Keystone logo
Stany Zjednoczone

Nauka Magister w Stany Zjednoczone 2024

Ucz się w Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone Ameryki znajdują się na półkuli północnej, w Ameryce Północnej, na południe od Kanady i na północ od granicy z Meksykiem. Składa się na nie 50 stanów: 48 przyległych do siebie, a także Alaska i Hawaje.

USA słynie z wielu wolności, między innymi wolności słowa i wyznania, a także prawa do prowadzenia życia, które jest niezależne od władz lub ograniczeń prawnych, tak długo, jak się szanuje prawa innych. Zapisane jest to w Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki i poparte w Deklaracji Niepodległości podpisanej w 1776, któr a to uznała USA za kraj niepodległy od Wielkiej Brytanii. USA znane są z szerokiej różnorodności szkolnictwa wyższego, bogatej kultury i sztuki, i prawa, które szanuje zwykłego człowieka. Od ludzi, którzy przyjeżdżają do USA oczekuje się, że będą przestrzegali prawo, ale wszystkie narody i ludy, które poszukują szans w granicach państwa zostaną mile przywitane przez otwartych ludzi.

Klimat

Klimat w USA jest bardzo zróżnicowany. Południowy zachód to gorący pustynny klimat z ciepłym latem i temperaturami nie spadającymi zimą poniżej 60°F (16 °C). Wybrzeże Północno-Zachodnie ma umiarkowany morski klimat, z deszczową jesienią i zimą, ale suchą i chłodną wiosną i latem. Klimat Środkowego Zachodu i Nowej Anglii jest wilgotny kontynentalny. Tutaj są cztery wyraźne pory roku ze słonecznym gorącym latem i śnieżną zimą, a temperatury wahają się od -20°F( -29°C) zimą do 90°F (32°C) latem. Wielkie Równiny i Wybrzeże Atlantyku mają klimat umiarkowany wilgotny z długim, gorącym latem i chłodną zimą. Na koniec, Południowy Wschód, który ma ciepły podzwrotnikowy klimat z temperaturami między 30 a 50°F (-1 do 10°C) zimą i 70 do 90°F (21 do 32°C) latem.

Społeczeństwo i koszty utrzymania

Społeczeństwo USA jest tak różnorodne, jak sam kraj. Nie istnieje tu system kastowy choć niektórzy mogą się spierać, biorąc pod uwagę obecny stan gospodarki. Istnieje wiele przedsiębiorców i zamożnych osób, którzy dorobili się majątku, ale są też pracownicy fabryk zarabiający minimalną stawkę.

Koszty życia w Stanach Zjednoczonych wzrosły w ciągu ostatnich lat, ale to zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. Koszty utrzymania w Kalifornii są dużo wyższe niż te w Arkansas na przykład. Wiele z tego zależy też od konkretnego obszaru stanu, w którym żyjesz. Są też duże róznice między różnymi stanami, ale każdy z nich ma swoje zalety i wady.

USA to wielki kraj z wieloma swobodami dla tych, którzy wybiorą je na miejsce do ich nauki lub zamieszkania. Studia w USA dają wiele ekscytujących możliwości.

Ubezpieczenie zdrowotne

Studenci mogą być uprawnieni do przystąpienia do planu ubezpieczenia zdrowotnego studenta lub znajdą swój własny prywatny plan ubezpieczenia. Choć koszty ubezpieczenia zdrowotnego są obecnie wysokie, istnieje wiele różnych planów zdrowotnych do wyboru z firm ubezpieczeniowych. Ważne jest, żeby upewnić się, że ma się ubezpieczenie przed przyjazdem, gdyż koszty leczenia zagranicznych studentów bez ubezpieczenia mogą być naprawdę wysokie. Wiele z tych informacji można łatwo znaleźć w Internecie i bezpłatne szacunki są zawsze dostępne. Czasami niektóre szkoły oferują plany, do których możesz przystąpić, gdy tam studiujesz. Dowiedz się na uczelni, czy taki plan jest oferowany na twoim uniwersytecie zanim zaczniesz szkołę. Może on być częścią czesnego, a możesz płacić za niego dodatkowo.

