Keystone logo
Moholy-Nagy University of Art and Design

Moholy-Nagy University of Art and Design

Moholy-Nagy University of Art and Design

Wstęp

MOME to uniwersytet dla artystów, projektantów, twórców i innowatorów zainspirowany László Moholy-Nagy, pracujący nad globalnymi wyzwaniami. W duchu modernizmu László Moholy-Nagy opowiadał się za rolą sztuki w kształtowaniu społeczeństwa i wplataniem go w nowinki technologiczne. Koncentrujemy się na podejściu całościowym poprzez mentoring i tworzenie opartego na wartościach ekosystemu sztuki i projektowania w regionie CEE (Europa Środkowo-Wschodnia).

MOME od ponad 30 lat przyjmuje międzynarodowych studentów w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus i jesteśmy dumni z naszej współpracy z prawie setką uniwersytetów zajmujących się sztuką i projektowaniem na całym świecie. We wrześniu 2023 r. MOME uruchamia cztery anglojęzyczne studia magisterskie w pełnym wymiarze godzin, a następnie kolejne. Rozwój naszej międzynarodowej społeczności studenckiej pozostaje głównym celem naszych przyszłych celów, ponieważ obecność studentów zagranicznych odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu naszej różnorodnej społeczności i kultury.

MOME zapewnia dofinansowanie czesnego studentom zagranicznym, którzy zostali przyjęci na programy międzynarodowe, pochodzą z określonego regionu geograficznego i kwalifikują się do wsparcia na podstawie ich osiągnięć zawodowych.

Najnowocześniejszy kampus MOME o powierzchni 29 000 m2 otworzył swoje podwoje w 2019 roku. Odnowione budynki akademickie wspierają współpracę, interdyscyplinarne możliwości kształcenia wielostopniowego. Większy nacisk kładzie się na formy kształcenia odpowiadające wyzwaniom XXI wieku, oferując obok studiów licencjackich umiejętności poszerzające wiedzę, które mogą być wykorzystywane w przemyśle kreatywnym.

Nasz TechPark na kampusie zapewnia najnowocześniejsze warsztaty i pracownie potrzebne do edukacji. Jednocześnie obiekt to także miejsce eksperymentowania, prototypowania i opracowywania treści medialnych, a także profesjonalnych wdrożeń.

Chcielibyśmy powitać Cię w naszej społeczności!

Rekrutacja

W przypadku naszych anglojęzycznych programów magisterskich, oprócz stopnia akademickiego wymagane jest również przedstawienie dowodu znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej B2 lub płynnej znajomości języka angielskiego.

Procedura składania wniosków

Ukończenie studiów wyższych (licencjackich lub magisterskich) jest warunkiem wstępnym ubiegania się o te programy. Kandydaci są oceniani na podstawie portfolio prezentującego ich drogę zawodową, a także na podstawie osobistego wprowadzenia (egzamin praktyczny). W ten sposób potencjalni studenci mogą być wybierani na podstawie ich talentu, umiejętności i dotychczasowych osiągnięć.

1. krok

(Dla obywateli UE:) Złóż wniosek za pośrednictwem naszego interfejsu apply dot mome dot hu lub strony internetowej felvi dot hu (ta ostatnia jest dostępna tylko w języku węgierskim). Początek okresu składania wniosków: Grudzień, dokładna data TBC.

2. krok

Wymagania dotyczące treści i formatu przesyłanego portfolio, a także wysokość i sposób uiszczania specjalnej opłaty proceduralnej zostaną opublikowane na stronie internetowej uczelni do 1 lutego 2023 r.

3. krok

Między 8 maja a 4 czerwca 2023 r: Prześlij swoje portfolio

4. krok

Od 3 do 7 lipca 2023 r: Przystąpienie do praktycznego egzaminu wstępnego.

Uczelnia zastrzega sobie prawo do zmiany terminu egzaminów wstępnych, a także kolejności, treści i sposobu realizacji poszczególnych zadań egzaminacyjnych. Każda taka zmiana zostanie opublikowana na stronie internetowej uczelni.

