe pomysły na projektowanie, wdrażanie i utrzymywanie inteligentnych sieci, które są infrastrukturą krytyczną przyszłych systemów elektroenergetycznych. Moduł studiów obejmuje dwie opcje, które pozwalają studentom wybrać obszar zainteresowań i pogłębić praktyczną wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie. Nasza Uczelnia prowadzi badania w różnych dziedzinach związanych z inteligentnymi sieciami, a nowa wiedza powstała w wyniku badań jest włączana do nauczania. Kursy łączą teoretyczne zrozumienie i analizę z podejściem „uczenie się przez działanie” symulacji komputerowych i zadań laboratoryjnych.
Oferujemy naszym studentom możliwość szerokiej, interdyscyplinarnej edukacji. Dostępna jest bogata oferta studiów podrzędnych i kursów uzupełniających, a także możliwość skoncentrowania się wyłącznie na studiach głównych. W rzeczywistości każdy stopień jest unikalną kombinacją studiów, które poszczególni studenci uznali za najbardziej interesujące.
Struktura studiów
Program obejmuje 120 punktów ECTS. Kursy są warte 90 ECTS, a pozostałe 30 ECTS przyznawane są za pomyślne ukończenie pracy magisterskiej. Każdy ECTS odpowiada średniemu nakładowi pracy wynoszącemu 27 godzin, w tym wykładom, ćwiczeniom, zadaniom, samodzielnej nauce i egzaminowi. Czas trwania programu wynosi dwa lata. Studenci spędzają trzy semestry realizując przedmioty i jeden semestr przygotowując projekt końcowy (pracę magisterską). Studia rozpoczynają pod koniec sierpnia, a rok akademicki kończy się pod koniec maja.
Wynik programu
Zakres programu studiów magisterskich w zakresie inteligentnych sieci obejmuje wszystko, od poziomu komponentów po sieci (sieci dystrybucyjne i przesyłowe) oraz systemy (rynek energii elektrycznej i ICT / automatyka).
Chociaż produkcja i dostawa energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest opłacalna, magazynowanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na dużą skalę nadal stanowi wyzwanie. Tradycyjna zasada sterowania obciążeniem systemu elektroenergetycznego musi zostać zmieniona na podążanie za kierunkiem produkcji, w którym do bilansowania systemu elektroenergetycznego wraz ze sterowaniem generatorami zostanie wykorzystana odpowiedź zapotrzebowania, akumulatory i tzw. Systemowa zmiana całego systemu elektroenergetycznego wymaga solidnej wiedzy technicznej na temat technologii i systemu elektroenergetycznego, rozwoju nowych rynków energii elektrycznej i elastyczności oraz zastosowania najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych, sterowania, przetwarzania sygnałów itp., by wymienić tylko kilka z nich. Najważniejsze jednak, by mieć wolę i odwagę, by przemyśleć na nowo kilkudziesięcioletnie tradycje.
Inteligentna sieć to koncepcja projektowania i eksploatacji przyszłych systemów elektroenergetycznych, która jest ściśle zintegrowana z elastycznymi usługami świadczonymi przez prosumentów, agregatorów, mikrosieci i społeczności energetyczne. System elektroenergetyczny staje się systemem systemów, w którym współpracuje kilka podsystemów. Wszystkie te zmiany wpłyną na wszystkie warstwy systemu, od warstwy komponentów technicznych po warstwy funkcjonalne i biznesowe wszystkich interesariuszy systemu elektroenergetycznego, takich jak operatorzy systemów przesyłowych i dystrybucyjnych, detaliści energii, producenci i konsumenci/prosumenci.
Po ukończeniu programu nasi absolwenci uzyskają kwalifikacje do pracy w przedsiębiorstwach elektroenergetycznych typu produkcja, sieć, handel detaliczny, agregacja czy handel, energetyce w produkcji, eksploatacji i utrzymaniu ruchu, testowaniu i konfiguracji lub oprogramowaniu biznesowym i instytutach badawczych oraz posiadają uprawnienia wiedza i umiejętności do opracowywania i wykorzystywania technologii i aplikacji w obszarach takich jak projektowanie i eksploatacja produkcji i sieci, aktywne zarządzanie siecią, integracja rozproszonych zasobów energii, mikrosieci, hybrydowe rozwiązania elektryczne i zarządzanie energią.
Możliwości związane z karierą
Po ukończeniu programu będziesz mieć kwalifikacje do korzystania z szerokiej gamy możliwości kariery w różnych dziedzinach systemów elektroenergetycznych i inteligentnych sieci. Będziesz mieć wiedzę i umiejętności potrzebne do kontynuowania kariery w branży lub kontynuowania studiów w celu uzyskania stopnia doktora (doktoratu) w Finlandii lub za granicą.
Firmy produkujące elektryczne i specjalistyczne komponenty i systemy inteligentnych sieci poszukują pracowników do zadań związanych z projektowaniem, badaniami i rozwojem, zarządzaniem projektami i marketingiem. Firmy zajmujące się produkcją, przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej, sprzedawcy detaliczni energii i inne przedsiębiorstwa energetyczne również poszukują pracowników na podobnych stanowiskach. Oprócz tych tradycyjnych pracodawców rośnie liczba usług (budownictwo, konserwacja, konsultacje, wymiana informacji, oszczędzanie energii, analiza rynku, handel energią elektryczną itp.), dostawców oprogramowania i firm typu start-up specjalizujących się w energetyce biznes i inteligentne sieci.
Współpraca z innymi stronami
Tampere University jest instytutem dobrze znanym wśród firm w regionie Tampere, w Finlandii i za granicą. Uczelnia cieszy się dobrą reputacją i od lat ściśle współpracuje z firmami. Z pewnością pomaga to studentom w znalezieniu cennych możliwości pracy dyplomowej w firmach, a najczęściej studenci ci są zatrudniani przez te firmy po ukończeniu studiów.
Oprócz studiów w ramach własnego programu, studenci mogą w pełni korzystać z nauczania oferowanego przez społeczność szkolnictwa wyższego w Tampere, począwszy od studiów technicznych po studia zawodowe na różnych kierunkach.