
Aarhus, Dania
CZAS TRWANIA
4 Semesters
JĘZYKI
Język angielski
TEMPO
Pełny etat
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
15 Oct 2025
NAJWCZEŚNIEJSZA DATA ROZPOCZĘCIA
Feb 2026
CZESNE
EUR 16 300 / per year *
FORMACIE STUDIÓW
W kampusie
* dla studentów spoza UE / EOG
Wstęp
Dostosowujesz lasery laboratoryjne przed pójściem na kolejny wykład na temat zimnych atomów. Przekazujesz komputerowi najnowsze pomiary ze skaningowego mikroskopu tunelowego i sprawdzasz, czy rozmieszczenie dodatkowych atomów na powierzchni jest zgodne z obliczeniami modelu. Pracujesz nad modelem komputera kwantowego, zanim pójdziesz na kolejny wykład z optyki kwantowej. A może właśnie teraz spędzasz tydzień w CERN, prowadząc eksperymenty z antyprotonami w celu przetestowania nowych możliwości radioterapii lub przewidując los ultrarelatywistycznych jonów ołowiu w Wielkim Zderzaczu Hadronów.
Skup się na badaniach
Na nauczanie na studiach magisterskich z fizyki duży wpływ ma fakt, że wykładowcy są aktywnymi badaczami, zarówno w ramach kursów, jak i prac dyplomowych. W tym kontekście studenci odnoszą korzyści z przyziemnych, nieformalnych relacji między wykładowcami a studentami. Kiedy studenci piszą pracę dyplomową, zostają połączeni z grupą badaczy i uczestniczą w jednym lub kilku projektach badawczych grupy. Studenci programu mają szeroki wachlarz możliwości specjalizacji, zarówno na Wydziale Fizyki i Astronomii, jak i poprzez ścisłą współpracę wydziału z Institute for Storage Ring Facilities (ISA) i Interdyscyplinarnym Centrum Nanonauki (iNANO). Wydział posiada również grupy badawcze pracujące w kilku instytucjach poza Danią, w tym w wielu głównych laboratoriach europejskich.
Profil ucznia
Program studiów magisterskich w dziedzinie fizyki jest otwarty dla studentów z tytułem licencjata w dziedzinie fizyki lub innym tytułem licencjata w dziedzinie nauk ścisłych z istotną zawartością fizyki i matematyki. Program jest zarówno praktyczny, jak i zorientowany na badania i odzwierciedla interesy firm z sektora prywatnego, instytucji badawczych
i sektora publicznego. Jest również elastyczny i może dostosować się do zainteresowań i mocnych stron poszczególnych uczniów. Studenci mogą specjalizować się (na przykład) w fizyce atomowej i molekularnej, fizyce ciała stałego, fizyce subatomowej lub astrofizyce. Program kwalifikuje również studentów do kariery naukowej: studenci mogą ubiegać się o przyjęcie na uniwersytecki program doktorancki w trakcie studiów magisterskich lub po ukończeniu pracy magisterskiej.
Profil kariery
Od wielu lat absolwenci Wydziału Fizyki i Astronomii są w stanie natychmiast znaleźć pracę. Istnieje wiele opcji kariery. Wysoki odsetek absolwentów pracuje obecnie w sektorze prywatnym: absolwenci znajdują pracę w wiodących firmach konsultingowych i w wielu dużych firmach. Coraz większa liczba absolwentów znajduje zatrudnienie w szpitalach; inni kontynuują karierę naukową i akademicką.
Warunki przyjęć
Następujące stopnie licencjackie kwalifikują studentów do przyjęcia na studia magisterskie z fizyki:
- Licencjat z fizyki uzyskany na Uniwersytecie w Aarhus, Uniwersytecie Południowej Danii lub Uniwersytecie Kopenhaskim.
Inne stopnie naukowe mogą zapewnić przyjęcie na studia magisterskie, pod warunkiem, że uniwersytet oceni, że ich poziom, zakres i treść odpowiadają stopniom wymienionym powyżej.
