Magister edukacji i komunikacji naukowej

Informacje ogólne

Opis programu

O

Czy masz solidną wiedzę w jednej z nauk, czy lubisz dzielić się swoją wiedzą i chciałbyś pogłębić swój wgląd w procesy edukacyjne i komunikacyjne? Wtedy program studiów magisterskich w zakresie edukacji naukowej i komunikacji może być twoim wyborem.

W tym programie zdobędziesz teoretyczne spostrzeżenia i praktyczne umiejętności zarówno w formalnych, jak i nieformalnych praktykach edukacyjnych. Twoja dyscyplina naukowa zostanie umieszczona w szerszej perspektywie społecznej, a Ty będziesz rozwijać własne poglądy na temat tego, jak twoja dyscyplina powinna być odpowiednia dla szkolnictwa średniego i dla ogółu społeczeństwa. Staże i projekt badawczy w dziedzinie edukacji i komunikacji naukowej pomogą ci rozwinąć się jako sprawny praktykujący, a także jako innowator.

Ten dwuletni program może być twoją bramą do kariery, takich jak:

 • Nauczyciel w szkole średniej lub wyższej
 • Projekt edukacyjny
 • Pisanie lub edytowanie nauki
 • Edukacja muzealna
 • Badania w zakresie edukacji naukowej.

Specjalizacje

Po wspólnym pierwszym semestrze specjalizujesz się w jednym ze ścieżek programowych:

 • Stopień nauczyciela (w biologii, chemii, fizyce, matematyce lub informatyce)
 • Badania i rozwój w edukacji i komunikacji naukowej

Kwalifikacja nauczyciela drugiego stopnia

Jeśli ukończyłeś odpowiedni tytuł licencjata na holenderskim uniwersytecie badawczym, możesz również rozważyć karierę nauczyciela w szkole średniej. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą stronę internetową Educatieve Module (po holendersku). Po ukończeniu tego programu (30 punktów ECTS), otrzymasz (ograniczone) kwalifikacje nauczyciela drugiego stopnia, które kwalifikuje Cię do nauczania na poziomie szkoły średniej I stopnia (vmbo-t i niższych stopni w havo i vwo).

Cel programu

Jako absolwent tego programu będziesz miał:

 • Dogłębne zrozumienie dyscypliny naukowej w kontekście społecznym i edukacyjnym.
 • Umiejętności zawodowe jako nauczyciel, projektant i komunikator.
 • Opanowanie systematycznego podejścia do badań w celu oceny i poprawy swoich praktyk zawodowych.
 • Postawy i umiejętności jako refleksyjni praktycy, w zakresie przedmiotu specjalistyczna wiedza, umiejętności i praktyki pedagogiczne.

Kwalifikacja NLT

Poza tym, że jesteś wykwalifikowanym nauczycielem w dziedzinie chemii, informatyki, fizyki i matematyki, masz również kwalifikacje do nauczania przyrody, życia i technologii po ukończeniu tego programu studiów magisterskich (Teacher Degree)

Jesteś już mistrzem?

Jeśli masz już tytuł magistra nauk ścisłych lub matematyki, możesz ubiegać się o przyjęcie na roczny program edukacyjny Leraar voorbereidend hoger onderwijs (w języku niderlandzkim), który również prowadzi do uzyskania certyfikatu nauczycielskiego.

Perspektywy rozwoju kariery

Perspektywy kariery dla naszych absolwentów są dobre. Około połowa naszych studentów rozpoczyna karierę nauczycielską. Inni znajdują pracę jako badacz edukacyjny na uniwersytecie lub znajdują pracę w innym otoczeniu, w którym mogą przekazywać swoją wiedzę naukową innym.

Pierwsze kroki jako nauczyciel

Po ukończeniu kursu Nauczycielski, zostaniesz zakwalifikowany jako nauczyciel do jednego z przedmiotów szkolnych w szkołach średnich I i II stopnia. Perspektywy zatrudnienia nauczycieli przedmiotów ścisłych są na ogół dobre, ale istnieją różnice między przedmiotami szkolnymi. Istnieje wiele wolnych miejsc dla nauczycieli z chemii, informatyki, fizyki i matematyki, a nauczyciele biologii mają mniejsze możliwości.

Oprócz tego, że jesteś wykwalifikowanym nauczycielem w dziedzinie chemii, informatyki, fizyki lub matematyki, masz również kwalifikacje do nauczania Natury, Życia i Technologii po ukończeniu tego programu magisterskiego.

Szeroki wybór karier

Absolwenci kierunku "Badania i rozwój" oraz absolwenci ścieżki "Nauczyciele", którzy nie zdecydują się na stanowisko nauczyciela, znajdują się w różnych karierach:

 • Edukacja naukowa i badania w zakresie komunikacji (np. Stanowisko doktora)
 • Nauczyciel na uniwersytecie nauk stosowanych (HBO)
 • Deweloper wychowawcy w muzeum (np. Universiteitsmuseum, Museon, Naturalis)
 • Publikacje edukacyjne (pisanie metod nauczania, opracowywanie programów nauczania)
 • Urzędnik ds. Komunikacji w agencji lub instytucji związanej z nauką (National Platform Science

Ostatnia aktualizacja Sty 2020

Informacje o uczelni

Founded in 1636, Utrecht University is an esteemed international research university, consistently positioned number one in The Netherlands, 14th in continental Europe and the worldwide top 100 of int ... Czytaj więcej

Founded in 1636, Utrecht University is an esteemed international research university, consistently positioned number one in The Netherlands, 14th in continental Europe and the worldwide top 100 of international rankings, and member of the renowned European League of Research Universities. Pokaż mniej