PhDLawBachelorMBAHealthcareCoursesOnlineMaster
Keystone logo
Odwiedź stronę szkoły
Aarhus University Magister statystyki
Aarhus University

Magister statystyki

Aarhus, Dania

2 Years

Język angielski

Pełny etat

Aug 2025

EUR 16 300 / per year *

W kampusie

* dla studentów spoza UE / EOG

Wstęp

Studia magisterskie ze statystyki to elastyczny program, który buduje ogólne kompetencje w zakresie statystyki, jednocześnie umożliwiając studentom specjalizację w wybranej przez nich gałęzi statystyki, takiej jak jedna z dziedzin, w których Aarhus University jest szczególnie silny - statystyka teoretyczna i stosowana oraz teoria prawdopodobieństwa.

Na nauczanie w ramach programu duży wpływ mają badania naukowe, ponieważ wykładowcy są aktywnymi badaczami. Oprócz wykładów nauczanie obejmuje ćwiczenia teoretyczne i praktyczne. Jako student statystyki masz możliwość specjalizowania się w jednym z przedmiotów w szerokim zakresie, w tym w jednym z obszarów statystyki, w którym Aarhus University jest szczególnie silny - statystyce teoretycznej i stosowanej oraz teorii prawdopodobieństwa. W tym kontekście studenci odnoszą korzyści z przyziemnych, nieformalnych relacji między wykładowcami a studentami, szczególnie podczas pracy nad pracą dyplomową na drugim roku studiów.

Od kandydatów do programu statystycznego oczekuje się solidnego przygotowania w zakresie statystyki matematycznej. Ponieważ program studiów statystycznych na Uniwersytecie w Aarhus charakteryzuje się dużym naciskiem na aspekty teoretyczne, od przyszłych studentów wymaga się solidnego przygotowania w zakresie zaawansowanej teorii prawdopodobieństwa opartej na teorii miary i teorii całki.

Przyjaciele Eulera

Studenci programu mieszkają na Wydziale Matematyki, który ma własną stołówkę, sale komputerowe, bibliotekę i miejsca do nauki wspólne dla studentów. Na wydziale jest jednak czas nie tylko na wykłady. Na wydziale działa wiele organizacji studenckich, takich jak Eulers Venner (Przyjaciele Eulera) i Kalkulerbar (piątkowy bar), a także organizowane są zajęcia akademickie, wyjazdy studyjne i funkcje społeczne.

Profil kariery

Statystyków jest zbyt mało. Absolwenci statystyki na Uniwersytecie w Aarhus są bardzo poszukiwani, a ich perspektywy zatrudnienia są bardzo dobre, zarówno w Aarhus, jak i w pozostałej części Danii lub za granicą. Studenci statystyki w Aarhus często podejmują pracę studencką, która w wielu przypadkach prowadzi do stałego zatrudnienia po ukończeniu studiów.

Absolwenci statystyki zazwyczaj pracują na uniwersytetach i w instytucjach badawczych, w przemyśle farmaceutycznym, w sektorze telekomunikacyjnym i finansowym lub w firmach ubezpieczeniowych. Na uniwersytetach absolwenci statystyki są często zaangażowani w interdyscyplinarną pracę z lekarzami, biologami lub chemikami, gdzie analizują duże ilości danych; absolwenci uczą również statystyki te grupy zawodowe. W przemyśle farmaceutycznym statystycy planują badania kliniczne lub projektują metody badania, czy nowe leki mają niepożądane skutki uboczne. W branży ubezpieczeniowej absolwenci statystyki zazwyczaj pracują jako aktuariusze i mogą przyczyniać się do opracowywania taryf. Wspólną cechą wszystkich tych stanowisk jest wymóg znajomości szeregu skomplikowanych modeli matematycznych.

Warunki przyjęć

Warunkiem przyjęcia na studia statystyczne jest ukończenie studiów licencjackich obejmujących co najmniej 30 ECTS z analizy matematycznej, w tym 10 ECTS z teorii miary, a także co najmniej 10 ECTS z algebry liniowej. Ponadto program studiów licencjackich musi zawierać 30 ECTS statystyki matematycznej i 30 ECTS teorii prawdopodobieństwa, z czego co najmniej 10 ECTS musi być oparte na teorii miary.

Następujące stopnie licencjackie kwalifikują studentów do przyjęcia na studia magisterskie ze statystyki:

  • Licencjat z matematyki ze specjalizacją w statystyce na Uniwersytecie w Aarhus.
  • Licencjat ze statystyki na Uniwersytecie Kopenhaskim

W przypadku stopni innych niż wymienione powyżej, Uniwersytet Aarhus musi ocenić, czy poziom, zakres i treść tego stopnia kwalifikują Cię do programu studiów magisterskich.

