Stany Zjednoczone

Studiuj w USA

Szkolnictwo wyższe w USA

Szkolnictwo wyższe w USA jest znane na całym świecie. Choć czesne może być wysokie, to jest wiele planów pomocy finansowej, włączając pożyczki, dotacje i stypendia, które są dostępne na amerykańskich uczelniach. Ludzie często podróżują do USA w poszukiwaniu różnych możliwości studiów wyższych.

Studia w USA oferują bogate kulturalne i społeczne doświadczenie, jak również pełne ogólnokształcące podejście do edukacji, którego nie znajdziesz tak łatwo gdzie indziej. USA oferuje pełne menu kształcenia wyższego, które przygotowuje uczniów do życia po studiach, aby mogli zdecydować się, albo na pozostanie w USA, albo na powrót do kraju ojczystego po ukończeniu studiów.

Niektóre z najbardziej prestiżowych uczelni w USA to m.in. Harvard, Yale i Standford, ale jest wiele innych uniwersytetów w każdym stanie, które oferują szeroki program nauczania i określone studia przedmiotów z wybranej dziedziny. Na przykład UCLA w Los Angeles znane jest z doskonałych studiów filmowych, ale Stephen Spielberg i George Lucas studiowali na California State University. Jest to bardzo dobry przykład na to, że nie musisz uczęszczać do uczelni z Ligi Bluszczowej (Ivy League), żeby zdobyć dobre wykształcenie.

 

Struktura roku akademickiego

Rok akademicki w USA rozpoczyna się zwykle jesienią, zazwyczaj pod koniec sierpnia, ale niektóre semestry mogą rozpoczynać się wcześniej. Niektóre akademickie lata są podzielone na dwa semestry, inne na cztery kwartały, a niektóre na trzy części. Ważne by zagraniczni studenci przyjeżdżający do USA mieli wszystko na swoim miejscu przed przyjazdem. Dlatego skontaktuj się z uczelnią i sprawdź swoją aplikację oraz kiedy rozpoczynasz naukę.

 

Czesne i długości studiów

Czesne waha się w zależności od uczelni, dlatego sprawdź dokładne koszty w szkole, do której masz zamiar uczęszczać. Czas trwania studiów też różni się w zależności od stopnia studiów, które masz zamiar ukończyć. Na przykład zdobycie licencji CNA (Dyplomowany Asystent Pielęgniarstwa) trwa około półtora roku, a Pre-Law (studia prawnicze) trwają około trzech do czterech lat w większości przypadków.

 

Możliwości dla studentów zagranicznych

Zagraniczni studenci mogą wybierać z szerokiego zakresu kursów i ścieżek kariery w celu zwiększenia swojej wiedzy, oraz zdobyć szansę na polepszenie swojej kariery po powrocie do kraju ojczystego. Jest też wiele międzynarodowych grup studenckich, które są dostępne na kampusach szkół amerykańskich.

Dyplom studiów wyższych z USA umożliwia studentom kontynuowanie swojej przygody jaką jest zdobywanie wiedzy poza obowiązkowymi studiami. Pozwala studentom rozpocząć zaawansowaną karierę poza systemem edukacyjnym w ich domu. Daje też im szansę pracy przy badaniach albo rozwoju.

 

Wizy studenckie

Wizy studenckie są wymagane i muszą być ważne w chwili przyjazdu. Upewnij się, czy wymagane jest, żebyś miał wizę F-1 czy M-1 - zależne to jest od konkretnego kierunku studiów. Ambasada USA to najlepsze źródło takiej informacji. Zwykle na stronie internetowej uczelni jest też informacja wyjaśniająca szczegółowe dane dotyczące wiz dla tej szkoły. By uzyskać więcej informacji, możesz też się skontaktować z biurem przyjęć albo biurem do spraw międzynarodowych studentów.

