Keystone logo
Szwecja

Nauka Magister w Szwecja 2024

Ucz się w Szwecja

Szwecja znajduje się w Europie Północnej i graniczy z Finlandii, Norwegii i Morza Bałtyckiego i Północnego. Szwecja jest znana literatury, filmu, mody i powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Średnia długość życia kobiet wynosi 83,5 lat, a dla mężczyzn 79,5 lat, co jest jednym z najdłuższych na świecie. Główne branże to drewno, rudy żelaza, telekomunikacji, samochodów i farmaceutycznych.

Klimat w Szwecji

Szwecja ma stosunkowo łagodny klimat. W Sztokholmie, średnia temperatura w styczniu wynosi około -3 stopni C, a średnia temperatura Lipiec jest fajne 17 stopni C. Mimo Stockholm otrzymuje tylko około 6 godzin światła dziennego w styczniu, 18 godzin dzień są normalne w okresie letnim.

Kultura

Szwedzka kultura obraca się wokół pór roku.Szwedzi mają bardzo aktywny tryb życia i spędzają godziny światło dzienne latem uczestniczących w sportach plenerowych teatrów i festiwali muzycznych. Ciemne wieczory w zimie przyciągnąć ludzi do wewnętrznych działań, takich jak filmy. Szwedzi są również znane za promowanie zrównoważonego stylu życia, ze szczególnym naciskiem na ekologicznej żywności, odzieży, recykling, ekologicznej gospodarki odpadami i oszczędności energii.

Koszty życia

Minimalne miesięczne wydatki na studenta (bez czesnego) będzie o SEK 7000 (około 700 euro), głównie na jedzenie i zakwaterowanie. Studenci są zobowiązani do wykazania szwedzkiej Rady ds. Migracji, że posiadają wystarczające środki do życia w Szwecji. Aktualne kwoty miesięcznie przez dziesięć miesięcy w roku są SEK 7300 dla studenta, SEK 3500 dla współmałżonka i SEK 2100 dla każdego dziecka. Kwoty te mogą zostać zmniejszone dla studentów, którzy mogą udowodnić, że mają bezpłatne noclegi.Studenci mają także prawo do pracy, podczas gdy są one uczęszczać do szkoły.

Zmień walutę

Podstawowy miesięczny koszt utrzymania

 • Wynajem we wspólnym mieszkaniu

  445
 • Udział mediów

  27
 • Abonament internetowy

  28
 • Transport lokalny

  77

Przykładowy koszt stylu życia

 • Zestaw fastfood

  8
 • Bilet do kina

  13
 • Kufel lokalnego piwa

  6

O Szwecja

Szkolnictwo wyższe w Szwecji

Szwecja jest światowym liderem w dziedzinie szkolnictwa wyższego z trzech szkół w 100 najlepszych na świecie w 2010 roku, według rankingu z Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata . Istnieją trzy poziomy programów szkolnictwa wyższego - licencjat, magisterium i doktorat lub badania. Szwedzki rząd finansuje około 80 procent kosztów szkolnictwa wyższego.

Dlaczego warto studiować w Szwecji?

Około 600 programy magisterskie są prowadzone w języku angielskim i około 30.000 studentów zagranicznych obecnie studia w Szwecji.

Szwedzkie uczelnie zachęcają kreatywność, z własnej inicjatywy, samodzielnego myślenia. Środowisko akademickie jest spokojny, z nieformalnych relacji między studentami i instruktorów. Uczniowie często pracują w małych grupach i spędzają mniej czasu z instruktorami.Ponadto, wielu mistrzów partnerem programów studiów z branży w celu zapewnienia rzeczywistych doświadczeń które zwiększają akademickich.

Uniwersytety

Szwecja ma 14 uniwersytetów publicznych i 20 publicznych kolegiach uniwersyteckich, jak również kilka niezależnych instytucji, takich jak Stockholm School of Economics. Istnieje wiele specjalistycznych szkół, takie jak Royal Institute of Arts i Royal Institute of Technology.

Czesne i czas trwania programu

Swedish, Swiss, UE / EOG oraz wymianę studentów nie płacą czesnego. W 2011 roku, uniwersytety zaczęły ładowania czesne dla studentów z innych krajów. Każda instytucja wyznacza własną naukę, o SEK 80.000 do 140.000 rocznie. Studiów magisterskich w sztuce może być znacznie wyższa.