Po przyjęciu na studia mogą zostać określone dalsze wymagania dotyczące programu studiów.

Wymagania językowe

Ponieważ język angielski jest językiem nauczania wszystkich przedmiotów, wszyscy kandydaci są zobowiązani do przedstawienia dowodu znajomości języka angielskiego.

Prawne prawo do przyjęcia

Studenci studiów licencjackich na kierunku matematyka ze specjalnością modelowanie matematyczne na Uniwersytecie w Aarhus mają prawo do przyjęcia na studia magisterskie na kierunku statystyka pod warunkiem złożenia wniosku o przyjęcie na studia magisterskie nie później niż trzy lata po ukończeniu studiów licencjackich. Prawne prawo do przyjęcia wymaga otrzymania wniosku przez Aarhus University w odpowiednim terminie.

Kryteria wyboru

Ponieważ program studiów magisterskich przyjmuje co roku ograniczoną liczbę studentów, spełnienie wymagań rekrutacyjnych samo w sobie nie gwarantuje przyjęcia do programu.

Przydział miejsc studenckich opiera się na ogólnej ocenie. Oceniając kwalifikujących się kandydatów, komisja rekrutacyjna ocenia kandydatów na podstawie następujących kryteriów:

Wykształcenie

  • Ogólny poziom oceny - licencjat
  • Oceny uzyskane na odpowiednich kursach *
  • Odpowiednie kursy * (mierzone w jednostkach kredytowych) uwzględnione w stopniu licencjata

* Odpowiednie kursy obejmują podstawowe kursy z zakresu statystyki i teorii prawdopodobieństwa.

Należy pamiętać, że oceny uzyskane po złożeniu wniosku nie mogą być uwzględnione w ocenie poziomu oceny.

Komisja rekrutacyjna ocenia każdego kandydata na podstawie informacji zawartych w dyplomach, transkryptach i opisach kursów.

Struktura programu

Stopień magistra statystyki liczy 120 punktów ECTS i składa się głównie z przedmiotów w dziedzinie statystyki. Specjalizacja polega na uczestnictwie w zajęciach i projektach oraz napisaniu pracy dyplomowej. Już w pierwszym tygodniu, z pomocą nauczyciela z Wydziału Nauk Matematycznych, student układa swój indywidualny program studiów, wybierając przedmioty z katalogu. Twój program jest oparty na Twoich kwalifikacjach akademickich i zainteresowaniach oraz przedmiotach, które studiowałeś na studiach licencjackich. Plan musi zostać zatwierdzony przez Radę Studiów przed zapisaniem się na egzaminy.

Formy nauczania

Na Uniwersytecie w Aarhus jesteś w bliskim kontakcie z naukowcami w sposób, którego rzadko doświadczasz na innych uniwersytetach. Drzwi do biura profesora są zawsze otwarte, jeśli potrzebujesz wyjaśnień dotyczących materiału do nauki, a także zachęcamy do zadawania pytań podczas wykładów i ćwiczeń. Stawiamy wysokie wymagania w zakresie umiejętności akademickich i niezależności. W zamian otrzymujesz znaczne korzyści w postaci wyzwań akademickich i wiedzy naukowej, a także szerokich kompetencji.

Nauczanie na uniwersytecie koncentruje się na niezależności, krytycznym myśleniu i współpracy. Część zajęć odbywa się w formie wykładów w małych grupach, które wprowadzają nowe spojrzenie na materiał w porównaniu z podręcznikami. Otrzymasz również obszerne wskazówki dotyczące pracy z przykładami i projektami, a także osobistego opiekuna w związku z pracą dyplomową.

Zróżnicowane formy nauczania, współpraca w grupach i możliwość bliskiego dialogu naukowego z badaczami zapewniają ogólne kompetencje, które są bardzo poszukiwane na globalnym rynku pracy. Kompetencje te obejmują abstrakcyjne, krytyczne i niezależne myślenie, umiejętności analityczne i planowanie strategiczne. Umiejętności te można wykorzystać w wielu kontekstach - nawet na stanowiskach, o których nie wiedziałeś, że masz do nich kwalifikacje.

Program doktora

Jeśli posiadasz niezbędne umiejętności i zainteresowania, możesz ubiegać się o przyjęcie na studia doktoranckie. Aplikację można złożyć po ukończeniu studiów licencjackich i jednego roku studiów magisterskich lub po ukończeniu studiów magisterskich. W ramach programu doktoranckiego kandydat rozpoczyna pracę nad projektem badawczym i jest stopniowo szkolony poprzez kursy i osobiste wskazówki, aby stać się badaczem.

Specjalizacje w programie dla absolwentów

Studenci studiów magisterskich muszą wybrać co najmniej dwie z naszych trzech specjalizacji. Każda specjalizacja stanowi 30 ECTS programu studiów studenta, a każda specjalizacja obejmuje jeden przedmiot obowiązkowy.

