Szwecja

Studia w Szwecji

Szkolnictwo wyższe w Szwecji

Szwecja jest światowym liderem w dziedzinie szkolnictwa wyższego z trzech szkół w 100 najlepszych na świecie w 2010 roku, według rankingu z Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata . Istnieją trzy poziomy programów szkolnictwa wyższego - licencjat, magisterium i doktorat lub badania. Szwedzki rząd finansuje około 80 procent kosztów szkolnictwa wyższego.

 

Dlaczego warto studiować w Szwecji?

Około 600 programy magisterskie są prowadzone w języku angielskim i około 30.000 studentów zagranicznych obecnie studia w Szwecji.

Szwedzkie uczelnie zachęcają kreatywność, z własnej inicjatywy, samodzielnego myślenia. Środowisko akademickie jest spokojny, z nieformalnych relacji między studentami i instruktorów. Uczniowie często pracują w małych grupach i spędzają mniej czasu z instruktorami.Ponadto, wielu mistrzów partnerem programów studiów z branży w celu zapewnienia rzeczywistych doświadczeń które zwiększają akademickich.

 

Uniwersytety

Szwecja ma 14 uniwersytetów publicznych i 20 publicznych kolegiach uniwersyteckich, jak również kilka niezależnych instytucji, takich jak Stockholm School of Economics. Istnieje wiele specjalistycznych szkół, takie jak Royal Institute of Arts i Royal Institute of Technology.

 

Czesne i czas trwania programu

Swedish, Swiss, UE / EOG oraz wymianę studentów nie płacą czesnego. W 2011 roku, uniwersytety zaczęły ładowania czesne dla studentów z innych krajów. Każda instytucja wyznacza własną naukę, o SEK 80.000 do 140.000 rocznie. Studiów magisterskich w sztuce może być znacznie wyższa.

Szwedzki rząd ustanowił dwa programy stypendialne dla studentów, którzy potrzebują pomocy finansowej.Jeden program jest dla studentów z krajów rozwijających się i obejmuje zarówno czesne i koszty utrzymania. Drugi program jest dla innych studentów non-EU/EEA i obejmuje tylko czesne.

Jeden rok studiów jest równoznaczne z 60 godzin kredytowych zgodnych z zasadami Europejskiego Systemu Transferu Punktów (ECTS). Istnieją dwie opcje dla studiów magisterskich:

 

1. "Masterexamen", który wymaga 2 lata i 120 ECTS; stopień może być wydawany przez uniwersytety i instytucji badawczych.
2. "Magisterexamen", który wymaga tylko 1 rok i 60 ECTS; stopień może być udzielone przez wszystkich instytucji szkolnictwa wyższego.

 

Długość programu zależy od dyscypliny akademickiej i instytucji oferujących stopnia.

 

Academic Year

Rok akademicki składa się z dwóch semestrów, każdy o 20 tygodni długości.Semestr jesienny trwa od końca sierpnia do połowy stycznia, a semestr letni trwa od połowy stycznia do końca czerwca.

 

Post-Graduate Opportunities

Przedsiębiorcy cenią sobie nowatorskie myślenie, praktyczne doświadczenie i umiejętności pracy w zespole, że absolwenci szwedzkich instytucji posiadają. Zagraniczni studenci są mile widziani na pozostanie w Szwecji, po skończeniu szkoły, czy mogą znaleźć pracę, zwłaszcza na obszarach, gdzie występują niedobory siły roboczej, takich jak inżynieria i rachunkowości.

 

Wymagania wizowe

Większość non-EU/EEA studentów, którzy planują pobyt dłuższy niż trzy miesiące musi otrzymać pozwolenie na pobyt przed przyjazdem do Szwecji. Koszty pozwolenia na pobyt SEK 1000 i nie podlega zwrotowi, a ponadto uczniowie nie powinni ubiegać się o pozwolenia, dopóki nie zostaną przyjęte na studia stacjonarne i zapłacił za ich kadencji.Studenci planują pobyt krótszy niż trzy miesiące, wymagają tylko wizy. Szczególne wymagania różnią się w poszczególnych krajach.