Szwedzki rząd ustanowił dwa programy stypendialne dla studentów, którzy potrzebują pomocy finansowej.Jeden program jest dla studentów z krajów rozwijających się i obejmuje zarówno czesne i koszty utrzymania. Drugi program jest dla innych studentów non-EU/EEA i obejmuje tylko czesne.

Jeden rok studiów jest równoznaczne z 60 godzin kredytowych zgodnych z zasadami Europejskiego Systemu Transferu Punktów (ECTS). Istnieją dwie opcje dla studiów magisterskich:

1. "Masterexamen", który wymaga 2 lata i 120 ECTS; stopień może być wydawany przez uniwersytety i instytucji badawczych.
2. "Magisterexamen", który wymaga tylko 1 rok i 60 ECTS; stopień może być udzielone przez wszystkich instytucji szkolnictwa wyższego.

Długość programu zależy od dyscypliny akademickiej i instytucji oferujących stopnia.

Academic Year

Rok akademicki składa się z dwóch semestrów, każdy o 20 tygodni długości.Semestr jesienny trwa od końca sierpnia do połowy stycznia, a semestr letni trwa od połowy stycznia do końca czerwca.

Post-Graduate Opportunities

Przedsiębiorcy cenią sobie nowatorskie myślenie, praktyczne doświadczenie i umiejętności pracy w zespole, że absolwenci szwedzkich instytucji posiadają. Zagraniczni studenci są mile widziani na pozostanie w Szwecji, po skończeniu szkoły, czy mogą znaleźć pracę, zwłaszcza na obszarach, gdzie występują niedobory siły roboczej, takich jak inżynieria i rachunkowości.

Wymagania wizowe

Większość non-EU/EEA studentów, którzy planują pobyt dłuższy niż trzy miesiące musi otrzymać pozwolenie na pobyt przed przyjazdem do Szwecji. Koszty pozwolenia na pobyt SEK 1000 i nie podlega zwrotowi, a ponadto uczniowie nie powinni ubiegać się o pozwolenia, dopóki nie zostaną przyjęte na studia stacjonarne i zapłacił za ich kadencji.Studenci planują pobyt krótszy niż trzy miesiące, wymagają tylko wizy. Szczególne wymagania różnią się w poszczególnych krajach.

Non-Nordic UE / EOG uczniowie mogą przebywać w Szwecji dłużej niż trzy miesiące bez zezwolenia na pobyt wydanego, ale muszą zarejestrować się ds. Migracji w ciągu trzech miesięcy od przyjazdu i wykazać dowód studiów wyższych, ubezpieczenie zdrowotne, oraz kosztów utrzymania.

Ubezpieczenie zdrowotne

Nordic, UE / EOG i Szwajcarii studenci muszą zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego w swoim kraju i uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Szwecja ma również wzajemne świadczenia medyczne z niektórymi krajami, więc uczniowie powinni sprawdzić, czy kwalifikują się one do tego świadczenia przed szukać innego ubezpieczenia.

Studenci z innych krajów mają prawo do świadczeń zdrowotnych szwedzkich, jeśli przebywają w Szwecji przez ponad rok na studia.Świadczenie to nie jest automatyczne, studenci muszą zarejestrować się w lokalnym urzędzie skarbowym i korzyści może potrwać kilka miesięcy, aby ustalić. Studenci, którzy przebywają za mniej niż jeden rok, musi uzyskać własne ubezpieczenie zdrowotne, jednak wiele uniwersytetów mają tanie programy dla studentów.

Porady

Zagraniczni studenci, którzy potrzebują zezwolenia na pobyt powinny zaplanować swój pobyt z dużym wyprzedzeniem, ponieważ proces może być bardzo długa.

Chociaż Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej, kraj ten nadal używa koron (SEK) na waluty. Popularne karty kredytowe, takie jak Visa, MasterCard i Eurocard są powszechnie akceptowane na terenie całego kraju.

Wymagania dotyczące wizy

 1. Wiza krótkoterminowa - jeśli przyjeżdżasz do Szwecji na krócej niż trzy miesiące.
 2. Wiza długoterminowa typu D (zezwolenie na pobyt w celu odbycia studiów) - jeśli planujesz zostać w Szwecji dłużej niż trzy miesiące.

Jakiej wizy potrzebujesz?

