Polska

Studia w Polsce

Szkolnictwo wyższe w Polsce

Nowoczesny polski system szkolnictwa wyższego wykorzystuje standardowe trzy etapy stopniach: studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Magister przyznawane są jako Master of Arts (MA), Master of Science (MSc) lub magistra. Istnieje również kilka odpowiednik magistra, w tym Master of Art, magistra inżyniera i architekta magistra inżyniera. Wszystkie szkoły wyższe w Polsce używać Europejski System Transferu Punktów (ECTS).

Wyższe uczelnie w Polsce dzielą się na uniwersytecie i typu non-uniwersyteckim typu. University typu kursy na poziomie magisterskim są bardziej teoretyczne, a absolwenci otrzymują "dyplom ukończenia jednolitych magisterskich studiów." Non-university-type kursy są uważane za "komplementarne" kursy, które mają bardziej praktyczne zastosowanie, a absolwenci otrzymują "dyplom ukończenia uzupełniających magister poziomu studiów."

 

Dlaczego warto studiować w Polsce?

Szkoły wyższe w Polsce oferują ponad 200 programów studiów magisterskich w języku angielskim. Programy dostępne są w szerokim zakresie dyscyplin naukowych, w tym nauki, rolnictwa, sztuki inżynieria, biznesu, języków, nauk przyrodniczych oraz nauk społecznych. Najpopularniejsze dyscypliny to technika (prawie 70 programów) i biznes (prawie 50 programów). Niektóre programy są dostępne w języku niemieckim, jak również.

Polskie instytucje są dobrze traktowane na całym świecie, zarówno w dziedzinie edukacji i badań. Dwa polskie instytucje, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, są wśród najlepszych 400 uniwersytetów światowych, jak oceniane przez Times Higher Education World University ocenami .

 

Uniwersytety

Polska ma około 500 uniwersytetów i innych instytucji szkolnictwa wyższego. Około jedna trzecia instytucji szkolnictwa wyższego są publiczne, a pozostałe dwie trzecie są prywatne. Polska wita zagranicznych studentów i znacznie wzrosła liczba studentów zagranicznych w ostatnich latach. W 2012 r. kraj ten gościł ponad 24.000 studentów zagranicznych z 141 krajów z największą liczbą pochodzących z Ukrainy, Białorusi, Norwegii i USA. Większość studentów zagranicznych w Polsce studiów ekonomii, biznesu, medycyny i technologii.

Szkoły wyższe w Polsce mają tendencję do specjalizacji i są podzielone na wielu różnych kategoriach, w tym: uniwersytet, politechnika, Akademia Rolnicza, Akademia Ekonomiczna i tak dalej. W sumie jest 15 różnych typów instytucji.

 

Czesne i czas trwania programu

Polscy studenci uczęszczający studiów stacjonarnych otrzymują bezpłatną naukę na uczelniach państwowych. Niektórzy zagraniczni studenci mogą studiować za darmo, ale wszyscy inni muszą płacić czesne w wysokości € 2000 na rok dla programów magisterskich.

Magisterskie zwykle trwają 1,5 roku do 2 lat, jednakże stopni magisterskich mogą wymagać 2,5 lat studiów poza tytuł licencjata. Oprócz kursów, studenci w większości dyscyplin musi zakończyć pracę dyplomową lub projekt i bronić go przed otrzymaniem stopnia magistra.

 

Academic Year

Rok akademicki składa się z dwóch semestrów, każdy zawarcie z okresu badania. Semestr zimowy trwa od października do połowy lutego, a semestr letni trwa od połowy lutego do czerwca.

 

Post-Graduate Opportunities

Obywatele UE mogą pracować dla każdej firmy w Polsce po ukończeniu studiów bez pozwolenia na pracę. Studentów spoza UE mogą szukać zatrudnienia, a po ich ofertę pracy, może ubiegać się o pozwolenie na pracę. Trzy rodzaje pracy nie wymagają zezwolenia na pracę: nauczyciel akademicki, prezes polskiej jednostki międzynarodowej firmie, a korespondent prasy.