Zmień walutę

Podstawowy miesięczny koszt utrzymania

 • Wynajem we wspólnym mieszkaniu

  944
 • Udział mediów

  65
 • Abonament internetowy

  65
 • Transport lokalny

  64

Przykładowy koszt stylu życia

 • Zestaw fastfood

  9
 • Bilet do kina

  12
 • Kufel lokalnego piwa

  5

O Stany Zjednoczone

Szkolnictwo wyższe w USA

Szkolnictwo wyższe w USA jest znane na całym świecie. Choć czesne może być wysokie, to jest wiele planów pomocy finansowej, włączając pożyczki, dotacje i stypendia, które są dostępne na amerykańskich uczelniach. Ludzie często podróżują do USA w poszukiwaniu różnych możliwości studiów wyższych.

Studia w USA oferują bogate kulturalne i społeczne doświadczenie, jak również pełne ogólnokształcące podejście do edukacji, którego nie znajdziesz tak łatwo gdzie indziej. USA oferuje pełne menu kształcenia wyższego, które przygotowuje uczniów do życia po studiach, aby mogli zdecydować się, albo na pozostanie w USA, albo na powrót do kraju ojczystego po ukończeniu studiów.

Niektóre z najbardziej prestiżowych uczelni w USA to m.in. Harvard, Yale i Standford, ale jest wiele innych uniwersytetów w każdym stanie, które oferują szeroki program nauczania i określone studia przedmiotów z wybranej dziedziny. Na przykład UCLA w Los Angeles znane jest z doskonałych studiów filmowych, ale Stephen Spielberg i George Lucas studiowali na California State University. Jest to bardzo dobry przykład na to, że nie musisz uczęszczać do uczelni z Ligi Bluszczowej (Ivy League), żeby zdobyć dobre wykształcenie.

Struktura roku akademickiego

Rok akademicki w USA rozpoczyna się zwykle jesienią, zazwyczaj pod koniec sierpnia, ale niektóre semestry mogą rozpoczynać się wcześniej. Niektóre akademickie lata są podzielone na dwa semestry, inne na cztery kwartały, a niektóre na trzy części. Ważne by zagraniczni studenci przyjeżdżający do USA mieli wszystko na swoim miejscu przed przyjazdem. Dlatego skontaktuj się z uczelnią i sprawdź swoją aplikację oraz kiedy rozpoczynasz naukę.

Czesne i długości studiów

Czesne waha się w zależności od uczelni, dlatego sprawdź dokładne koszty w szkole, do której masz zamiar uczęszczać. Czas trwania studiów też różni się w zależności od stopnia studiów, które masz zamiar ukończyć. Na przykład zdobycie licencji CNA (Dyplomowany Asystent Pielęgniarstwa) trwa około półtora roku, a Pre-Law (studia prawnicze) trwają około trzech do czterech lat w większości przypadków.

Możliwości dla studentów zagranicznych

Zagraniczni studenci mogą wybierać z szerokiego zakresu kursów i ścieżek kariery w celu zwiększenia swojej wiedzy, oraz zdobyć szansę na polepszenie swojej kariery po powrocie do kraju ojczystego. Jest też wiele międzynarodowych grup studenckich, które są dostępne na kampusach szkół amerykańskich.

Dyplom studiów wyższych z USA umożliwia studentom kontynuowanie swojej przygody jaką jest zdobywanie wiedzy poza obowiązkowymi studiami. Pozwala studentom rozpocząć zaawansowaną karierę poza systemem edukacyjnym w ich domu. Daje też im szansę pracy przy badaniach albo rozwoju.

Wizy studenckie

Wizy studenckie są wymagane i muszą być ważne w chwili przyjazdu. Upewnij się, czy wymagane jest, żebyś miał wizę F-1 czy M-1 - zależne to jest od konkretnego kierunku studiów. Ambasada USA to najlepsze źródło takiej informacji. Zwykle na stronie internetowej uczelni jest też informacja wyjaśniająca szczegółowe dane dotyczące wiz dla tej szkoły. By uzyskać więcej informacji, możesz też się skontaktować z biurem przyjęć albo biurem do spraw międzynarodowych studentów.

