Academy of Fine Arts, Katowice
Wstęp
O Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Jesteśmy artystami, projektantami i badaczami. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach to miejsce spotkań, pole do wymiany pomysłów na temat aktywnego uczestnictwa w kulturze, krytycznego postrzegania i zmiany społecznej.
Tworzymy zróżnicowaną społeczność ludzi, którzy nie chcą być neutralni. Neutralny nie jest naturalny.
Z tradycji miejsca, w którym funkcjonujemy, korzystamy z etyki pracy i umiejętności zrozumienia natury transformacji.
Figury:
- 70 lat istnienia
- 17 lat niepodległości
- 2 wydziały
- 4 obszary studiów
- 526 studentów
- 28 doktorantów
- 134 nauczycieli
- Łącznie 212 pracowników
- 1 kampus: 3 budynki
- Całkowita powierzchnia 21 141,60 m2
Historia
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach jest niezależną państwową instytucją szkolnictwa wyższego od 2001 roku.
Szkoła powstała jako oddział wrocławskiej instytucji w 1947 r., A później funkcjonowała jako część najstarszej polskiej uczelni artystycznej w Krakowie.
Co najważniejsze, podczas rozwoju szkoły udało nam się zachować intymną atmosferę, rozwinąć styl kształcenia ukierunkowany na studentów i zdefiniować sztukę i projektowanie jako główne obszary badań.
W 2017 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki ewaluacji polskich szkół akademickich. Nasz Wydział Sztuki zajmuje miejsce A, a Wydział Wzornictwa A. Żadna inna szkoła artystyczna w Polsce nie została oceniona tak wysoko.
Priscilla Du Preez / Unsplash
Kampus
Kampus ASP jest widocznym znakiem naszej integracji.
Najstarszy z 3 budynków - ikona architektury modernistycznej - jest obecnie siedzibą władz Uniwersytetu, administracji i Wydziału Wzornictwa. Działy Grafiki i Projektowania Graficznego mieszczą się w zaadaptowanym budynku koszar wojskowych i są połączone nowoczesnym budynkiem usytuowanym między nimi, zaprojektowanym jako miejsce edukacji i przestrzeni dla działań kulturalnych. Tutaj znajdziesz Departament Malarstwa i studia dostępne dla wszystkich studentów: malarstwo, rysunek, rzeźbienie, studio filmowe, warsztaty wykładowe i komputerowe, laboratoria do produkcji filmów, modelowanie i pokój do działań przestrzennych, który jest również przestrzenią wystawową do prac wielkoformatowych, biblioteki, audytorium i sali kinowej, restauracji i sklepu z artykułami artystycznymi.
Galeria Rondo Sztuki Akademii znajduje się w centrum Katowic.
Katowice
Katowice przechodzą proces redefinicji: z centrum przemysłu ciężkiego staje się miejscem wydarzeń kulturalnych, kongresów i spotkań biznesowych.
Przejście reprezentuje Strefa Kultury, utworzona na miejscu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego w Katowicach, składająca się z Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowego Centrum Kongresowego.
Pejzaż Katowic to kolaż przestrzenny: domy rodzinne (stare domy wielorodzinne dla górników), modernistyczne kwatery i ikony współczesnej architektury ilustrują dynamicznie zmieniającą się historię miasta i jego różnorodność - jego lokalne przywiązania i globalne aspiracje.
W 2015 roku Katowice zostały Miastem Kreatywnym UNESCO jako miasto muzyki, gościją festiwale muzyki elektronicznej i alternatywnej: Festival Tauron Nowa Muzyka, OFF Festival, Rawa Blues Festival. W mieście mieszkają znani muzycy i artyści: Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Hans Bellmer, Konrad Swinarski.
Katowice są także miejscem dużych imprez międzynarodowych, w tym Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 r. (COP24).