Wstęp
Europejski program polityczny i społeczny daje możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności na wysokim poziomie dyscyplinarnym, ze szczególnym naciskiem na procesy społeczne, polityczne i gospodarcze, które ukształtowały współczesną Europę i determinują jej rolę w środowisku międzynarodowym.
Poprzez populację studentów program promuje wymianę między różnorodnymi kulturami europejskimi i pozaeuropejskimi oraz oferuje wyjątkowe doświadczenia edukacyjne zarówno studentom z UE, jak i spoza UE. Program EPS przyczynia się zatem do budowy prawdziwej transeuropejskiej społeczności studentów, ekspertów i środowisk akademickich, którzy zajmują się bieżącymi wyzwaniami europejskimi.
Struktura programu (pierwszy rok)
1 semestr
Program EPS to dwuletni program magisterski podzielony na cztery semestry. Jak wszyscy studenci, pierwszy semestr spędzisz w Pradze. Przed rozpoczęciem pierwszego semestru bierzesz udział w Praskim Tygodniu Wprowadzającym , gdzie spotykasz koordynatorów akademickich i pracowników wydziału. W pierwszym semestrze zapisujesz się tylko na kursy obowiązkowe. Ten semestr służy jako wprowadzenie do programu magisterskiego. Opiera się głównie na metodologii i wprowadzeniu do głównych wyzwań, przed którymi stoi dziś Europa, a także najważniejszych dyscyplin akademickich istotnych dla ich zrozumienia. Pod koniec pierwszego semestru wybieracie temat pracy magisterskiej z pomocą koordynatorów akademickich z Uniwersytetu Karola.
Semestr 2
W drugim semestrze będziesz mieć dwie opcje: Lejda lub Kraków. Ten semestr obejmuje również szereg obowiązkowych kursów obejmujących różne obszary studiów w UE. Ponadto możesz przygotować się do własnej specjalizacji, wybierając spośród wielu kursów fakultatywnych i szkoleń językowych. Na początku drugiego semestru wszyscy studenci biorą udział w trzydniowym seminarium badawczym w Barcelonie .
To wydarzenie ma wiele celów. Wszyscy studenci pierwszego i drugiego roku spotykają się, aby umożliwić im dzielenie się doświadczeniami i zbudowanie społeczności międzynarodowej. Studenci pierwszego roku przedstawiają plany swoich prac magisterskich, a studenci drugiego roku mogą wykazać poczynione postępy. Wszyscy otrzymują informacje zwrotne od innych studentów i ekspertów akademickich. Oprócz tego oferowane będą intensywne szkolenia w zakresie metod badawczych.
Struktura programu (drugi rok)
Na drugi rok programu EPS możesz wybierać spośród wszystkich uniwersytetów tworzących konsorcjum EPS: Uniwersytet Karola w Pradze (Czechy), Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Polska), Leiden University (Holandia) i Uniwersytet Pompeu Fabra w Barcelonie (Hiszpania).
Semestr 3
Podczas dwóch ostatnich semestrów będziesz miał szeroki wybór kursów fakultatywnych, które odzwierciedlają wartość dodaną każdego członka konsorcjum - obszary wiedzy akademickiej tych uniwersytetów w zakresie oferowanych kursów i badań. Są to następujące dziedziny: tradycje i przyszłość wielopoziomowej Europy (Praga), tworzenie polityki w UE (Barcelona), centrum i peryferia (Kraków) oraz Europa w środowisku międzynarodowym (Leiden). Jeśli weźmiesz swój drugi rok w Lejdzie, Pradze lub Krakowie, obowiązkowy staż 15 ec w międzynarodowej organizacji lub firmie. Barcelona ma bardziej naukową specjalizację i koncentrujesz się na umiejętnościach badawczych. W trzecim semestrze wszyscy studenci udadzą się również do Brukseli, aby wziąć udział w trzydniowej imprezie w Brukseli , aby spotkać się z ekspertami z instytucji UE.