Wymagania dotyczące wizy

1) Wiza F - Ten rodzaj wizy przeznaczony jest dla studentów międzynarodowych, którzy zamierzają uzyskać stopień naukowy w akredytowanym amerykańskim college'u lub uniwersytecie, albo uczyć się języka angielskiego na uniwersytecie lub w instytucie intensywnej nauki języka angielskiego. Istnieją trzy rodzaje wiz F:

 • wizy F-1 dla studentów studiów dziennych;
 • wizy F-2 dla osób pozostających na utrzymaniu posiadaczy wizy F-1 (małżonek i niezamężne dzieci poniżej 21 roku życia, w tym pary małżeńskie tej samej płci);
 • wizy F-3 dla "osób dojeżdżających do pracy na granicy" - studentów meksykańskich i kanadyjskich, którzy mieszkają w swoim kraju pochodzenia, podczas gdy uczęszczają do szkoły w USA w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin.

2) Wiza M - Ten rodzaj wizy przeznaczony jest dla studentów międzynarodowych, którzy chcą podjąć studia lub szkolenia nieakademickie lub zawodowe w instytucji w USA. Istnieją trzy rodzaje wiz M:

 • wizy M-1 dla studentów podejmujących studia zawodowe lub nieakademickie;
 • wizy M-2 dla osób pozostających na utrzymaniu posiadaczy wizy M-1;
 • wizy M-3 dla "osób dojeżdżających do pracy na granicy", podobnie jak w przypadku wiz F-3, ale w celu podjęcia studiów zawodowych lub nieakademickich.

3) Wiza J - Ten rodzaj wizy przeznaczony jest dla gości z wymiany międzynarodowej uczestniczących w programach w USA, które promują wymianę kulturalną. Wszyscy wnioskodawcy muszą spełniać kryteria kwalifikacyjne danego programu i być sponsorowani przez sektor prywatny lub program rządowy. Posiadacze wizy J zazwyczaj przebywają w USA przez krótki okres czasu, być może jeden lub dwa semestry. Posiadacze wizy J-1 będą musieli powrócić do swojego kraju na co najmniej dwa lata po zakończeniu programu wymiany. Istnieją dwa rodzaje wiz J:

 • wizy J-1 dla studentów z wymiany w ramach odpowiedniego programu wymiany;
 • wizy J-2 dla osób będących na utrzymaniu posiadaczy wizy J-1.

Jakiej wizy potrzebujesz?

Nazwa wizy

Wiza F; wiza M; wiza J

Cena i waluta

USD 200

Należy uiścić opłatę SEVIS (200 USD), która pokrywa koszty systemu komputerowego używanego do rejestrowania pobytu w USA. Wejdź na stronę https://fmjfee.com/index.html , aby uiścić opłatę i upewnij się, że wydrukowałeś kopię swojego rachunku i zabrałeś go na rozmowę wizową. Opłatę za SEVIS należy uiścić co najmniej trzy dni przed datą rozmowy wizowej.

Należy również zapłacić dodatkowe 160 USD za opłatę za wniosek wizowy w swoim kraju w Ambasadzie lub Konsulacie USA lub w banku wyznaczonym przez Ambasadę.

Kto może ubiegać się o wizę?

Wszyscy studenci międzynarodowi przyjeżdżający na studia do USA muszą ubiegać się o wizę F Visa, J Visa lub M Visa.

Gdzie można złożyć wniosek?

Online

Każda ambasada USA posiada stronę internetową zawierającą instrukcje dotyczące umawiania się na rozmowę wizową oraz inne informacje dotyczące procesu ubiegania się o wizę.

Witryna:http://www.usembassy.gov/

Jak złożyć wniosek?