Non-Nordic UE / EOG uczniowie mogą przebywać w Szwecji dłużej niż trzy miesiące bez zezwolenia na pobyt wydanego, ale muszą zarejestrować się ds. Migracji w ciągu trzech miesięcy od przyjazdu i wykazać dowód studiów wyższych, ubezpieczenie zdrowotne, oraz kosztów utrzymania.

 

Ubezpieczenie zdrowotne

Nordic, UE / EOG i Szwajcarii studenci muszą zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego w swoim kraju i uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Szwecja ma również wzajemne świadczenia medyczne z niektórymi krajami, więc uczniowie powinni sprawdzić, czy kwalifikują się one do tego świadczenia przed szukać innego ubezpieczenia.

Studenci z innych krajów mają prawo do świadczeń zdrowotnych szwedzkich, jeśli przebywają w Szwecji przez ponad rok na studia.Świadczenie to nie jest automatyczne, studenci muszą zarejestrować się w lokalnym urzędzie skarbowym i korzyści może potrwać kilka miesięcy, aby ustalić. Studenci, którzy przebywają za mniej niż jeden rok, musi uzyskać własne ubezpieczenie zdrowotne, jednak wiele uniwersytetów mają tanie programy dla studentów.

 

Porady

Zagraniczni studenci, którzy potrzebują zezwolenia na pobyt powinny zaplanować swój pobyt z dużym wyprzedzeniem, ponieważ proces może być bardzo długa.

Chociaż Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej, kraj ten nadal używa koron (SEK) na waluty. Popularne karty kredytowe, takie jak Visa, MasterCard i Eurocard są powszechnie akceptowane na terenie całego kraju.

O Szwecji

Szwecja znajduje się w Europie Północnej i graniczy z Finlandii, Norwegii i Morza Bałtyckiego i Północnego. Szwecja jest znana literatury, filmu, mody i powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Średnia długość życia kobiet wynosi 83,5 lat, a dla mężczyzn 79,5 lat, co jest jednym z najdłuższych na świecie. Główne branże to drewno, rudy żelaza, telekomunikacji, samochodów i farmaceutycznych.

 

Klimat w Szwecji

Szwecja ma stosunkowo łagodny klimat. W Sztokholmie, średnia temperatura w styczniu wynosi około -3 stopni C, a średnia temperatura Lipiec jest fajne 17 stopni C. Mimo Stockholm otrzymuje tylko około 6 godzin światła dziennego w styczniu, 18 godzin dzień są normalne w okresie letnim.

 

Kultura

Szwedzka kultura obraca się wokół pór roku.Szwedzi mają bardzo aktywny tryb życia i spędzają godziny światło dzienne latem uczestniczących w sportach plenerowych teatrów i festiwali muzycznych. Ciemne wieczory w zimie przyciągnąć ludzi do wewnętrznych działań, takich jak filmy. Szwedzi są również znane za promowanie zrównoważonego stylu życia, ze szczególnym naciskiem na ekologicznej żywności, odzieży, recykling, ekologicznej gospodarki odpadami i oszczędności energii.

 

Koszty życia

Minimalne miesięczne wydatki na studenta (bez czesnego) będzie o SEK 7000 (około 700 euro), głównie na jedzenie i zakwaterowanie. Studenci są zobowiązani do wykazania szwedzkiej Rady ds. Migracji, że posiadają wystarczające środki do życia w Szwecji. Aktualne kwoty miesięcznie przez dziesięć miesięcy w roku są SEK 7300 dla studenta, SEK 3500 dla współmałżonka i SEK 2100 dla każdego dziecka. Kwoty te mogą zostać zmniejszone dla studentów, którzy mogą udowodnić, że mają bezpłatne noclegi.Studenci mają także prawo do pracy, podczas gdy są one uczęszczać do szkoły.

Uczelnie

Szkoły i uczelnie w Szwecja

Szkoły i uczelnie on-line w Szwecja