Przy ocenie, czy tytuł licencjata kwalifikuje się do przyjęcia na studia magisterskie z fizyki, Uniwersytet Aarhus uważa za ważne następujące kwestie:
- Studia licencjackie powinny obejmować co najmniej 60 ECTS elementów kursów z zakresu fizyki i astronomii, szeroko podzielonych między następujące tematy: Mechanika, teoria względności, elektromagnetyzm, mechanika kwantowa, struktura materii, struktura Wszechświata i umiejętności eksperymentalne.
- Studia licencjackie powinny obejmować co najmniej 30 punktów ECTS z matematyki i statystyki.
Po przyjęciu na studia mogą zostać określone dalsze wymagania dotyczące programu studiów.
Wymagania językowe
Ponieważ język angielski jest językiem wykładowym we wszystkich przedmiotach, wszyscy kandydaci są zobowiązani do przedstawienia dowodu znajomości języka angielskiego.
Prawne prawo wstępu
Studenci studiów licencjackich na kierunku fizyka na Uniwersytecie w Aarhus mają prawo do przyjęcia na studia magisterskie na kierunku fizyka pod warunkiem złożenia wniosku o przyjęcie na studia magisterskie nie później niż trzy lata po ukończeniu studiów licencjackich. Prawne prawo do przyjęcia wymaga otrzymania wniosku przez Aarhus University w odpowiednim terminie.
Kryteria wyboru
Ponieważ program studiów magisterskich przyjmuje co roku ograniczoną liczbę studentów, spełnienie wymagań rekrutacyjnych samo w sobie nie gwarantuje przyjęcia do programu.
Przydział miejsc studenckich opiera się na ogólnej ocenie. Oceniając kwalifikujących się kandydatów, komisja rekrutacyjna ocenia kandydatów na podstawie następujących kryteriów:
Wykształcenie
- Ogólny poziom oceny - licencjat
- Oceny uzyskane na odpowiednich kursach *
- Odpowiednie kursy * (mierzone w jednostkach kredytowych) uwzględnione w stopniu licencjata
* Odpowiednie kursy obejmują podstawowe kursy z zakresu fizyki, astronomii, matematyki i statystyki.
Należy pamiętać, że oceny uzyskane po złożeniu wniosku nie mogą być uwzględnione w ocenie poziomu oceny.
Komisja rekrutacyjna ocenia każdego kandydata na podstawie informacji zawartych w dyplomach, transkryptach i opisach kursów.
Struktura programu
Stopień magistra fizyki liczy 120 punktów ECTS i składa się głównie z przedmiotów w dziedzinie fizyki. Specjalizacja polega na uczestnictwie w zajęciach i projektach oraz napisaniu pracy dyplomowej. Już w pierwszym tygodniu, z pomocą nauczyciela z Wydziału Fizyki i Astronomii, ułożysz swój indywidualny program studiów, wybierając przedmioty z katalogu kursów. Twój program jest oparty na Twoich kwalifikacjach akademickich i zainteresowaniach oraz przedmiotach, które studiowałeś na studiach licencjackich. Plan musi zostać zatwierdzony przez Radę Studiów przed zapisaniem się na egzaminy.
Formy nauczania
Na Uniwersytecie w Aarhus jesteś w bliskim kontakcie z naukowcami w sposób, którego rzadko doświadczasz na innych uniwersytetach. Drzwi do biura profesora są zawsze otwarte, jeśli potrzebujesz wyjaśnień dotyczących materiału do nauki, a także zachęcamy do zadawania pytań na wykładach i podczas ćwiczeń. Stawiamy wysokie wymagania w zakresie umiejętności akademickich i niezależności. W zamian otrzymujesz znaczne korzyści w postaci wyzwań akademickich i wiedzy naukowej, a także szerokich kompetencji.
Część nauczania ma formę wykładów, które wprowadzają nowy materiał do materiału w porównaniu z podręcznikami.
Zróżnicowane formy nauczania, współpraca w grupach i możliwość bliskiego dialogu naukowego z badaczami zapewniają ogólne kompetencje, które są bardzo poszukiwane na globalnym rynku pracy. Kompetencje te obejmują abstrakcyjne, krytyczne i niezależne myślenie, umiejętności analityczne i planowanie strategiczne. Umiejętności te można wykorzystać w wielu kontekstach - nawet na stanowiskach, o których nie wiedziałeś, że masz do nich kwalifikacje.