Stypendia i Finansowanie

Zgodnie z długoterminową międzynarodową strategią Uniwersytetu, studenci przyjęci z następujących krajów będą mogli ubiegać się o stypendium: Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czechy, Estonia, Białoruś, Chorwacja, Kosowo, Polska, Łotwa, Litwa, Macedonia Północna, Mołdawia, Czarnogóra, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina i Rosja.

Przy przyznawaniu stypendium będą brane pod uwagę osiągnięcia zawodowe i sytuacja dochodowa kandydatów. Stypendium będzie przyznawane w wysokości 25%, 50%, 75% lub 100% czesnego, w zależności od decyzji komisji wyznaczonej przez Rektora i Kanclerza. Liczba stypendystów będzie uzależniona od wielkości budżetu uczelni przeznaczonego na ten cel z jej przychodów.

Stypendium zostanie przyznane na cały okres trwania szkolenia, o ile stypendysta uzyska co najmniej 15 punktów w semestrze. Jeśli wymóg ten nie zostanie spełniony, przyznane stypendium zostanie automatycznie anulowane bez dalszego powiadomienia.

Wniosek o stypendium

Aplikacja o stypendium rozpoczyna się 8 maja 2023 r. Jeśli jesteś obywatelem kraju, który kwalifikuje się do ubiegania się o stypendium i pomyślnie złożyłeś aplikację na stronie apply dot mome dot hu lub felvi dot hu do programu samofinansującego się, będziesz musiał przesłać formularz ujawnienia informacji finansowych podczas okresu składania portfolio. Pod koniec kwietnia otrzymasz wiadomość e-mail z informacjami o tym, gdzie przesłać deklarację i jak ubiegać się o stypendium. Aplikację należy złożyć do 4 czerwca 2023 r. Należy pamiętać, że osoby, które złożyły wniosek o program finansowany przez państwo na felvi dot hu, NIE kwalifikują się do ubiegania się o stypendium mobilności regionalnej.

Wymagania wizowe

Jeśli ubiegasz się o udział w naszych programach z kraju spoza EOG/UE, być może będziesz musiał ubiegać się o wizę pobytową (wizę D), aby wjechać na Węgry. Aby ubiegać się o wizę D, należy skontaktować się z najbliższym konsulatem węgierskim w miejscu zamieszkania.

Należy pamiętać, że proces ubiegania się o wizę jest długi, może potrwać do dwóch miesięcy, dlatego zdecydowanie zaleca się jak najwcześniejsze umówienie wizyty w konsulacie. Wizyty w połowie lipca należy zarezerwować w maju lub na początku czerwca.

Po pomyślnym przyjęciu do wybranego programu dostarczymy Ci list akceptacyjny, który możesz wykorzystać przy składaniu wniosku wizowego. Otrzymasz również zaświadczenie o wpisie po zakończeniu procesu rejestracji na początku semestru.

Więcej informacji na temat procesu ubiegania się o wizę studencką (D-visa) można znaleźć na stronie służb konsularnych.

Studenci z krajów trzecich przybywający z kraju zniesionego bez wiz muszą również ubiegać się o pozwolenie na pobyt w celu nauki po przyjeździe na Węgry. Nasze Biuro Spraw Studenckich pomoże Ci w procesie ubiegania się o zezwolenie na pobyt.

Wniosek o zezwolenie na pobyt można również złożyć online, za pośrednictwem elektronicznej platformy administracyjnej Urzędu Imigracyjnego EnterHungary. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak złożyć wniosek online, pobierz instrukcję.

Organizowanie ubezpieczenia zdrowotnego

Studenci powinni wykupić odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne w swoim kraju. Osoby z chorobami przewlekłymi powinny sprawdzić, czy są również objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Studenci regularnie przyjmujący jakiekolwiek leki powinni upewnić się, że będą mieli do nich dostęp podczas pobytu na Węgrzech. Nie jest możliwe otrzymanie leków pocztą z kraju ojczystego, ponieważ mogą one zostać zatrzymane przez służby celne ze względu na różnicę między przepisami UE i krajów spoza UE.

