Keystone logo
Academy of Fine Arts, Katowice

Academy of Fine Arts, Katowice

Academy of Fine Arts, Katowice

Wstęp

O Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Jesteśmy artystami, projektantami i badaczami. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach to miejsce spotkań, pole do wymiany pomysłów na temat aktywnego uczestnictwa w kulturze, krytycznego postrzegania i zmiany społecznej.

Tworzymy zróżnicowaną społeczność ludzi, którzy nie chcą być neutralni. Neutralny nie jest naturalny.

Z tradycji miejsca, w którym funkcjonujemy, korzystamy z etyki pracy i umiejętności zrozumienia natury transformacji.

Figury:

 • 70 lat istnienia
 • 17 lat niepodległości
 • 2 wydziały
 • 4 obszary studiów
 • 526 studentów
 • 28 doktorantów
 • 134 nauczycieli
 • Łącznie 212 pracowników
 • 1 kampus: 3 budynki
 • Całkowita powierzchnia 21 141,60 m2

Historia

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach jest niezależną państwową instytucją szkolnictwa wyższego od 2001 roku.

Szkoła powstała jako oddział wrocławskiej instytucji w 1947 r., A później funkcjonowała jako część najstarszej polskiej uczelni artystycznej w Krakowie.
Co najważniejsze, podczas rozwoju szkoły udało nam się zachować intymną atmosferę, rozwinąć styl kształcenia ukierunkowany na studentów i zdefiniować sztukę i projektowanie jako główne obszary badań.

W 2017 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki ewaluacji polskich szkół akademickich. Nasz Wydział Sztuki zajmuje miejsce A, a Wydział Wzornictwa A. Żadna inna szkoła artystyczna w Polsce nie została oceniona tak wysoko.

Priscilla Du Preez / Unsplash

114334_photo-1523240795612-9a054b0db644.jpg

Kampus

Kampus ASP jest widocznym znakiem naszej integracji.

Najstarszy z 3 budynków - ikona architektury modernistycznej - jest obecnie siedzibą władz Uniwersytetu, administracji i Wydziału Wzornictwa. Działy Grafiki i Projektowania Graficznego mieszczą się w zaadaptowanym budynku koszar wojskowych i są połączone nowoczesnym budynkiem usytuowanym między nimi, zaprojektowanym jako miejsce edukacji i przestrzeni dla działań kulturalnych. Tutaj znajdziesz Departament Malarstwa i studia dostępne dla wszystkich studentów: malarstwo, rysunek, rzeźbienie, studio filmowe, warsztaty wykładowe i komputerowe, laboratoria do produkcji filmów, modelowanie i pokój do działań przestrzennych, który jest również przestrzenią wystawową do prac wielkoformatowych, biblioteki, audytorium i sali kinowej, restauracji i sklepu z artykułami artystycznymi.

Galeria Rondo Sztuki Akademii znajduje się w centrum Katowic.

Katowice

Katowice przechodzą proces redefinicji: z centrum przemysłu ciężkiego staje się miejscem wydarzeń kulturalnych, kongresów i spotkań biznesowych.

Przejście reprezentuje Strefa Kultury, utworzona na miejscu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego w Katowicach, składająca się z Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Pejzaż Katowic to kolaż przestrzenny: domy rodzinne (stare domy wielorodzinne dla górników), modernistyczne kwatery i ikony współczesnej architektury ilustrują dynamicznie zmieniającą się historię miasta i jego różnorodność - jego lokalne przywiązania i globalne aspiracje.

W 2015 roku Katowice zostały Miastem Kreatywnym UNESCO jako miasto muzyki, gościją festiwale muzyki elektronicznej i alternatywnej: Festival Tauron Nowa Muzyka, OFF Festival, Rawa Blues Festival. W mieście mieszkają znani muzycy i artyści: Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Hans Bellmer, Konrad Swinarski.

Katowice są także miejscem dużych imprez międzynarodowych, w tym Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 r. (COP24).

Lokalizacje

 • Katowice

  Raciborska,37, 40-074, Katowice

pytania