Nazwa wizy

Wiza krótkoterminowa; Wiza długoterminowa typu D

Cena i waluta

SEK 1000

Opłata za aplikację o wizę studencką wynosi obecnie 1000 SEK.

Kto może ubiegać się o wizę?

Obywatele krajów UE/EOG/Nordic mogą mieszkać i studiować w Szwecji bez zezwolenia na pobyt lub wizy.

Obywatele Szwajcarii muszą ubiegać się o wizę, jeśli ich studia trwają dłużej niż trzy miesiące. Mogą jednak rozpocząć studia zaraz po przyjeździe do Szwecji lub złożyć wniosek przed ogłoszeniem naboru na uczelnię.

Studenci, którzy są obywatelami krajów spoza UE lub EOG i chcą studiować w Szwecji, będą potrzebowali wizy studenckiej lub pozwolenia na pobyt. Jeśli zamierzasz przebywać w Szwecji krócej niż trzy miesiące, będziesz potrzebował wizy w przypadku, gdy nie jesteś obywatelem jednego z tych krajów, które są zwolnione z obowiązku wizowego w Szwecji. Jeśli Twój kurs nauki będzie trwał dłużej niż trzy miesiące, będziesz potrzebował pozwolenia na pobyt, aby wjechać i studiować w Szwecji.

Aby uzyskać pozwolenie na pobyt, musisz zostać przyjęty na studia w pełnym wymiarze godzin na program lub kurs, który wymaga obecności na uniwersytecie lub kolegium uniwersyteckim.

Gdzie można złożyć wniosek?

Online / Ambasada lub konsulat Szwecji

Po zakończeniu procesu ubiegania się o wizę przez Internet należy umówić się na spotkanie w ambasadzie lub konsulacie Szwecji w celu odbycia rozmowy, zrobienia zdjęcia i pobrania odcisków palców oraz otrzymania karty pobytu.

Witryna:https://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/Studying-in-Sweden.html

Jak złożyć wniosek?

Aby ubiegać się o pozwolenie na pobyt na studiach, musisz:

 • Zapłacić pierwszą ratę czesnego.
 • Przygotować dokumentację uzupełniającą. Obejmuje to kopie paszportu i listu wstępnego, a także udowodnienie, że jesteś w stanie utrzymać się finansowo podczas pobytu w Szwecji jako student. Jeśli pobyt w Szwecji będzie trwał krócej niż rok, potrzebny będzie również dowód posiadania pełnego ubezpieczenia zdrowotnego.
 • Złóż wniosek online.
 • Ureguluj opłatę za wniosek.

Pełny przegląd wymaganej dokumentacji można znaleźć tutaj: https://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/Studying-in-Sweden/Universities-and-university-college.html

Kiedy należy złożyć wniosek?

Ponieważ proces ubiegania się o zezwolenie na pobyt może być długi, należy złożyć wniosek zaraz po otrzymaniu powiadomienia o przyjęciu na studia. Obecnie czas oczekiwania na pozwolenie na pobyt na czas studiów wynosi trzy miesiące lub więcej, dlatego należy złożyć wniosek jak najszybciej po zapłaceniu pierwszej raty czesnego. Wniosek w formie papierowej trwa znacznie dłużej niż wniosek online, dlatego w miarę możliwości złóż wniosek online.

Wizy i zezwolenia na pobyt dla studentów międzynarodowych w Szwecji zależą od czasu trwania Twojego kierunku studiów.

Czas przetwarzania

3 Months

Możliwości pracy

Jako obywatel UE masz prawo do pracy w Szwecji bez pozwolenia na pracę.

Obywatele spoza UE/EOG będą potrzebowali pozwolenia na pracę. Pracodawca w Szwecji złoży wniosek o pozwolenie na pracę w Twoim imieniu.

Możesz pracować bez ograniczeń godzinowych, ale zaleca się, abyś nie zaniedbywał studiów. Będziesz musiał udowodnić, że zrobiłeś postępy w nauce i wykazać się zadowalającymi wynikami w nauce.

Godzin na tydzień

0

Dlaczego potrzebujesz tego typu wizy?

Wniosek o wizę może zostać odrzucony, jeśli nie będziesz w stanie wykazać dowodów na posiadanie wymaganych środków finansowych lub jeśli przedstawisz nieprawidłowe lub niekompletne dokumenty.