Semestr 4
Studenci poświęcają ostatni semestr na pracę magisterską. Dlatego uczęszczają na seminaria magisterskie w obu semestrach i ściśle współpracują zarówno z nauczycielem seminarium magisterskiego, jak i jego opiekunem akademickim. W kwietniu uczniowie drugiego roku uczestniczą w Oxford Spring School. Dzięki partnerstwu z Europaeum studenci biorą udział w tym wyjątkowym wydarzeniu studenckim i doświadczeniu akademickim.
Studium wymagań wstępnych
Kandydaci na program EPS będą musieli uzyskać certyfikaty licencjackie do czasu rozpoczęcia pierwszego semestru studiów (do końca września każdego roku). Posiadanie doświadczenia w stosunkach międzynarodowych, naukach politycznych, studiach europejskich lub innych pokrewnych dyscyplinach okaże się korzystne dla studentów podczas trwania programu.
Wymagania wstępne
Opis egzaminu wstępnego i kryteria oceny
Oprócz wniosku należy podać:
Wypełniony dodatkowy kwestionariusz wskazujący preferencje dotyczące ścieżki badania
Kopie wszystkich odpowiednich dyplomów i transkryptów, w tym dwa poprzednie dyplomy (dwa licencjackie lub licencjackie i dyplom ukończenia szkoły średniej). Jeśli nie ukończyłeś jeszcze poprzednich studiów, a tym samym nie masz dyplomu, prześlij potwierdzenie ukończenia studiów wraz z informacją o przewidywanym terminie ukończenia studiów.
Krótki akademicki życiorys zawierający wszystkie odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie
List motywacyjny
2 listy polecające
Wszyscy uczniowie, którzy nie są rodzimymi użytkownikami języka angielskiego, muszą przedstawić dowód wymaganego poziomu znajomości języka angielskiego (wyniki testu lub certyfikat wymaganego poziomu znajomości języka angielskiego (C1; CAE; IELTS 7.0; TOEFL 95
Dyplomy, odpisy, listy polecające i inne dokumenty, których oryginalnym językiem nie jest język angielski, muszą być opatrzone tłumaczeniem przysięgłym na język angielski. Rozpatrywane będą tylko pełne aplikacje.
Warunki przyjęcia
Komisja rekrutacyjna oceni kandydatów na podstawie przedłożonych dokumentów i uszereguje ich, wykorzystując punkty 1–10. Limit punktowy na przyjęcie kandydatów ustala dziekan. Warunkiem przyjęcia jest ukończenie studiów wyższych.
Perspektywy rozwoju kariery
Stwórz świat możliwości dzięki dyplomowi magistra z Leiden University .
Co robią nasi absolwenci
Program twojego magistra zakwalifikuje cię do roli w prawie każdym sektorze rynku pracy. Wielu naszych absolwentów pracuje dla usług publicznych, instytutów badawczych, usług biznesowych, usług bankowych i finansowych, komunikacji, edukacji, pracy doradczej, opracowywania polityk, zarządzania, koordynacji, edycji i usług informacyjnych.
Przykłady różnorodnych ról naszych absolwentów obejmują:
Starszy doradca ds. Polityki w Unii Europejskiej
Starszy doradca ds. Polityki rządów krajowych
Starszy doradca ds. Polityki dla przedsiębiorstw międzynarodowych lub organizacji pozarządowych
Pracownicy ambasady
Konsultant
Pracownik programistyczny
Pracownik naukowy
Doktorant
Doradca ds. Polityki dla rządów centralnych i lokalnych
Doradca ds. Zasad dla firm
Doradca ds. Zasad dla organizacji pozarządowych
Dziennikarz
Twoje kwalifikacje
Program studiów magisterskich w zakresie polityki i społeczeństwa europejskiego oferuje znakomite przygotowanie dla studentów poszukujących zawodu, który wymaga dogłębnej znajomości spraw europejskich i silnych umiejętności akademickich, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności analitycznych i pisania.