Program doktora
Jeśli posiadasz niezbędne umiejętności i zainteresowania, możesz ubiegać się o przyjęcie na studia doktoranckie. Aplikację można złożyć po ukończeniu studiów licencjackich i jednego roku studiów magisterskich lub po ukończeniu studiów magisterskich. W ramach programu studiów doktoranckich kandydat rozpoczyna pracę nad projektem badawczym i jest stopniowo szkolony poprzez kursy i indywidualne doradztwo, aby stać się badaczem
Fizyka
1 semestr
- Kolokwium dla studentów fizyki i astronomii (5 ECTS)
- Kursy do wyboru (25 ECTS)
2 semestr
Kursy do wyboru (30 ECTS)
3 & 4 Semestr
Praca magisterska z fizyki (60 ECTS)
Życie studenckie
W ostatnich latach podjęto wiele wysiłków, aby stworzyć dobre środowisko studenckie na Wydziale Fizyki i Astronomii - w odniesieniu do metod pracy, środowiska społecznego i udogodnień.
Pisząc pracę magisterską w jednej z grup badawczych wydziału, możesz otrzymać własne biurko w biurze, które dzielisz z innymi studentami.
Wielu entuzjastycznych i aktywnych studentów ma wpływ na środowisko studiów na Wydziale Fizyki i Astronomii. Stowarzyszenia społeczne i akademickie na wydziale mają świąteczne tradycje i organizują wydarzenia, takie jak przyjęcie w kapeluszu i piknik, które stanowią przyjemną odmianę od codziennej rutyny.
Piątkowy bar działu - Fysisk Fredagsbar - otwierany jest w każdy piątek o godzinie 16:00 i od czasu do czasu oferuje specjalne wydarzenia tematyczne. Mads Føk to nazwa wspólnego biuletynu dla studentów matematyki i fizyki. Biuletyn ten jest zwykle publikowany 8-9 razy w roku i zawiera szeroki zakres materiałów - w tym kalendarz. Biuletyn stara się publikować aktualne informacje o wydarzeniach w działach. Fysikshowet (pokaz fizyki) został zapoczątkowany przez studentów Wydziału Fizyki i Astronomii i jest obecnie organizowany przez zespół około 20 studentów tego wydziału. Pokaz przedstawia prowokującą do myślenia, zabawną dyskusję przez 1-2 godziny na temat wielu zjawisk fizycznych - zarówno z naszego codziennego życia, jak i bardziej ekstremalnych warunków, które możemy stworzyć w laboratorium.
PS! Pracownicy i studenci IFA (PS! Stowarzyszenie pracowników i studentów Wydziału Fizyki i Astronomii organizuje świąteczny lunch i wieczór tematyczny. Tågekammeret (Izba Chmur) to nazwa stowarzyszenia społecznego i wykładowego na Wydziale Nauki Uniwersytetu w Aarhus. Oprócz organizowania uroczystości i wykładów, stowarzyszenie posiada salę konferencyjną, która jest wykorzystywana jako miejsce spotkań towarzyskich dla studentów matematyki i fizyki - oaza, w której można zjeść lunch, zrelaksować się między wykładami lub napić się napoju bezalkoholowego lub piwa. UNF (Duńskie Stowarzyszenie Młodzieży Naukowej) promuje znajomość nauki - szczególnie wśród młodych ludzi - poprzez organizowanie wykładów, wizyt studyjnych, grup badawczych i wycieczek studyjnych.
Poznaj naszych absolwentów
Mads Wraa Hyttel, mgr fizyki, Uniwersytet w Aarhus
Studiując fizykę na Uniwersytecie w Aarhus, znalazłem wiele różnych kursów do wyboru, co dało mi możliwość wyboru kursów, które pasowały do moich zainteresowań i planów zawodowych. Dlatego na początku studiów magisterskich wybrałem jak najwięcej przedmiotów do wyboru z dziedzin fizyki związanych z przemysłem - na przykład fizyki materiałów i laserów - i zdecydowałem się specjalizować w fizyce eksperymentalnej. Lubię łączyć wyzwania teoretyczne z praktycznymi, dlatego praca z fizyką eksperymentalną była dla mnie właściwym kierunkiem.
