Keystone logo
Jagiellonian University

Jagiellonian University

Jagiellonian University

Wstęp

Centrum Akademickie przez wieki

Kraków znany jest jako wiodący ośrodek akademicki w Polsce już od XIV wieku. Choć w naszym kraju działa wiele szacownych uczelni, to właśnie Kraków od razu przywołuje na myśl studenckie towarzystwo i profesorów przechadzających się uliczkami Starego Miasta. Ta wielowiekowa tradycja akademicka idzie w parze z nowoczesnym podejściem do edukacji i najnowocześniejszymi technologiami. Na przykład Ruczaj, jedna z dzielnic położonych na obrzeżach Krakowa, szybko przekształca się w prężne centrum aktywności studenckiej dzięki III Kampusowi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fakt, że większość uczelni wyższych w mieście znajduje się blisko siebie, pozwala na bardzo bliską współpracę - nie tylko naukową, ale także związaną z kulturą i rozrywką.

Uniwersytet Jagielloński jest najstarszą uczelnią wyższą w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Został założony 12 maja 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. W jubileuszowym roku 2014 minęła 650. rocznica tego niezwykłego wydarzenia. Od samego początku Uniwersytet Jagielloński był instytucją międzynarodową. W dawnych czasach studiowali tu Polacy, Rusini, Litwini, Węgrzy, Niemcy, Czesi, Szwajcarzy, Anglicy, Holendrzy, Francuzi, Hiszpanie, Włosi, a nawet Tatarzy.

Uniwersytet Jagielloński dzisiaj

Obecnie Uniwersytet Jagielloński składa się z 16 wydziałów, na których blisko 4 tys. pracowników naukowych prowadzi badania i kształci ponad 40 tys. studentów w ramach ponad 80 różnych kierunków studiów. Wybitni naukowcy i najnowocześniejsza infrastruktura sprawiają, że UJ jest jedną z wiodących polskich instytucji naukowych, współpracującą z najważniejszymi ośrodkami akademickimi z całego świata. Na Uniwersytecie Jagiellońskim działa również około 150 kół naukowych, w których młodzi naukowcy realizują swoje zainteresowania naukowe i nawiązują przyjaźnie z osobami podzielającymi ich pasję.

Do najbardziej unikatowych projektów prowadzonych przez Uniwersytet Jagielloński należą Jagiellońskie Centrum Terapii Doświadczalnych, Małopolskie Centrum Biotechnologii, Biotechnologia Molekularna dla Zdrowia, OMICRON oraz Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris".

Doskonałość badań

O prestiżu uczelni w kraju i za granicą świadczą powszechnie doceniane osiągnięcia badawcze. Naukowcy i lekarze z Collegium Medicum UJ prowadzą pionierskie badania m.in. z zakresu kardiochirurgii, urologii i neurologii, często prowadzące do opracowania nowatorskich metod leczenia. Wyniki ich badań zostały opublikowane w najbardziej prestiżowych międzynarodowych czasopismach, takich jak European Journal of Cardio-Thoracic Medicine, New England Journal of Medicine czy Lancet. Archeolodzy UJ zgłębiają tajemnice starożytnych stanowisk w różnych częściach świata, w tym w Egipcie, na Cyprze, w Ameryce Środkowej, Azji Południowej i Altay. Astronomowie biorą udział w najważniejszych międzynarodowych projektach w swojej dziedzinie, w tym H.E.S.S. i VIPERS, a wyniki badań biotechnologów UJ zostały opublikowane w renomowanych czasopismach specjalistycznych, takich jak Bioorganic and Medicinal Chemistry, Molecular Ecology Resources czy European Journal of Human Genetics. To tylko kilka przykładów znaczących sukcesów, którymi Uniwersytet Jagielloński zasłynął w ostatnich latach. O aktualnej pozycji UJ świadczy również rosnąca liczba zgłoszeń patentowych oraz rosnąca liczba patentów przyznanych pracownikom naukowym - w 2007 roku było to 8 zgłoszeń i 2 patenty, a w 2013 roku aż 60 zgłoszeń i 11 patentów. Nic dziwnego, że pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego zostali uhonorowani wieloma prestiżowymi wyróżnieniami i nagrodami, w tym elitarnymi nagrodami Fundacji na rzecz Nauki Polskiej ("polskimi Noblami") przyznawanymi profesorom UJ: Jan Woleński, Tomasz Guzik i Jan Potempa w latach 2010-2013.

Żyj i ucz się w Krakowie

Lokalizacja Krakowa jest wyjątkowa z kilku powodów. Poza korzyściami płynącymi z dużego miasta, w tym bardzo dobrze rozwiniętą komunikacją miejską, łatwym dostępem do hosteli i akademików oraz licznych centrów handlowych i restauracji, Kraków jest również bardzo blisko Tatr (z wieloma ośrodkami narciarskimi i trekkingiem trasy w okolicach Zakopanego), piękne parki narodowe - Pieniny i Ojców oraz Przełom Dunajca, który oferuje ciekawe możliwości raftingu. Ponadto Kraków nie jest daleko od innych europejskich stolic, takich jak Praga i Wiedeń, więc wyprawy weekendowe do sąsiednich krajów nie stanowią problemu dla podróżnych. Kraków jest także ważnym węzłem komunikacyjnym, oferującym szybkie i wygodne połączenia autobusowe, kolejowe i lotnicze z innymi miastami, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wibrujący rynek pracy

Ponieważ krakowskie uniwersytety szkolą wysoko wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin, nie jest wcale zaskakujące, że firmy są bardzo często zakładane w regionie. Międzynarodowi inwestorzy zakładają oddziały swoich korporacji w okolicy, aby zapewnić napływ wykwalifikowanych specjalistów. Daje to potencjalnym studentom wiele możliwości rozwoju kariery zawodowej w pożądanych zawodach.

Miasto królów

Kraków jest historyczną stolicą Polski i jako taki jest głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji i kulturze. W atmosferze Krakowa jest niemal odczuwalne wrażenia z historii, a jednocześnie bardzo żywe i tętniące życiem. Galerie, muzea, teatry, filharmonia i opera - wszystkie te miejsca oferują niezapomniane przeżycia miłośnikom sztuki. Nic dziwnego, że Kraków przyciąga tysiące turystów każdego roku, niezależnie od pory roku.

Miejsce spotkania

Mimo tradycyjnego charakteru Kraków to nie tylko historia. Jest to przede wszystkim tygiel różnych kultur, w którym ludzie z całego świata spotykają się, aby podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i przyjaźnią. Liczne kluby i puby zapewniają rozrywkę wysokiej jakości w przyjaznej atmosferze - czy to w otwartej, przestronnej części Rynku, czy w tajemniczych, wąskich uliczkach Kazimierza. Kluby są umiejscowione blisko siebie, więc utalentowani ludzie mogą poświęcić całe wieczory na odkrywanie nowych miejsc. Festiwale kulturalne, muzyczne i filmowe, z których wiele organizowanych jest przez studentów, również ożywiają miasto.

Lokalizacje

  • Kraków

    ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków,, , Kraków

pytania