Absolwenci programów magisterskich w Polsce może również pozostać na studiach doktoranckich i badań, jeżeli są one dopuszczone do programu akademickiego.

 

Wymagania wizowe

Studenci z krajów UE / EOG członkowskich nie potrzebują wizy, ale potrzebują zezwolenia na pobyt czasowy. Studentów Non-EU/EEA muszą mieć wizy studenckiej, która może być uzyskana od polskiej ambasadzie lub konsulacie w swoim kraju.Jednak ta wiza jest dobre tylko na trzy miesiące, więc uczniowie wymagające dłuższego pobytu musi ubiegać się o pozwolenie na pobyt, który obejmuje czas trwania studiów. Studenci powinni skontaktować się z Biurem Współpracy w swojej uczelni o pomoc w uzyskaniu pozwolenia na pobyt.

 

Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane dla wszystkich studentów. UE studenci mogą korzystać z europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego w celu uzyskania świadczeń medycznych. Polska ma również umowy dwustronne z Wielkiej Brytanii, Szwecji i na Słowacji, co uprawnia do tych obywateli, w celu uzyskania bezpłatnej opieki medycznej.

Studenci z krajów non-EU/EEA powinny wykupić ubezpieczenie zdrowotne w swoim kraju lub bezpośrednio po przyjeździe do Polski. Jeśli uczniowie nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, będzie musiał płacić za usługi medyczne.

 

Porady

Polska szczyci się w języku polskim, a kursy do nauki polskiego w kraju mnóstwo. Studenci, którzy nie są już biegły w języku polskim powinny rozważyć uzupełniające studia z nauczania języka, zwłaszcza jeśli rozważasz możliwości zatrudnienia w Polsce po ukończeniu studiów. Wiele kursów w Polsce skierowane są do początkujących i prowadzone są w miesiącach letnich, a nawet online. Specjalistyczne zajęcia koncentrują się na polskim dla biznesu są również dostępne.

O Polsce

Polska leży w centrum Europy i graniczy z Morzem Bałtyckim, Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji. Większość kraju jest płaska, ale dwa pasma górskie znajdują się w południe. Polska znajduje się spektakularny naturalnej scenerii i pięknej architektury, która obejmuje zamki, pałace, kościoły drewniane i nowoczesne hale sportowe. Polska waluta korzysta złotego, skrócone zł.


Klimat w Polsce

Ze względu na jego centralne położenie, Polska ma ciepłe lata i bardzo mroźne zimy, które zawierają duże opady śniegu. Temperatury latem w większości zakresie kraju od 20 do 30 stopni C. Średnie temperatury wahają się zimą od 3 stopni C na północnym zachodzie do -8 stopni C na północnym wschodzie.

 

Kultura

Większość polskich populacji mieszka w obszarach miejskich i polskich zwyczajów i tradycji są mieszanką kultury, zarówno wschodnich i zachodnich.Prawie 300 sztuk festiwale odbywają się w kraju, każdego roku w tym teatru, filmu i muzyki, muzyki, zwłaszcza jazzu. Polacy są bardzo przyjaźni i posiłki są uważane uroczystości. Polskie posiłki oferują szeroki wybór warzyw, ziemniaków i mięsa.

 

Koszty życia

Koszty życia w Polsce jest relatywnie niska, około 1200-2500 zł (około € 300-600) miesięcznie, bez czesnego. Student akademiki koszt około 400-600 zł i mieszkania wspólnie uruchomić 1000/00 zł za miesiąc.

News and Articles

Read about important educational news, career information, and student experiences.

Lipiec 8, 2019

A business degree can offer an invaluable inside edge not only to the job of your dreams, but also to career advancement and personal fulfil...

Luty 5, 2019

You have probably heard quite a bit about Brexit – the UK’s departure from the European Union, which is due to happen on March 29th. The cou...

Listopad 15, 2018

Thinking of graduate school? Why not study abroad? Now's the perfect time. Here are six reasons why you should study abroad for graduate sch...

Wrzesień 27, 2018

The private sector is stepping up when it comes to investing in higher education as OECD countries pull back in spending following the finan...