Dokonanie tych ustaleń w swoim kraju prawie na pewno będzie mniej kosztowne niż dokonanie ich tutaj na Węgrzech.

Przed zarejestrowaniem się w firmie ubezpieczeniowej należy sprawdzić liczbę ośrodków zdrowia, z którymi firma ma podpisane umowy na Węgrzech/Budapeszcie oraz zakres oferowanych usług.

Obecnie na Węgrzech następująca węgierska firma ubezpieczeniowa oferuje indywidualne plany studenckiego ubezpieczenia zdrowotnego dla studentów zagranicznych: Generali

Możesz skontaktować się z ich anglojęzycznym działem obsługi klienta, aby uzyskać ofertę cenową pod numerem +36 30 211 2770 lub skontaktować się z nimi, wypełniając internetowy formularz prośby o informacje.

Poniżej znajduje się lista prywatnych ośrodków zdrowia, które mogą być przydatne przy wyszukiwaniu ubezpieczyciela: Wszystkie te ośrodki zdrowia zatrudniają anglojęzycznych lekarzy i asystentów oraz zapewniają szeroki zakres specjalistycznych usług zdrowotnych. Pamiętaj, że w Budapeszcie jest kilka prywatnych klinik/ośrodków opieki zdrowotnej, ale musisz upewnić się, że twoje ubezpieczenie jest zawarte z miejscem, które odwiedzasz. Kilka przykładów:

  • FirstMed
  • Centrum Medyczne Rozsakert
  • Medicover
  • Centrum Zdrowia Buda

Funkcje kampusu

Akademik

Komfort naszych studentów zapewni 40 dwuosobowych pokoi z własnymi, oddzielnymi łazienkami. Oba piętra akademika mają wspólną kuchnię i wspólną pralnię, z której studenci mogą korzystać bezpłatnie. Do wspólnego użytku jest również przestronny salon. Dostęp do Internetu jest zapewniony na pokój.

W tym roku akademickim wnioski o miejsce w akademiku można składać za pośrednictwem systemu Neptun. Po zalogowaniu się do Neptun możesz złożyć wniosek wybierając opcję Wnioski w pozycji menu Administracja.

Nasi zagraniczni studenci (magister fotografii i projektowania interakcji) powinni skontaktować się z naszymi kolegami w sprawie szczegółów procesu przeprowadzki do akademika.

Centra badawcze

Centrum Innowacji prowadzi badania w pięciu głównych obszarach, z których każdy jest reprezentowany przez osobny ośrodek.

Centrum badań materiałowych

Interdyscyplinarna grupa badawcza zajmująca się namacalną technologią, dynamicznymi powierzchniami, biomateriałami, elektronicznymi tekstyliami i miękką robotyką. Opracowują prototypy, badają metodologie wytwarzania i tworzą nowe materiały.

Centrum opowiadania danych

Gromadzenie danych jest codzienną praktyką w XXI wieku, ale historie kryjące się za danymi rzadko są ujawniane. Opowiadanie historii danych pomaga dzięki interaktywnym narzędziom i metodom narracyjnym pokazywać wzorce, które mogą pomóc nam w podejmowaniu decyzji.

Centrum zrównoważonego przemysłu

Wykorzystując tradycyjną wiedzę ekologiczną, najnowocześniejsze technologie oraz ludzką pomysłowość i intuicję, badamy, w jaki sposób przemysł mógłby zrobić więcej za mniej i służyć nie tylko gospodarce, ale także ekologii.

Centrum interakcji i zanurzenia

W Interaction and Immersion Hub przyglądamy się lukom projektowym środowisk podobnych do Metaverse i staramy się stworzyć takie prototypy, które mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne, a także na nasze codzienne życie.

Centrum projektowania społecznościowego

Rozwijanie i wspieranie badań projektowych opartych na praktyce w celu poszukiwania możliwości bardziej zrównoważonego stylu życia i gospodarki.

Inkubacja

Naszym celem jest rozwijanie umiejętności przedsiębiorczych, poprawa pewności siebie i pomoc w przekształcaniu innowacyjnych pomysłów w bardziej rozwinięte koncepcje biznesowe. Połączyliśmy nasze mocne strony w pielęgnowaniu młodych talentów w program inkubacji oparty na projektowaniu.

