Wstęp
Absolwenci są wyposażeni w znajomość teologii chrześcijańskiej w jej historycznych, systematycznych i praktycznych wymiarach. Potrafią pracować z tekstami biblijnymi w oryginalnych językach i są biegli w hermeneutyce tekstów chrześcijańskich, ze szczególnym naciskiem na tradycję reformacji, w dialogu z innymi chrześcijańskimi tradycjami, filozofią i naukami społecznymi. Znają fenomenologię religii, tradycyjne religie świata i nowe ruchy religijne.
Opis kryteriów weryfikacji i oceny
Egzamin wstępny odbywa się w jednej rundzie i ma tylko część ustną.
Wywiad sprawdza wiedzę kandydatów na temat teologii biblijnej (w tym języków oryginalnych), teologii systematycznej, teologii historycznej, religii świata i filozofii.
(maks. 100 punktów)
Wnioskodawca zostaje przyjęty, jeśli uzyska co najmniej 65 punktów
Warunki przyjęcia
Warunkiem dopuszczenia do studiów magisterskich jest ukończenie szkoły średniej potwierdzonej świadectwem ukończenia szkoły. Wstęp na studia licencjackie (program magisterski) jest również uwarunkowane ukończonej edukacji w każdym rodzaju programu studiów.
Metoda weryfikacji:
Zalecana literatura, przykładowe pytania
Zobacz strony internetowe wydziałów teologii historycznej, systematycznej i biblijnej, religioznawstwa i filozofii Protestanckiego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Karola - wymagania dotyczące egzaminu licencjackiego.
Wnioskodawcy mogą przygotować z wyprzedzeniem egzegezę co najmniej 4 sekcji tekstu ze Starego Testamentu (co najmniej 20 wersetów w każdej sekcji) i 4 sekcje z Nowego Testamentu, każde o długości co najmniej 10 wersetów (szczegóły patrz wymagania dla Egzamin licencjacki odpowiednich wydziałów Nowego Starego Testamentu: https://web.etf.cuni.cz/ETFN-453.html; https://web.etf.cuni.cz/ETFN-460.html).
Profil absolwenta
Absolwenci są wyposażeni w znajomość teologii chrześcijańskiej w jej historycznych, systematycznych i praktycznych wymiarach. Potrafią pracować z tekstami biblijnymi w oryginalnych językach i są biegli w hermeneutyce tekstów chrześcijańskich, ze szczególnym naciskiem na tradycję reformacji, w dialogu z innymi chrześcijańskimi tradycjami, filozofią i naukami społecznymi. Znają fenomenologię religii, tradycyjne religie świata i nowe ruchy religijne. Mogą korzystać z ich studiów w służbie swoich kościołów jako ministrowie w parafiach, w pracy katechetycznej, wychowawczej i duszpasterskiej, a także w dziedzinie społecznej i kulturalnej oraz w administracji publicznej.
Perspektywa kariery
Absolwenci mogą wykorzystywać swoje studia w służbie swoich kościołów jako ministrowie w parafiach, w pracy katechetycznej, wychowawczej i duszpasterskiej, a także w dziedzinie społecznej i kulturalnej oraz w administracji publicznej.