Keystone logo
Claretian University Foundation

Claretian University Foundation

Claretian University Foundation

Wstęp

W mieście Quibdó (Chocó) w 1995 roku była grupa nauczycieli, którzy chcieli zdobyć kwalifikacje w dziedzinie religii. Musieli prowadzić lekcje religii i nie czuli się dostatecznie przygotowani. W tych samych dniach niektórzy klaretyjczycy (księża i świeccy) byli zdeterminowani, aby rozpocząć w mieście Quibdó coś podobnego do ruchu biblijnego, który zaczął wyzwalać nową chrześcijańską świadomość w obszarze miejskim, bardziej krytyczną świadomość ich chrześcijaństwa.

Nauczyciele, stojąc przed koniecznością udzielenia fachowej odpowiedzi, nalegali na misjonarzy klaretynów w Quibdó, aby zorganizowali z nimi studium biblijne na odległość, które uzyskałoby uznanie uniwersyteckie. Wymagana liczba studentów, przez misjonarzy klaretynów, aby zainicjować niezbędne procedury dla tego doświadczenia formacyjnego, wynosiła 15 osób. Reakcja nauczycieli przekroczyła żądaną liczbę, docierając do początkowej liczby 50 i więcej zainteresowanych uczniów. Potrzeba szkolenia, już na poziomie uniwersyteckim wysokiej jakości, wymagała poszukiwania wsparcia w postaci innych doświadczeń edukacyjnych.

Zwrócili się do Latynoamerykańskiego Uniwersytetu Biblijnego w San José w Kostaryce, instytucji, która z radością przyjęła tę propozycję. Trudność tego wsparcia wynikała z oczywistych procedur, które wymagały, że wszystkie dokumenty uniwersyteckie musiały przejść przez ambasady. Następnie skorzystano z uniwersytetów kolumbijskich, które oferowały programy akademickie podobne do tych proponowanych przez misjonarzy klaretynów.

Tak odwiedzano uniwersytety Antioquia, Bolivariana, Católica de Oriente, Mariana de Pasto i Antonio Nariño, z którymi nie można było dojść do porozumienia z różnych powodów: albo nie były zainteresowane, albo nie były jasne, co do tego projekt, czy też The Chocó ich nie przyciągały, albo niska nagroda ekonomiczna ich nie motywowała. W procesie poszukiwania wsparcia międzyinstytucjonalnego ostatecznie skontaktowano się z Lasallian University Corporation, z którą dzięki pośrednictwu brata Humberto Murillo zawarto początkowo czteroletnie porozumienie, które zostało sfinalizowane przed terminem. Po tym doświadczeniu podpisano umowę z Fundacją Uniwersytetu Luisa Amigó, która pozostaje w mocy.

Lokalizacje

  • Medellín

    Carrera 55a,61 - 06, 050010, Medellín

    pytania