MOME wyznaczyło ambitny cel, aby do 2030 roku stać się wiodącym ośrodkiem przemysłu kreatywnego i innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Aby uzupełnić wysiłki uniwersytetu zmierzające do osiągnięcia tego celu, uruchomiliśmy program inkubacji oparty na projektowaniu, aby pomóc młodym innowatorom, badaczom i początkującym przedsiębiorcom na Węgrzech.

Do naszego programu inkubacji może zgłosić się każdy, bez względu na wiek, wykształcenie, dyscyplinę, branżę czy kierunek studiów. Naszym celem jest stworzenie interdyscyplinarnej grupy uczestników, a preferowane są te projekty, które koncentrują się na wpływie, są związane z dobrostanem lub w inny sposób powiązane z obszarami specjalizacji lub dziedzinami badawczymi MOME.

TechPark

MOME Technology Park (TechPark) - z 25 warsztatami i studiami - zapewnia technologię, sprzęt, warsztaty i mistrzostwo stosowane niezbędne do edukacji akademickiej. Miejsce, w którym uczniowie mogą eksperymentować, doświadczać i wprowadzać w życie swoje pomysły dzięki wsparciu i mentoringowi ekspertów Techparku.

TechPark składa się z warsztatów/laboratoriów/pracowni niezależnych od wydziałów wydziału edukacji nadzorowanych przez kierownictwo TechParku - działających i uzgadnianych poprzez stałe konsultacje z wydziałami wydziału w zakresie szkoleń zawodowych i zagadnień rozwojowych.

TechPark od lat pełni funkcję technologicznego centrum serwisowego, dostarczając ekspertyzę, moce budowlane i dostęp do infrastruktury dla Akademii i IK (IC) oraz dodatkowo dla klientów zewnętrznych (produkcja filmowa, nagrania dźwiękowe, eventy, kursy, obozy itp.).

Warsztaty/laboratoria/pracownie są w pełni otwarte i dostępne dla wszystkich studentów, w zależności od nabycia niezbędnych umiejętności i uprawnień, z zastrzeżeniem priorytetów i możliwości dydaktycznych i badawczych. (korzystanie/wynajem sprzętu i pomieszczeń).

Warsztaty i pracownie

Laboratorium betonu

Laboratorium daje studentom możliwość mieszania i odlewania różnych rodzajów betonu. Wyposażenie obejmuje: •

  • Mały mikser
  • Mikser 50 l
  • Waga
  • Wibrujący Potencjalne zagrożenia

Zabrania się przebywania na terenie warsztatu bez instruktora. Korzystanie ze sprzętu jest możliwe po przeszkoleniu z zakresu BHP i wprowadzeniu.

Warsztat skórzany

Oprócz wykonywania zadań ze Specjalizacji Projektowanie Dodatków Odzieżowych Programu Projektowania Tekstyliów, nauczane są również rzemiosło kaletnicze oraz technologie produkcji obuwia i kapeluszy. Jest to pracownia modelarska wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, która współpracuje również z innymi pracowniami (modelarstwo, metal, drukarka 3D, cięcie laserowe). Oprócz surowców wykonanych ze skór naturalnych, pracownia ta zajmuje się również tekstyliami, foliami i innymi materiałami alternatywnymi.

Laboratorium tworzenia obiektów cyfrowych

Laboratorium wprowadza nowoczesną technologię w świat tworzenia obiektów. Technologie w warsztacie obejmują cięcie laserowe, grawerowanie, druk 3D, skanowanie 3D, cięcie folii winylowej (cięcie ploterem), druk kalkomanii ceramicznej i prototypowanie. Do dyspozycji uczniów są cztery komputery. Prosimy wziąć pod uwagę, że drukowanie może trwać do 10-20 godzin, dlatego prosimy o zapoznanie się z wszelkimi niezbędnymi informacjami na czas. Prosimy o przyniesienie modeli 3D w formacie .stl format.

    Lokalizacje

    • Budapest

      Zugligeti út,9-25, 1121, Budapest

    pytania