Keystone logo
Linköping University Magister nauk o białkach
Linköping University

Magister nauk o białkach

Linköping, Szwecja

4 Semesters

Język angielski

Pełny etat

Termin składania wniosków

Aug 2024

SEK 280 600 / per year *

W kampusie

* tylko dla studentów spoza UE, EOG i Szwajcarii

Wstęp

Szczegółowa wiedza na temat białek i innych biomolekuł ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia procesów życiowych. Studiując naukę o białkach, będziesz przygotowany na wyzwania, takie jak odkrycie molekularnych przyczyn chorób, zaprojektowanie narzędzi do wczesnej i niezawodnej diagnozy oraz znalezienie skutecznych terapii.

Ten program magisterski zapewni głęboki wgląd w mechanizmy działania białek, oparte na złożonych aspektach strukturalnych i za pośrednictwem dynamiki wiązania, selektywności i funkcji katalitycznej. Będziesz także studiować farmakologię i opracowywanie leków.

Silne środowisko badawcze

Edukacja jest oferowana w środowisku badawczym odnoszącym sukcesy na arenie międzynarodowej, koncentrującym się na zachowaniu nieprawidłowo sfałdowanych białek powodujących choroby neurodegeneracyjne, wzorcach interakcji białek związanych z nowotworami oraz projektowaniu peptydów przeciwdrobnoustrojowych w celu zastąpienia tradycyjnych antybiotyków. Kursy prowadzone są przez nauczycieli, którzy są aktywnymi badaczami i równie chętnie dzielą się swoją wiedzą, jak i reagują na pomysły uczniów.

Rozbudowane umiejętności laboratoryjne

Będziesz miał dostęp do dużych obiektów instrumentalnych, co da ci możliwość rozwijania rozległych umiejętności laboratoryjnych i uczestniczenia w ekscytujących projektach. Będziesz także ćwiczyć swoje umiejętności komunikacji i pracy zespołowej. Program kończy się projektem dyplomowym realizowanym w ścisłej współpracy z badaczami ze środowiska akademickiego lub w firmie.

Konspekt

Cel, powód

Program studiów magisterskich w dziedzinie nauk o białkach ma na celu wyposażenie studentów w wiedzę, umiejętności i postawy wymagane od profesjonalisty w tej dziedzinie lub do dalszych studiów podyplomowych. Program spełnia zarówno krajowe, jak i międzynarodowe potrzeby uniwersytetów, przemysłu i społeczeństwa w ogóle. Celem szkolenia jest dogłębne zrozumienie chemicznych i biofizycznych właściwości białek i innych biomolekuł oraz roli, jaką te cząsteczki odgrywają przede wszystkim w dziedzinie biomedycyny, ale także w zastosowaniach w biotechnologii.

Studenci kończący studia magisterskie na kierunku Białko muszą:

  • być dobrze przygotowanym do zaawansowanej komunikacji naukowej z różnymi grupami docelowymi
  • być w stanie przyczynić się do zrównoważonego rozwoju społeczeństwa
  • być dobrze przygotowanym zarówno do dalszych studiów podyplomowych, jak i do krajowego i międzynarodowego rynku pracy.

Cel

Wiedza dyscyplinarna i rozumowanie

Absolwenci studiów magisterskich na kierunku Nauka o białkach wykazują się wiedzą i zrozumieniem w dziedzinie nauk o białkach, w tym szeroką wiedzą w tym obszarze oraz znaczną, dogłębną wiedzą w niektórych częściach tego obszaru. Absolwenci zapoznają się także z aktualnymi badaniami w tej dziedzinie.

Program opiera się na wykształceniu licencjackim, podczas którego zdobyto podstawową wiedzę z chemii, biologii chemicznej lub równoważną. Wymagania wstępne obejmują co najmniej 10 punktów ECTS z biochemii.

Absolwent programu magisterskiego z nauk o białkach posiada dogłębną wiedzę z zakresu chemii białek, proteomiki, projektowania biomolekularnego, biologii strukturalnej i chemii farmaceutycznej. Obejmuje to wiedzę nt

  • strukturalne metody biologiczne, w tym eksperymentalne metody badania zależności strukturalno-funkcjonalnych białek i innych biomolekuł
  • ważne koncepcje i teorie dotyczące interakcji i mechanizmów reakcji biomolekuł
  • metody i strategie globalnej, ilościowej i porównawczej analizy białek
  • koncepcje, metody i teorie stosowane w racjonalnym projektowaniu biomolekularnym
  • procesy biomolekularne ważne dla chorób związanych z nieprawidłowym fałdowaniem białek, nowotworów, chorób wirusowych i działania leków.

Ponadto absolwent programu może planować, wykonywać i oceniać eksperymenty laboratoryjne w nauce o białkach, a także korzystać z nowoczesnego oprogramowania do analizy powiązanych danych.

Program studiów magisterskich w dziedzinie nauk o białkach prowadzony jest w ścisłej współpracy z silnymi środowiskami badawczymi, co daje studentowi wgląd w aktualne problemy badawcze w molekularnych naukach przyrodniczych w oparciu o chemię białek, biologię strukturalną, proteomikę i projektowanie biomolekularne. Podczas pisania pracy magisterskiej student może pracować przez cały rok w grupie badawczej, firmie lub organie publicznym, bardzo dobrze zapoznając się z wynikami badań w jednym z obszarów. Absolwent potrafi także zaprojektować badanie naukowe i potrafi krytycznie czytać odpowiednią literaturę badawczą.

