Keystone logo
Moldova Technical University

Moldova Technical University

Moldova Technical University

Wstęp

Politechnika Mołdawska została założona w 1964 roku pod pierwotną nazwą „Polytechnic Institute”, w oparciu o kierunki inżynierskie i ekonomiczne przeniesione z Mołdawskiego Uniwersytetu Państwowego. Na pierwszym roku studiów (1964 - 1965) uczelnia liczyła 5140 studentów (w tym 2085 studentów stacjonarnych), podzielonych na pięć kierunków: Elektrotechnika, Mechanika, Technologia, Konstrukcje, Ekonomia. Kadra pedagogiczna liczyła 278 nauczycieli, z których tylko 36 miało stopnie naukowe i tytuły naukowe.

W następnych latach uczelnia rozrosła się ilościowo i jakościowo, stając się wielkim ośrodkiem oświaty, nauki i kultury.

Obecnie Politechnika Mołdawska ma kontyngent około 9520 studentów (w tym 6095 studentów stacjonarnych), którzy studiują na 64 specjalnościach i specjalnościach na 9 wydziałach: „Energetyka i Elektrotechnika”, „Inżynieria mechaniczna i przemysłowa”, i transport ”,„ Komputery, informatyka i mikroelektronika ”,„ Elektronika i telekomunikacja ”,„ Technologia żywności ”,„ Tekstylia i poligrafia ”,„ Konstrukcje, geodezja i kataster ”,„ Urbanistyka i architektura ”,„ Inżynieria ekonomiczna i biznes ”. W TUM organizowane jest również kształcenie podyplomowe (1442 magisterskie i 124 doktorantów), działa przekwalifikowanie kadry oraz kursy doskonalenia zawodowego. W ciągu 51 lat istnienia przeszkolono ponad 78 387 specjalistów. W ramach TUM funkcjonuje biblioteka techniczno-naukowa z czytelniami, biura projektowe, centra komputerowe.

Lokalizacje

  • Chisinau

    Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfînt,168, 2004, Chisinau

    pytania