Wydział Rybołówstwa i Ochrony Wód Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach jest najbardziej wszechstronnym wydziałem w Europie, oferującym studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie, badania naukowe i stosowane, habilitacje i profesury w dziedzinie rybołówstwa i ochrony wód. Wydział posiada zaplecze doświadczalne do nauki i badań w zakresie akwakultury, hydrobiologii, chorób ryb, reprodukcji, genetyki, hodowli ryb i raków, chemii środowiska, chemii analitycznej, toksykologii oraz unikalną bibliotekę rybacką.
Misja Wydziału
Wydział Rybactwa i Ochrony Wód pełni rolę ośrodka działalności naukowej, dydaktycznej i usługowej w zakresie rybactwa i ochrony wód na określonych kierunkach:
- Zachowanie i poszerzanie zdobytej wiedzy oraz rozwijanie działalności naukowej, badawczej, rozwojowej, innowacyjnej i innej.
- Zdobycie odpowiednich kwalifikacji zawodowych i przygotowanie do prowadzenia badań naukowych
- Oferowanie dalszych form kształcenia, a tym samym zaangażowanie w uczenie się przez całe życie
- Odgrywanie aktywnej roli w dyskusji publicznej w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i przygotowywaniu młodych ludzi do życia w nim.
- Przyczynianie się do rozwoju na poziomie krajowym i regionalnym oraz współpraca z administracją publiczną, władzami lokalnymi i przedsiębiorstwami
- Rozwijanie współpracy międzynarodowej, a w szczególności europejskiej oraz promowanie wspólnych projektów z instytucjami zagranicznymi oraz mobilności kadry akademickiej i studentów.
Wizja Wydziału
W ramach zintegrowanego programu badawczego wydziału chcemy zrozumieć zachodzące procesy w ekosystemach słodkowodnych i ich znaczenie w zakresie ochrony różnorodności biologicznej, ochrony środowiska wodnego, ale także ochrony zasobów wodnych dla życia i działalności człowieka.
Jako jedyny tego typu wydział w Czechach i unikalny w Europie Środkowej, chcemy być nowocześni, otwarci i dynamicznie rozwijający się zgodnie z otaczającym nas światem.
Jako wewnętrznie skonsolidowany, stabilny i zdrowy finansowo wydział, zjednoczony wewnętrzną kulturą, wydział zamierza nadal promować kreatywne środowisko akademickie, w którym naukowcy będą poszerzać granice ludzkiej wiedzy, przekazywać swoje bogactwo intelektualne studentom i szkolić ich, aby stali się wysoko wykwalifikowanymi specjalistami w dziedzinie rybołówstwa i ochrony wód.
Cele Wydziału
Osiągnięcie doskonałości naukowo-badawczej w dziedzinie rybactwa słodkowodnego i ochrony wód. Wspieranie (motywowanie) publikowania w prestiżowych czasopismach uszeregowanych według dziedzin w WOS w CIL Uzyskanie stosowanych wyników, takich jak patenty, licencje i badania kontraktowe. Stymulowanie przyszłych głównych badaczy (koordynatorów) projektów europejskich.
Kształcenie doskonałych merytorycznie i społecznie absolwentów kierunku rybactwo i ochrona wód z tytułem licencjata, magistra i doktora, którzy znajdą zastosowanie na rynku pracy.
- Kształcenie na poziomie licencjackim i magisterskim - w celu wychowania niezależnych i wysoko wykwalifikowanych rybaków i ekologów wodnych, zdolnych do podejmowania decyzji i zarządzania, w celu rozwoju rybołówstwa, akwakultury i długoterminowej zrównoważonej eksploatacji środowiska, pracujących w praktyce, rządzie i samorządzie, a także w nauce, badaniach i innowacjach w Republice Czeskiej, Europie i na świecie.
- Kształcenie na poziomie doktoranckim - szkolenie przyszłych pokoleń naukowców, którzy będą w stanie rozwiązywać problemy i wyzwania związane z rozwojem rybołówstwa, akwakultury i długoterminowej zrównoważonej eksploatacji środowiska wodnego w Republice Czeskiej, Europie i na świecie.
- Uczenie się przez całe życie - pogłębianie wiedzy odpowiednich specjalistów w CR i UE na temat innowacji w rybołówstwie, akwakulturze i potrzebie zrównoważonego korzystania ze środowiska.
Osiągnięcie min. 10% rentowności w dziedzinie usług i handlu na wydziale (nie będą już wspierane działania bez dodatkowej wartości). Prowadzenie konkretnych i ukierunkowanych badań kontraktowych i innych działań komercyjnych w dziedzinach wiedzy specjalistycznej (perspektywiczne pola badawcze), w szczególności chemii analitycznej, toksykologii, hodowli ryb, sprzedaży produktów rybnych i uczenia się przez całe życie. Skoncentrowanie się na licencjonowaniu i patentach.
Klienci Wydziału
Docelowym odbiorcą naszych badań jest społeczeństwo z jasno określonym zapotrzebowaniem na nową wiedzę i odkrycia publikowane w czasopismach i wykładach naukowych. Ponadto celujemy w konkretne podmioty, takie jak międzynarodowe agencje badawcze na świecie i UE. Należy również pamiętać o wymaganiach czeskich agencji, takich jak Gall, TAtR (Narodowa i Technologiczna Agencja Grantowa), Ministerstwo Rolnictwa, Ministerstwo Środowiska, urzędy regionalne itp. Ponadto koncentrujemy się na klientach, którzy poszukują wykwalifikowanych badań kontraktowych i ekspertyz w dziedzinie akwakultury, takich jak krajowe agencje gospodarki wodnej, Czeskie Stowarzyszenie Hodowców Ryb, gospodarstwa rybne i inne powiązane podmioty w Czechach i na świecie.
Docelowymi klientami naszych studiów licencjackich są czescy studenci. W przypadku studiów magisterskich, a zwłaszcza doktoranckich, oprócz studentów czeskich, kierujemy ofertę do studentów zagranicznych. W kształceniu ustawicznym kierujemy ofertę do szerokiego grona odbiorców, zarówno świeckich, jak i profesjonalnych, od dzieci po seniorów.
Dotyczy to klientów zewnętrznych wymagających specjalistycznych usług, takich jak produkty, ryby i wykwalifikowane usługi w zakresie akwakultury i ochrony wód (analiza wód, dostosowanie właściwości produktów rybnych, opracowanie specjalnych metod hodowli ryb itp.) Nabywcami usług o wartości dodanej (niestandardowe badania kontraktowe) są przedsiębiorstwa państwowe zajmujące się administrowaniem rzekami (provide), Czeskie Stowarzyszenie Hodowców Ryb, gospodarstwa rybackie oraz podmioty w Republice Czeskiej i na świecie. Ponadto klienci wewnętrzni pochodzą również z Wydziału i Uniwersytetu, którzy wymagają usług w ramach swojej działalności.