Profil kompetencji
Posiadając tytuł magistra fizyki, masz następujące kompetencje:
- Posiadasz ogólną wiedzę z zakresu fizyki oraz szczegółową wiedzę na temat kluczowych dyscyplin, metodologii, teorii i pojęć z zakresu fizyki.
- Potrafisz samodzielnie planować, zarządzać i wdrażać projekty oraz stosować ich wyniki w procesach decyzyjnych istotnych z naukowego punktu widzenia.
- Potrafi ocenić przydatność i stosowność teoretycznych, eksperymentalnych i praktycznych metodologii analizy i rozwiązywania zagadnień i kwestii naukowych.
- Potrafisz samodzielnie i krytycznie kształtować własny rozwój kompetencji.
- Jesteś w stanie systematycznie i krytycznie zapoznawać się z nowymi obszarami tematycznymi.
- Potrafisz przekazywać pytania i zagadnienia akademickie zarówno odbiorcom naukowym, jak i ogólnym.
- Potrafisz konstruktywnie współpracować na gruncie naukowym w celu rozwiązywania kwestii związanych z tematem.
Profil pracy
Uniwersytet w Aarhus kształci fizyków dla szerokiego zakresu zawodów, a absolwenci Wydziału Fizyki i Astronomii są zatrudniani w wielu różnych obszarach zawodowych i instytucjach.
Aby się o nie ubiegać, studenci muszą mieć ukończone co najmniej 5 lat studiów wyższych (tytuł magistra), ale możliwe są zwolnienia dla osób z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym.
Galeria
Rekrutacja
Program
Tytuł magistra fizyki liczy się jako 120 punktów ECTS i składa się głównie z przedmiotów z zakresu fizyki. Specjalizujesz się, uczestnicząc w zajęciach i projektach kursowych oraz pisząc pracę dyplomową. W pierwszym tygodniu ustalasz program studiów z pomocą nauczyciela z Wydziału Fizyki i Astronomii, wybierając kursy z katalogu kursów. Twój program jest oparty na Twoich kwalifikacjach akademickich i zainteresowaniach oraz przedmiotach, które studiowałeś na studiach licencjackich. Plan musi zostać zatwierdzony przez Radę ds. Studiów, zanim będziesz mógł zapisać się na egzaminy.
Formy nauczania
Na Uniwersytecie w Aarhus masz bliski kontakt z badaczami w sposób, którego rzadko doświadczasz na innych uniwersytetach. Drzwi do gabinetu profesora są zawsze otwarte, jeśli potrzebujesz wyjaśnień dotyczących materiału do nauki, a na wykładach i ćwiczeniach zachęcamy do zadawania pytań. Stawiamy wysokie wymagania Twoim umiejętnościom akademickim i niezależności. W zamian zyskujesz znaczne korzyści w postaci wyzwań akademickich i wiedzy naukowej, oprócz szerokich kompetencji.
Nauczanie na uniwersytecie opiera się na niezależności, myśleniu krytycznym i współpracy. Część nauczania odbywa się w formie wykładów, które wprowadzają nowe perspektywy do materiału w porównaniu z podręcznikami. Ćwiczenia teoretyczne i eksperymentalne odbywają się w grupach, w których dogłębnie studiujesz istotne zagadnienia.
Różnorodne formy nauczania, współpraca w grupach i możliwość bliskiego dialogu naukowego z badaczami zapewniają ogólne kompetencje, na które jest duże zapotrzebowanie na globalnym rynku pracy. Kompetencje te obejmują abstrakcyjne, krytyczne i niezależne myślenie, umiejętności analityczne i planowanie strategiczne. Możesz wykorzystać te umiejętności w wielu kontekstach – nawet w pracach, do których nie wiedziałeś, że masz kwalifikacje.