Osobiste i zawodowe umiejętności i atrybuty

Studenci, którzy ukończyli studia magisterskie na kierunku Białko, osiągnęli indywidualne i zawodowe umiejętności i postawy wymagane do krytycznego i systematycznego integrowania wiedzy oraz analizowania i oceniania złożonych problemów nawet przy ograniczonych informacjach. Absolwenci mogą także brać w pracy lub na studiach podyplomowych odpowiedzialność za etykę pracy, rzetelność i szacunek dla wiedzy innych specjalistów. Studenci programu mogą dokonywać odpowiednich ocen dotyczących aspektów naukowych, społecznych i etycznych.

Umiejętności interpersonalne: praca zespołowa i komunikacja

Studenci, którzy ukończyli studia magisterskie na kierunku Białko, mogą współpracować z innymi osobami. Wymaga to umiejętności aktywnego uczestnictwa w projekcie z wyznaczonymi rolami, zadaniami i obowiązkami. Absolwenci mogą także inicjować, planować, prowadzić i oceniać większe projekty. Studenci, którzy ukończyli program, posiadają umiejętność komunikacji pisemnej i ustnej. Uczniowie potrafią prezentować informacje, problemy i rozwiązania w uporządkowany sposób, przy użyciu odpowiednich technik, w języku angielskim lub w swoim języku ojczystym, różnym grupom docelowym.

Planowanie, realizacja i prezentacja projektów badawczo-rozwojowych pod kątem potrzeb i wymagań naukowych i społecznych

Studenci, którzy ukończyli studia magisterskie na kierunku Białko Naukowe, powinni posiadać wiedzę na temat naukowca przyrodniczego i roli nauk przyrodniczych w społeczeństwie. Absolwenci rozumieją także uwarunkowania społeczno-ekonomiczne panujące w danej dziedzinie i powiązanym obszarze badawczym. Potrafią inicjować, prowadzić i prezentować zaawansowane projekty rozwojowe przy użyciu ustalonych metod.

Nauczanie i metody pracy

Program obejmuje cztery semestry studiów stacjonarnych i prowadzi do uzyskania tytułu magistra (120 punktów) z biologii chemicznej. Językiem nauczania jest język angielski. Zajęcia objęte programem znajdują się w programie nauczania. Zwykle treść kursów jest prezentowana w formie wykładów, prac laboratoryjnych i seminariów. Projekty laboratoryjne i inne zadania są częścią niektórych kursów i będą zgłaszane ustnie i/lub pisemnie. Udział w wykładach i zajęciach problemowych jest zazwyczaj dobrowolny, natomiast zajęcia laboratoryjne i seminaria są obowiązkowe.

Praca magisterska jest pisana głównie na drugim roku i obejmuje 30, 45 lub 60 högskolepoäng (odpowiednik punktów ECTS). Oznacza to, że student może wybrać mniej obszerną pracę magisterską i połączyć ją z dalszymi studiami na innych pokrewnych kierunkach lub bardziej pogłębionymi kursami z tej samej dziedziny.

W programie nauczania określono, które zajęcia są obowiązkowe (m), fakultatywne (e) czy dobrowolne (v). Pojawił się także zapis m/e, co oznacza, że należy wybrać jeden z kursów z grupy. Przedmioty nieujęte w programie nauczania muszą zostać zatwierdzone przez radę programową po konsultacji z opiekunem naukowym. Zajęcia powinny być powiązane z programem.

Stosowane są dwa alternatywne programy nauczania, w zależności od wykształcenia ucznia. Są one prezentowane jako dwa profile:

  • „Wewnętrzny” jest przeznaczony dla studentów posiadających tytuł licencjata w dziedzinie biologii chemicznej na Linköping University oraz innych studentów posiadających wiedzę odpowiadającą efektom uczenia się z pomiarów biologicznych TFKE37, technologii genowej TFKE38, kursu projektowego TFKE60, biologii chemicznej i chemii białek NKED15.
  • „Zewnętrzny” przeznaczony jest dla studentów, którzy spełniają szczegółowe warunki przyjęcia do programu, ale nie posiadają wiedzy odpowiadającej efektom uczenia się z TFKE37, TFKE38, TFKE60 i NKED15.

Badania

Laboratorium Hammarströma

Interesuje nas nieprawidłowe fałdowanie białek, powstawanie amyloidu i choroby, zarówno na poziomie molekularnym, jak i komórkowym.

Nieuchwytne białko związane z rakiem uchwycone w locie

Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali, jak białko MYC, które odgrywa kluczową rolę w nowotworach, wiąże się z kluczowym białkiem i kontroluje ważne funkcje komórek. Nowe odkrycie może w dłuższej perspektywie pomóc w opracowaniu nowych leków przeciwnowotworowych.

Cząsteczki znacznikowe potrafią rozróżnić bardzo podobne choroby mózgu

Dwie choroby atakujące mózg, choroba Parkinsona i zanik wieloukładowy, wykazują te same cechy. Naukowcy wykazali obecnie, że cząsteczki znacznikowe opracowane w LiU pozwalają na rozróżnienie tych chorób.

Laboratorium materiałów molekularnych

Jesteśmy multidyscyplinarnym zespołem, którego pasją jest nauka. Nasze badania koncentrują się na projektowaniu i opracowywaniu cząsteczek, materiałów miękkich oraz hybrydowych komponentów i urządzeń w nanoskali do szerokiego zakresu zastosowań biomedycznych.

Rekrutacja

Stypendia i Finansowanie

Program

Opłata za program

Możliwości związane z karierą

Referencje studentów

O szkole

pytania