Trzy specjalizacje to:

  • Statystyka stosowana (30 ECTS)
  • Survival Analysis with SAS (10 ECTS) Obowiązkowe
  • Kurs do wyboru w zakresie statystyki stosowanej (10 ECTS)
  • Kurs do wyboru w zakresie statystyki stosowanej (10 ECTS)
    • Survival Analysis with SAS (10 ECTS) Obowiązkowe
    • Kurs do wyboru w zakresie statystyki stosowanej (10 ECTS)
    • Kurs do wyboru w zakresie statystyki stosowanej (10 ECTS)
  • Statystyka teoretyczna (30 ECTS)
  • Wnioskowanie statystyczne (10 ECTS) Obowiązkowe
  • Kurs do wyboru w zakresie statystyki teoretycznej (10 ECTS)
  • Kurs do wyboru w zakresie statystyki teoretycznej (10 ECTS)
    • Wnioskowanie statystyczne (10 ECTS) Obowiązkowe
    • Kurs do wyboru w zakresie statystyki teoretycznej (10 ECTS)
    • Kurs do wyboru w zakresie statystyki teoretycznej (10 ECTS)
  • Teoria prawdopodobieństwa (30 ECTS)
  • Rachunek stochastyczny (10 ECTS) Obowiązkowe
  • Kurs do wyboru z teorii prawdopodobieństwa (10 ECTS)
  • Kurs do wyboru z teorii prawdopodobieństwa (10 ECTS)
    • Rachunek stochastyczny (10 ECTS) Obowiązkowe
    • Kurs do wyboru z teorii prawdopodobieństwa (10 ECTS)
    • Kurs do wyboru z teorii prawdopodobieństwa (10 ECTS)

Profil kompetencji

Posiadając tytuł magistra statystyki, masz następujące kompetencje:

  • Znasz i opanowałeś szeroki zakres teorii matematycznych i statystycznych oraz posiadasz szczegółową wiedzę na temat kluczowych dyscyplin, metodologii i koncepcji w statystyce.
  • Potrafisz samodzielnie planować, zarządzać i wdrażać projekty oraz stosować ich wyniki w procesach decyzyjnych istotnych z naukowego punktu widzenia.
  • Potrafi ocenić przydatność i stosowność teoretycznych, eksperymentalnych i praktycznych metodologii analizy i rozwiązywania zagadnień i kwestii naukowych.
  • Potrafisz samodzielnie i krytycznie kształtować własny rozwój kompetencji.
  • Jesteś w stanie systematycznie i krytycznie zapoznawać się z nowymi obszarami tematycznymi.
  • Potrafisz przekazywać pytania i zagadnienia akademickie zarówno odbiorcom naukowym, jak i ogólnym.
  • Potrafisz konstruktywnie współpracować na gruncie naukowym w celu rozwiązywania kwestii związanych z tematem.

Profil pracy

Absolwenci statystyki często znajdują pracę na uniwersytetach lub w innych publicznych instytucjach badawczych, w przemyśle farmaceutycznym, sektorze telekomunikacyjnym i finansowym lub w firmach ubezpieczeniowych. Mniejsza liczba naszych absolwentów jest zatrudniona w szkołach średnich II stopnia.

Absolwenci statystyki na uniwersytecie najczęściej uczestniczą w interdyscyplinarnej pracy z lekarzami, biologami lub chemikami, gdzie analizują duże ilości danych. Czasami absolwenci uczą również statystyki wyżej wymienione grupy zawodowe. W przemyśle farmaceutycznym absolwenci planują badania kliniczne lub projektują metody badania, czy nowe leki mają niepożądane skutki uboczne. W branży ubezpieczeniowej absolwenci statystyki zazwyczaj pracują jako aktuariusze i w tym charakterze mogą przyczyniać się do opracowywania taryf ubezpieczeń komunikacyjnych itp. Wspólną cechą wszystkich tych stanowisk jest to, że wymagają one znajomości wielu skomplikowanych modeli matematycznych. W trakcie studiów zdobędziesz zatem szeroki zakres kompetencji, które dadzą Ci możliwości zatrudnienia w wielu różnych sektorach.

Istnieje znaczny niedobór statystyków, a absolwenci statystyki z Uniwersytetu w Aarhus są bardzo poszukiwani. Perspektywy zatrudnienia dla absolwentów statystyki są zatem bardzo dobre, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. Studenci statystyki w Aarhus często podejmują pracę studencką, co w wielu przypadkach prowadzi do stałego zatrudnienia po ukończeniu studiów.

Czytaj więcej na stronie uczelni

Rekrutacja

Stypendia i Finansowanie

Opłata za program

O szkole

pytania