Kampus we Florencji
Siedziba Accademia Italiana znajduje się we Florencji, przy Piazza Pitti 15, w prestiżowym budynku Temple Leader, w samym sercu historycznej dzielnicy Florencji. Budynek jest chroniony przez Komisję Sztuk Pięknych ze względu na jego historyczne znaczenie oraz freski o tematyce mitologicznej i alegorycznej, które zdobią wewnętrzne pomieszczenia (Wenus na rydwanie, Wyzwolona Jerozolima, Bachus, Trzy Gracje i inne).
Szkoła zajmuje trzy piętra, na których mieszczą się sale wykładowe, sale projektowe, pracownie komputerowe, archiwum materiałów i biblioteka. Na ostatnim piętrze znajduje się duża sala zgromadzeń, na loggii z panoramicznym widokiem na Piazza Pitti. Budynek posiada dwa tarasy, jeden na czwartym piętrze z malowniczym widokiem na dachy Florencji.
Przestrzeń warsztatowa znajduje się w historycznym Palazzo Bargagli przy Lungarno Delle Grazie 22. Budynek został całkowicie odrestaurowany kilka lat temu.
Na parterze znajduje się sala do sesji zdjęciowych, z której korzystają studenci fotografii, natomiast na piętrze znajdują się pracownie krawieckie, wzornicze i dziewiarskie do projektowania ubioru, modelarstwo dla studentów projektowania wnętrz i produktu oraz pracownia pracownia plastyczna, pracownia projektowa i ciemnia do zajęć plastycznych i fotograficznych.
Warsztaty posiadają dwa tarasy, z których roztacza się panoramiczny widok na Florencję. W obu budynkach jest pełny zasięg Wi-Fi.
Kampus w Rzymie
Od lipca 2023 roku Accademia Italiana otworzyła drzwi swojej nowej siedziby w Rzymie. Nowy kampus znajduje się na terenie dawnego rzymskiego urzędu celnego kolejowego, przy Via Dello Scalo San Lorenzo 10, kompleksie budynków z 1925 roku zaprojektowanym przez architekta Angiolo Mazzoni del Grande. Przebudowę tych przestrzeni przeprowadzono dzięki partnerstwu holenderskiej sieci The Social Hub i Accademia Italiana , a jej celem było zorganizowanie pierwszego kampusu poświęconego designowi we Włoszech.
Nowa siedziba oferuje 2000 metrów kwadratowych sal lekcyjnych, warsztatów i przestrzeni do nauki i eksperymentów; projekt wnętrz został zrealizowany dzięki wspólnemu projektowaniu przestrzeni ze studentami Design of Accademia Italiana , którzy własnoręcznie narysowali przestrzenie, w których będą mieszkać w pierwszej osobie. Budynek został zaprojektowany zgodnie z ekologicznymi kryteriami, które maksymalizują efektywność i ograniczają zużycie energii na terenie kampusu i uzyskał certyfikat BREEAM (Building Research establishment Environmental Assessment Method, czyli „metodologia oceny środowiskowej budynków”), który jest jednym z najbardziej uznanych i szeroko rozpowszechnione na świecie, służące do pomiaru poziomu zrównoważonego rozwoju i wydajności budynków.
Szkoła zajmuje dwa piętra, na których znajdują się sale teoretyczne, warsztaty, sale komputerowe oraz bistro biblio, które łączy w sobie funkcje jadalni i biblioteki. Instytut posiada także salę wykładową zlokalizowaną na pierwszym piętrze oraz otwartą przestrzeń przeznaczoną do organizacji wydarzeń, wystaw i konferencji poświęconych sztuce użytkowej, w pełnej synergii z miastem i terytorium. Na ostatnim piętrze znajduje się sklep z tkaninami, materiałoteca oraz przestrzenie przeznaczone na warsztaty kreatywne.
Oprócz budynku, w którym mieści się Accademia Italiana , projekt The Social Hub obejmuje duży obszar całkowicie zrewitalizowany z przeznaczeniem na ponad hektarowy park publiczny, w którym znajdzie się hotel z akademikami dla studentów, części wspólne otwarte dla społeczności, przestrzenie sportowe i coworkingowe, sale konferencyjne i eventowe, restauracje, bary i wiele więcej.
Służba Mieszkaniowa
Accademia Italiana oferuje swoim studentom bezpłatną usługę mieszkaniową, która umożliwia studentom kontakt z właścicielami mieszkań zlokalizowanych w centralnych obszarach Florencji i Rzymu.
Apartamenty, dzielone z innymi uczniami szkoły, są całkowicie umeblowane i wyposażone w Wi-Fi, pralkę i telewizor.
Średnia cena pokoju jednoosobowego wynosi około 500-600 euro miesięcznie plus media, a pokój dwuosobowy (współdzielony ze współlokatorem) to około 400-450 euro miesięcznie plus media. Za kawalerkę lub mieszkanie dwupokojowe cena waha się od 750 do 950 euro miesięcznie plus media.
Pracownicy szkoły wizytują mieszkania przed udostępnieniem ich uczniom, aby upewnić się, że są one w odpowiednim stanie.
Szkoła oferuje bezpłatny serwis informacyjny, który umożliwia uczniom bezpośredni kontakt z wynajmującymi lub właścicielami mieszkań. Wszelkie umowy gospodarcze, w tym sposoby płatności, ustalane są przez wynajmujących.
Jeżeli szkoła zarezerwuje zakwaterowanie w imieniu ucznia, a uczeń zdecyduje się anulować rezerwację, wynajmujący zatrzyma całą kaucję przesłaną przez ucznia na etapie rezerwacji.
Pokoje dostępne są od września do maja (dla studentów studiów licencjackich i zawodowych) oraz od października do maja (dla studentów studiów magisterskich). Studenci zapisani na programy rozpoczynające się w styczniu we Florencji mogą zarezerwować zakwaterowanie tylko na jeden semestr (od stycznia do maja).
Zmiana mieszkania w trakcie roku akademickiego jest niedopuszczalna i skutkuje utratą kaucji.
Studenci, którzy chcą zmienić zakwaterowanie pod koniec pierwszego roku, muszą znaleźć sobie nowe mieszkanie.