About USA

Stany Zjednoczone Ameryki znajdują się na półkuli północnej, w Ameryce Północnej, na południe od Kanady i na północ od granicy z Meksykiem. Składa się na nie 50 stanów: 48 przyległych do siebie, a także Alaska i Hawaje.

USA słynie z wielu wolności, między innymi wolności słowa i wyznania, a także prawa do prowadzenia życia, które jest niezależne od władz lub ograniczeń prawnych, tak długo, jak się szanuje prawa innych. Zapisane jest to w Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki i poparte w Deklaracji Niepodległości podpisanej w 1776, któr a to uznała USA za kraj niepodległy od Wielkiej Brytanii. USA znane są z szerokiej różnorodności szkolnictwa wyższego, bogatej kultury i sztuki, i prawa, które szanuje zwykłego człowieka. Od ludzi, którzy przyjeżdżają do USA oczekuje się, że będą przestrzegali prawo, ale wszystkie narody i ludy, które poszukują szans w granicach państwa zostaną mile przywitane przez otwartych ludzi.

 

Klimat

Klimat w USA jest bardzo zróżnicowany. Południowy zachód to gorący pustynny klimat z ciepłym latem i temperaturami nie spadającymi zimą poniżej 60°F (16 °C). Wybrzeże Północno-Zachodnie ma umiarkowany morski klimat, z deszczową jesienią i zimą, ale suchą i chłodną wiosną i latem. Klimat Środkowego Zachodu i Nowej Anglii jest wilgotny kontynentalny. Tutaj są cztery wyraźne pory roku ze słonecznym gorącym latem i śnieżną zimą, a temperatury wahają się od -20°F( -29°C) zimą do 90°F (32°C) latem. Wielkie Równiny i Wybrzeże Atlantyku mają klimat umiarkowany wilgotny z długim, gorącym latem i chłodną zimą. Na koniec, Południowy Wschód, który ma ciepły podzwrotnikowy klimat z temperaturami między 30 a 50°F (-1 do 10°C) zimą i 70 do 90°F (21 do 32°C) latem.

 

Społeczeństwo i koszty utrzymania

Społeczeństwo USA jest tak różnorodne, jak sam kraj. Nie istnieje tu system kastowy choć niektórzy mogą się spierać, biorąc pod uwagę obecny stan gospodarki. Istnieje wiele przedsiębiorców i zamożnych osób, którzy dorobili się majątku, ale są też pracownicy fabryk zarabiający minimalną stawkę.

Koszty życia w Stanach Zjednoczonych wzrosły w ciągu ostatnich lat, ale to zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. Koszty utrzymania w Kalifornii są dużo wyższe niż te w Arkansas na przykład. Wiele z tego zależy też od konkretnego obszaru stanu, w którym żyjesz. Są też duże róznice między różnymi stanami, ale każdy z nich ma swoje zalety i wady.

USA to wielki kraj z wieloma swobodami dla tych, którzy wybiorą je na miejsce do ich nauki lub zamieszkania. Studia w USA dają wiele ekscytujących możliwości.

 

Ubezpieczenie zdrowotne

Studenci mogą być uprawnieni do przystąpienia do planu ubezpieczenia zdrowotnego studenta lub znajdą swój własny prywatny plan ubezpieczenia. Choć koszty ubezpieczenia zdrowotnego są obecnie wysokie, istnieje wiele różnych planów zdrowotnych do wyboru z firm ubezpieczeniowych. Ważne jest, żeby upewnić się, że ma się ubezpieczenie przed przyjazdem, gdyż koszty leczenia zagranicznych studentów bez ubezpieczenia mogą być naprawdę wysokie. Wiele z tych informacji można łatwo znaleźć w Internecie i bezpłatne szacunki są zawsze dostępne. Czasami niektóre szkoły oferują plany, do których możesz przystąpić, gdy tam studiujesz. Dowiedz się na uczelni, czy taki plan jest oferowany na twoim uniwersytecie zanim zaczniesz szkołę. Może on być częścią czesnego, a możesz płacić za niego dodatkowo.