 1. Po pierwsze, Twoja szkoła lub uniwersytet prześle Ci formularz potwierdzający, że zostałeś przyjęty do instytucji upoważnionej przez U.S. Citizenship and Naturalization Service (USCIS) do przyjmowania studentów nieimigracyjnych
 2. Po drugie, będziesz musiał umówić się na rozmowę wizową i uiścić pewne wymagane opłaty.
 3. Po trzecie, Stany Zjednoczone używają nowego formularza wniosku o wizę nieimigracyjną, DS-160, który należy wypełnić online. Formularz ten zastępuje wszystkie inne formularze.
 4. Po czwarte, przygotuj się do rozmowy wizowej. Ważne jest, abyś złożył wniosek o wizę z dużym wyprzedzeniem, ponieważ da Ci to dodatkowy czas w przypadku opóźnień w ambasadzie lub jeśli chcesz odwołać się od decyzji w przypadku odmowy. Ważne jest to, w co się ubierzesz, a strój biznesowy jest odpowiedni.

Dokumenty potrzebne do rozmowy wizowej mogą obejmować:

 • Paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy poza okresem pobytu w USA. Może być również konieczne zabranie wszystkich obecnych i starych paszportów.
 • Podpisany Formularz SEVIS I-20 lub DS-2019 (w tym indywidualne formularze dla małżonka/dzieci)
 • Formularz DS-7002 (tylko dla osób ubiegających się o wizę J-1 dla stażystów i praktykantów)
 • Potwierdzenie opłaty SEVIS
 • Strona potwierdzenia wniosku DS- z kodem kreskowym.160 strona potwierdzająca złożenie wniosku z kodem kreskowym i numerem ID wniosku
 • potwierdzenie wniesienia opłaty MRV
 • wydrukowana kopia listu z umówioną rozmową wizową
 • 1-2 zdjęcia w formacie wyjaśnionym w wymaganiach dotyczących fotografii.

Należy również przygotować się na dostarczenie następujących dokumentów:

 • Transkrypcje i dyplomy z poprzednich instytucji, do których uczęszczano
 • Wyniki standardowych testów wymaganych przez instytucję edukacyjną, takich jak TOEFL, LSAT, GRE, GMAT, itp.
 • Dowody finansowe potwierdzające, że Ty lub Twój sponsor (np. rodzice lub sponsor rządowy) posiada wystarczające środki na pokrycie kosztów czesnego, podróży i utrzymania podczas pobytu w USA.

Możesz również przynieść oddzielną pisemną listę wszystkich swoich poprzednich pracodawców i szkół, do których uczęszczałeś, w celu odniesienia.

Kiedy należy złożyć wniosek?

Ubieganie się o amerykańską wizę studencką może być długim procesem, dlatego należy rozpocząć przygotowania z dużym wyprzedzeniem - co najmniej trzy do pięciu miesięcy przed planowanym rozpoczęciem kursu. Wizy studenckie mogą być wydawane do 120 dni przed datą podaną na formularzu I-20. Wizy studenckie mogą być wydawane do 120 dni przed datą podaną na formularzu I-20.

Czas przetwarzania

3 Months

Możliwości pracy

Wizy F1 i J1 dopuszczają możliwość zatrudnienia w USA podczas pobytu, natomiast wiza M1 nie. Studenci z wizą F-1 mogą pracować na kampusie przez 20 godzin tygodniowo lub mniej. Studenci chcący pracować dłużej i poza kampusem muszą uzyskać wcześniejsze zezwolenie od US Citizenship and Immigration Services (USCIS). Posiadacze wizy J-2 mogą wystąpić o pozwolenie na pracę do USCIS. Posiadacze wiz F-2 i M nie mogą pracować i muszą zabezpieczyć odpowiednią wizę roboczą, jeśli szukają zatrudnienia.

Godzin na tydzień

0

Dlaczego potrzebujesz tego typu wizy?

Najczęstszym powodem odrzucenia wniosku o wizę studencką lub turystyczną jest fakt, że osoba ubiegająca się o wizę nie udowodniła urzędnikowi wizowemu, że po zakończeniu studiów w USA powróci do swojego kraju. W większości przypadków trzeba będzie dostarczyć dodatkową dokumentację, która nie została przedstawiona w początkowym wniosku.