Program doktora
Jeśli posiadasz niezbędne umiejętności i zainteresowania, masz możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie. Możesz ubiegać się o przyjęcie po ukończeniu studiów licencjackich i jednego roku studiów magisterskich lub po ukończeniu studiów magisterskich. W ramach studiów doktoranckich zaczynasz pracę nad projektem badawczym i stopniowo przechodzisz szkolenie poprzez kursy i osobiste wskazówki, aby zostać badaczem
1 semestr
- Kolokwium dla studentów fizyki i astronomii (5 ECTS)
- Kursy fakultatywne (25 ECTS)
2 semestr
- Kursy fakultatywne (30 ECTS)
Semestr 3 i 4
- Praca magisterska z fizyki (60 ECTS)
Wynik programu
Posiadając tytuł magistra fizyki posiadasz następujące kompetencje:
- Posiadasz ogólną wiedzę z zakresu fizyki oraz szczegółową wiedzę na temat najważniejszych dyscyplin, metodologii, teorii i pojęć z zakresu fizyki.
- Potrafisz samodzielnie planować, zarządzać i wdrażać projekty, a także stosować wyniki w naukowo istotnych procesach decyzyjnych.
- Potrafisz ocenić przydatność i adekwatność metodologii teoretycznych, eksperymentalnych i praktycznych do analizy i rozwiązywania zagadnień i zagadnień naukowych.
- Potrafisz samodzielnie i krytycznie planować rozwój swoich kompetencji.
- Możesz systematycznie i krytycznie zapoznawać się z nowymi zagadnieniami.
- Potrafisz formułować pytania i zagadnienia akademickie zarówno wśród odbiorców naukowych, jak i ogółu społeczeństwa.
- Potrafisz konstruktywnie współpracować w oparciu o wiedzę naukową, aby rozwiązywać problemy merytoryczne.
Opłata za program
Możliwości związane z karierą
Przez wiele lat absolwenci Wydziału Fizyki i Astronomii zazwyczaj mogli natychmiast znaleźć pracę. Istnieje wiele możliwości kariery. Duża część niedawnych absolwentów pracuje obecnie w sektorze prywatnym: absolwenci znajdują pracę w wiodących firmach konsultingowych i szerokiej gamie dużych przedsiębiorstw. Coraz większa liczba absolwentów znajduje zatrudnienie w szpitalach; inni kontynuują karierę w badaniach i środowisku akademickim.
Profil pracy
Uniwersytet w Aarhus kształci fizyków na potrzeby szerokiej gamy zawodów. Absolwenci Wydziału Fizyki i Astronomii są zatrudniani w wielu różnych sektorach gospodarki i instytucjach.
Duża część absolwentów pracuje w działach badawczo-rozwojowych w wysoce wyspecjalizowanych firmach w środowisku biznesowym, gdzie mogą wykorzystać swoją wiedzę na temat takich zagadnień jak nowoczesna optyka, fizyka materiałów, fizyka powierzchni itp. W ostatnich latach coraz powszechniejsze stało się również zwiększanie zatrudnienia w dużych firmach informatycznych, agencjach patentowych i sektorze finansowym, aby objąć nim jednego lub więcej fizyków.
Sektor nauczania zatrudnia również dużą liczbę absolwentów, głównie do nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych lub szkołach policealnych. Jeśli chcesz uczyć w szkole ponadgimnazjalnej, musisz uzupełnić swój tytuł magistra fizyki, podejmując dodatkowe pakiety kwalifikacyjne, aby uzyskać biegłość w nauczaniu w jeszcze jednym przedmiocie szkoły ponadgimnazjalnej.
W ostatnich latach liczba absolwentów zatrudnionych jako fizycy w szpitalach dramatycznie wzrosła. Większość pracuje głównie z fizyką promieniowania w związku z radioterapią, ale można specjalizować się w wielu innych dziedzinach.
Wreszcie, wielu absolwentów fizyki zapisuje się na studia doktoranckie, zazwyczaj jako doktoranci. Coraz większa liczba absolwentów wyjeżdża za granicę, gdzie pracują głównie na stanowiskach badawczych w środowisku biznesowym lub publicznych instytucjach badawczych, np. na uniwersytetach, w CERN, Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) lub Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Stopa bezrobocia wśród fizyków wykształconych na Uniwersytecie w Aarhus jest bardzo niska.