Physical ElectronicsGwarant: dr inż. Ivan Richter
Katedra: Katedra Elektroniki FizycznejCharakterystyka studiów magisterskichProgram studiów I roku obejmuje aktualne i klasyczne działy fizyki stosowanej i dyscyplin pokrewnych. Studenci uczą się również stosowania metod fizycznych w naukach przyrodniczych i praktyce inżynierskiej, korzystając z najnowszych technologii eksperymentalnych i obliczeniowych oraz symulacji komputerowych.
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z naturą fizyczną, opisem teoretycznym i interpretacją wielu zjawisk i właściwości wynikających z różnorodności oddziałujących układów fizycznych, czyli oddziaływań między polem elektromagnetycznym a środowiskiem materialnym. Może to dotyczyć generatorów kwantowych, struktur fotonicznych i plazmy. Ważne jest, aby wyjaśnić i zademonstrować w praktyce kluczowe metody eksperymentalne i modelowanie obliczeniowe oraz przedstawić przegląd obecnych i potencjalnych zastosowań, w tym powiązań interdyscyplinarnych.
Program studiów dzieli się na trzy specjalizacje współczesnej fizyki, stosowane w inżynierii i naukach przyrodniczych. Fizyka i technologia lasera koncentrują się na generatorach laserowych, spójnych wiązkach laserowych i optyce liniowej. Specjalizacja fotonika zajmuje się nowoczesną fotoniką, optyką i strukturami fotonicznymi (nano), ich projektowaniem i zastosowaniami. Fizyka obliczeniowa zajmuje się w równym stopniu podstawami fizycznymi najlepszych technologii, takich jak fizyka plazmy laserowej i fuzji bezwładnościowej, a także aktualną informatyką i numerycznymi symulacjami układów fizycznych. Zrozumienie głębszych relacji między matematyką, współczesną fizyką i informatyką jest dobrym punktem wyjścia dla absolwentów do zdobycia jeszcze bardziej zaawansowanego szkolenia akademickiego i zakwalifikowania się do pracy w nauce, badaniach i praktyce zawodowej.
Studenci uczestniczą również w specjalistycznych sesjach laboratoryjnych i samodzielnie rozwiązują projekty badawcze przypisane każdemu studentowi. Projekty te pomagają studentom zrozumieć istotę postawionego problemu i zastosować w praktyce zdobytą wiedzę teoretyczną. Wiele wyników projektów jest tak doskonałych, że można je opublikować w fachowych periodykach lub znaleźć zastosowanie w rozwoju nowych technologii inżynierskich.
Profil absolwentaWiedza, umiejętności:Absolwenci zdobędą wiedzę z dziedzin fizyki, matematyki i informatyki, która - z uwzględnieniem specjalizacji studentów - będzie bardziej szczegółowo omawiała metody eksperymentalne i modele teoretyczne współczesnej fizyki i technologii laserowej, fotoniki, optyki i fizyki obliczeniowej. . Absolwenci potrafią również zorientować się w technicznych interdyscyplinarnych zastosowaniach powyższych dziedzin. Mogą bezpośrednio kontynuować kształcenie akademickie na studiach doktoranckich w tej samej lub podobnej dziedzinie.Umiejętności:Absolwenci zdobędą kreatywne zrozumienie, jak analizować fizyczne i technologiczne problemy w swojej dziedzinie, formułować i rozwiązywać nowe problemy oraz przekształcać odkrycia w rozwiązania mające zastosowanie do inżynierii badawczej oraz naukowe zagadnienia fizyki i technologii laserowej, fotoniki i obliczeń fizyka. Umiejętności komputerowe absolwentów w zakresie wykorzystywania podstawowych metod fizycznych, matematycznych i obliczeniowych do rozwiązywania problemów naukowych w fizyce za pomocą technologii komputerowej są czymś oczywistym. Są instruowani, aby podążać za najnowszymi trendami w swoich dziedzinach; szybko zorientować się w nowych interdyscyplinarnych odkryciach; analizować dane komputerowe, syntetyzować je i opracowywać wyniki w formie pisemnej. Nowo nabyte umiejętności to także poczucie odpowiedzialności za wykonaną pracę i podjęte decyzje.Kompetencja:Absolwenci są gotowi do objęcia stanowisk magisterskich (inż.) W przemyśle, badaniach i firmach prywatnych, ponieważ ich podejście do zagadnień jest zarówno analityczne, jak i syntetyczne: składa się z profesjonalnej wiedzy i umiejętności korzystania z metodologii eksperymentalnej i technologii. Absolwentowi studiów magisterskich - w języku czeskim „inženýr” (inż.) - łatwo będzie znaleźć pracę akademicką lub pracę w przemyśle o charakterze badawczo-rozwojowym związanym z jedną ze specjalności absolwenta (tj. Fizyka i technologia laserowa, fotonika i fizyka obliczeniowa). Obejmują one elektrodynamikę, fizykę ciała stałego i fizykę obliczeniową w zastosowaniu do technologii laserowej i laserów, mikroelektroniki, fotoniki stosowanej i plazmoniki, telekomunikacji optycznej, fizyki nanostruktur, fizyki układów niskowymiarowych, czujników, metod obrazowania i technik stosowanych w specjalistycznych laboratoria wykorzystujące te metody i techniki, zaawansowane metody symulacji obliczeniowych w fizyce plazmy oraz oddziaływanie plazmy z falami elektromagnetycznymi. Absolwenci, którzy nie podejmą studiów doktoranckich, znajduję stanowiska w laboratoriach przemysłowych i badawczych, laboratoriach certyfikacji wyrobów, metrologii oraz w dziedzinach wykorzystujących techniki laserowe lub fotoniczne. Dzięki dobrym kompetencjom matematycznym absolwenci mogą zajmować stanowiska kierownicze, finansowe, a nawet przywódcze.Elektronika fizyczna - specjalizacjeFizyka i technologia lasera (LFT)
Celem specjalizacji studiów magisterskich jest zdobycie wiedzy niezbędnej do poznania i zastosowania w praktyce generatorów laserowych, spójnych wiązek laserowych i optyki nieliniowej.
Fotonika (FOT)
Kierunek studiów dotyczy nowoczesnej fotoniki, optyki i struktur fotonicznych (nano) oraz ich projektowania i zastosowań.
Fizyka numeryczna (PF)
Studia magisterskie nawiązują do wiedzy z zakresu współczesnej fizyki, matematyki i informatyki oraz umożliwiają studentom podnoszenie kwalifikacji na bardziej zaawansowanych kierunkach i kandydowanie na stanowiska ścisłe i techniczne.Państwowy egzamin końcowyElektrodynamika - obowiązkowa część egzaminu
Optyka i elektronika kwantowa - część fakultatywna egzaminu I.
Fizyka obliczeniowa - fakultatywna część egzaminu I
Fizyka i technologia lasera - egzamin część fakultatywna II
Fotonika - fakultatywna część egzaminu - II
Metody numeryczne w fizyce stosowanej - fakultatywna część egzaminu II
Fizyka plazmy laserowej i fuzja inercyjna - egzamin fakultatywny II