Magister edukacji i komunikacji naukowej

Informacje ogólne

Przeczytaj więcej o tym programie na stronie internetowej szkoły

Opis programu

Masz solidną wiedzę w jednej z nauk, lubisz się nią dzielić i chciałbyś pogłębić swój wgląd w procesy edukacyjne i komunikacyjne? Wtedy możesz wybrać program studiów magisterskich w zakresie edukacji i komunikacji.

W tym programie zdobędziesz teoretyczne spostrzeżenia i praktyczne umiejętności zarówno w formalnych, jak i nieformalnych praktykach edukacyjnych. Twoja dyscyplina naukowa zostanie umieszczona w szerszej perspektywie społecznej i rozwiniesz własne poglądy na temat tego, jak ta dyscyplina powinna być odpowiednia dla szkolnictwa średniego i dla ogółu społeczeństwa. Staże i projekt badawczy w zakresie edukacji i komunikacji naukowej pomogą Ci rozwijać się jako zręczny praktyk, a także innowator.

Ten dwuletni program może być Twoją bramą do kariery, na przykład:

 • Nauczyciel w szkole średniej lub wyższej
 • Projekt edukacyjny
 • Pisanie lub edytowanie nauki
 • Edukacja muzealna
 • Badania w zakresie edukacji naukowej.

Specjalizacje

Po wspólnym pierwszym semestrze będziesz specjalizować się w jednej z ścieżek programowych:

 • Stopień nauczyciela (w biologii, chemii, fizyce, matematyce lub informatyce)
 • Badania i rozwój w edukacji i komunikacji naukowej

Kwalifikacja nauczyciela drugiego stopnia

Jeśli ukończyłeś odpowiedni tytuł licencjata na holenderskiej uczelni badawczej, możesz również rozważyć karierę nauczyciela w szkole średniej. Więcej informacji można znaleźć w naszej witrynie modułu Educatieve (w języku holenderskim). Po ukończeniu tego programu (30 punktów ECTS) otrzymasz (ograniczone) kwalifikacje nauczycielskie drugiego stopnia uprawniające Cię do nauczania w szkole średniej I stopnia (vmbo-t oraz niższe stopnie w havo i vwo).

Cel programu

Jako absolwent tego programu będziesz mieć:

 • Dogłębne zrozumienie dyscypliny naukowej w kontekście społecznym i edukacyjnym.
 • Umiejętności zawodowe jako nauczyciel, projektant i komunikator.
 • Opanowanie systematycznego podejścia do badań w celu oceny i poprawy swoich praktyk zawodowych.
 • Postawy i umiejętności jako refleksyjni praktycy, w zakresie przedmiotu specjalistyczna wiedza, umiejętności i praktyki pedagogiczne.

Kwalifikacja NLT

Oprócz posiadania kwalifikacji nauczyciela chemii, informatyki, fizyki i matematyki, po ukończeniu studiów magisterskich (tytuł nauczyciela) masz również kwalifikacje do nauczania przyrody, życia i technologii

Jesteś już mistrzem?

Jeśli masz już tytuł magistra nauk ścisłych lub matematyki, możesz ubiegać się o przyjęcie do rocznego programu studiów magisterskich Leraar voorbereidend hoger onderwijs (w języku niderlandzkim), który prowadzi również do uzyskania certyfikatu nauczyciela.

Perspektywy rozwoju kariery

Perspektywy kariery naszych absolwentów są dobre. Około połowa naszych uczniów rozpoczyna karierę nauczyciela. Inni znajdują pracę jako badacz edukacji na uniwersytecie lub znajdują pracę w innym miejscu, w którym mogą przekazywać swoją wiedzę naukową innym.

Pierwsze kroki jako nauczyciel

Po ukończeniu kursu Nauczycielski, zostaniesz zakwalifikowany jako nauczyciel do jednego z przedmiotów szkolnych w szkołach średnich I i II stopnia. Perspektywy zatrudnienia nauczycieli przedmiotów ścisłych są na ogół dobre, ale istnieją różnice między przedmiotami szkolnymi. Istnieje wiele wolnych miejsc dla nauczycieli z chemii, informatyki, fizyki i matematyki, a nauczyciele biologii mają mniejsze możliwości.

Oprócz posiadania kwalifikacji nauczyciela chemii, informatyki, fizyki lub matematyki, po ukończeniu studiów magisterskich masz również kwalifikacje do nauczania przyrody, życia i technologii.

Szeroki wybór karier

Absolwenci kierunku "Badania i rozwój" oraz absolwenci ścieżki "Nauczyciele", którzy nie zdecydują się na stanowisko nauczyciela, znajdują się w różnych karierach:

 • Edukacja naukowa i badania w zakresie komunikacji (np. Stanowisko doktora)
 • Nauczyciel na uniwersytecie nauk stosowanych (HBO)
 • Deweloper edukatora w muzeum (np. Universiteitsmuseum, Museon, Naturalis)
 • Publikacje edukacyjne (pisanie metod nauczania, opracowywanie programów nauczania)
 • Specjalista ds. Komunikacji w agencji lub instytucji zajmującej się nauką (National Platform Science & Technology, De Praktijk (projekt edukacyjny), Stichting C3 (promocja zainteresowania chemią).

Ostatnia aktualizacja Sie 2020

Stypendium Keystone

Dowiedz się, jakie możliwości daje Ci nasze stypendium

Informacje o uczelni

Founded in 1636, Utrecht University is an esteemed international research university, consistently positioned number one in The Netherlands, 14th in continental Europe and the worldwide top 100 of int ... Czytaj więcej

Founded in 1636, Utrecht University is an esteemed international research university, consistently positioned number one in The Netherlands, 14th in continental Europe and the worldwide top 100 of international rankings, and member of the renowned European League of Research Universities. Pokaż mniej