Keystone logo
Ain Shams University

Ain Shams University

Ain Shams University

Wstęp

Ain Shams University , jako trzeci egipski uniwersytet, został założony w lipcu 1950 roku pod nazwą "Uniwersytet Ibrahima Paszy". Uczestniczył w dwóch wcześniejszych uniwersytetach, "Uniwersytecie w Kairze" (Fua'd 1) i "Alexandria University" (Farouk 1), wypełniając przesłanie uniwersytetów i zaspokajając rosnące zapotrzebowanie młodzieży na szkolnictwo wyższe. Kiedy został założony, Ain Shams University obejmował wiele wyodrębnionych wydziałów i instytutów akademickich, które później przekształciły się w uniwersytet.

Po rewolucji 23 lipca 1952 r. Zasugerowano, aby egipskie uniwersytety otrzymały nazwiska silnie związane z korzeniami i historycznymi punktami orientacyjnymi kraju. Tak więc 21 lutego 1954 r. Nazwa uniwersytetu została zmieniona na "Heliopolis", a następnie zmieniono w tym samym roku na obecną nazwę "Ain Shams", język arabski oznaczający "Heliopolis" lub "O'n", który był najstarszym uniwersytetem w historii. Uniwersytet "O'n" powstał około 5000 lat temu i miał szeroką sławę jako centrum wiedzy i uczenia się, szczególnie w astronomii, inżynierii i medycynie. Być może doskonałym przykładem wiedzy i umiejętności nauczycieli "O'n" jest Imhotep, główny kapłan, minister i architekt, który w 2700 rpne zaprojektował pierwszą dużą strukturę kamienia znaną w historii, Piramidę schodkową Zosera w Sakkara. Westcar Papyrus stwierdza również, że założyciel piątej dynastii był rektorem Uniwersytetu "O'N" przed wstąpieniem na tron. Jednak najważniejszym osiągnięciem Uniwersytetu "O'N" było wezwanie do oddania czci jednemu bóstwu, dyskowi słonecznemu Atona, z rąk Akhenatona, który był pod wpływem pomysłów kapłanów "O'n".

Symbol uniwersytetu, obelisk i dwa jastrzębie ustanawia związek między nazwą a starożytną historią uniwersytetu. Obelisk oznacza dom życia w mieście "O'n", podczas gdy dwa jastrzębie symbolizują Horusa, egipskiego boga w tym czasie.

Uczelnia znajduje się obecnie na terenie Pałacu Zaafaran, zbudowanego podczas reżimu Khedive Ismail. Pałac został nazwany tak, ponieważ otaczający go obszar słynął z plantacji szafranu (w języku arabskim Zaafaran). Pałac był używany do obsługi biur administracji egipskiego uniwersytetu, kiedy to został założony w 1925 roku. Wykorzystywany był przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (jako pensjonat) do przyjmowania ważnych gości. Pałac był także świadkiem podpisania traktatu z Egiptu i Wielkiej Brytanii z 1936 roku. W końcu w 1952 roku został użyty jako siedziba administracyjna Uniwersytetu Ain Shams University .

Będąc ważną instytucją naukową i kulturalną, Ain Shams University jest w pełni świadomy tych wyzwań i jest pewien, że ma - wraz z innymi egipskimi uniwersytetami - trudną i ciężką odpowiedzialność za stworzenie pokolenia. Jest to świadome i dumne ze swojej tożsamości i tradycji, a także jest gotowe na stworzenie lepszej przyszłości dla ich kraju. W rzeczywistości Ain Shams University odegrał niezaprzeczalną rolę w rozwoju życia kulturalnego i naukowego w Egipcie i wzbogaceniu ludzkiej wiedzy w ogóle.

Uniwersytet obejmuje 15 wydziałów i 2 wyższe instytuty. W 1950 r. Istniało tylko osiem wydziałów: Wydział Artystyczny, Wydział Prawa, Wydział Handlu, Wydział Nauk, Wydział Inżynierii, Wydział Lekarski, Wydział Rolnictwa i Kolegium Kobiet. W 1969 r. Wydział Edukacji, znany od 1880 r. Jako kolegium nauczycieli, stał się dziewiątym wydziałem uniwersytetu. W 1973 r. Wydział Al-Alsun został dziesiąty członkiem uniwersytetu. Historia tego wydziału sięga jednak 1835 roku.

W 1994 r. Wydano dekret o utworzeniu dwóch kolejnych wydziałów; Wydział Farmaceutyczny i Wydział Stomatologii, faktyczne badania rozpoczęły się w następnym roku na obu wydziałach. W tym samym roku podjęto decyzję o utworzeniu wydziału informatyki i komputerów, a badanie rozpoczęto w następnym roku. Ostatnim wydziałem uniwersyteckim jest Wydział Edukacji Specjalnej, w 1998 r. Wydział Pielęgniarstwa powstał w 1980 r., A Instytut Studiów Podyplomowych Dzieciństwa powstał w 1981 r. Utworzenie Instytutu Badań i Studiów nad Środowiskiem miało miejsce w 1982 r. .

Ain Shams University składa się z siedmiu kampusów, z których wszystkie znajdują się w Great Cairo. Administracja uniwersytetu, wydziały sztuki, prawa i nauki znajdują się w głównym kampusie, El-khalifa El Mamoon Street, Abassia. Wydział Handlu, Al-Alsun (języki), Apteka, Stomatologia, Informatyka i Nauki Informacyjne, Instytut Podyplomowego Dzieciństwa i Instytut Badań nad Środowiskiem i Badań, wraz ze specjalistycznym Szpitalem znajdują się na drugim kampusie po drugiej stronie wspomniana ulica. Wydział Medycyny i Wydziału Pielęgniarstwa wraz ze szpitalami uniwersyteckimi znajdują się w innym kampusie w Abassii. Wydziały Inżynierii, Edukacji Specjalnej, Edukacji, Kobiet i Rolnictwa znajdują się w oddzielnym kampusie odpowiednio w Abassii, Heliopolis i Shoubra El-Kheima.

Lokalizacje

  • Cairo

    Zaafaran Palace – Ain Shams University – Abbaseyya, , Cairo

    pytania