Francja

Studiuj we Francji

Szkolnictwo wyższe w Francji

Francja jest obecnie czwartym co do popularności miejscem studiowania na świecie. I to nic dziwnego, biorąc pod uwagę doskonałą kulturę, wysoko oceniany system uniwersytecki i obniżki stosunkowo niskiego czesnego. Każdego roku blisko 300.000 studentów podróżuje do Francji wyłącznie w celu studiowania na jej uczelniach.

System szkolnictwa wyższego we Francji może wydawać się trochę pogmatwany. Choć obecnie system jest normalizowany do trójstopniowego systemu, co sprawia, że ​​trochę łatwiej go zrozumieć. Studenci rozpoczynają studia poprzez zdobycie Licencjatu, który jest podobny do stopnia Bachelor. Następnie kontynuują studia na poziomie magisterskim. Ostatni poziom studiów to doktorat. Studia licencjackie trwają trzy lata, a dwa lata są niezbędne do ukończenia studiów magisterskich. Studia doktoranckie zwykle wymagają trzech dodatkowych lat.

Uczelnie we Francji są finansowane przez państwo, więc czesne nie jest wysokie. Zaplanuj wydatek około €200-€400 za rok, w zależności od rodzaju studiów i uczelni, na której studiujesz. Wyjątkiem są francuskie szkoły biznesowe. Większość szkół biznesu są prywatne, a czesne może wynieść ponad €15.000 na rok.

Francja ma dość otwartą rekrutację na pierwszy rok studiów licencjackich. Jednak po pierwszym roku studenci muszą zdać szereg egzaminów, żeby dostać miejsce na drugim roku studiów, co może być bardzo nastawione na współzawodnictwo. Kraj posiada również system selekcyjnych szkół zwanych "Grandes Écoles", do których wybierani są tylko wyborowi studenci, i te szkoły mają selektywne egzaminy wstępne, wyższe czesne i prestiż.

Rok akademicki we Francji zaczyna się pod koniec września, a semestr wiosenny rozpoczyna się na początku lutego. Wakacje są w czasie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, ale też na Wszystkich Świętych i Wielkanoc. Większość szkół ma również ferie wiosenne i trzy miesiące wakacji.

Po ukończeniu studiów wielu studentów kontynuuje naukę na programach studiów naukowych. Te jedno-lub trzymiesięczne programy mogą być dotowane przez grant na naukowy program studiów wysokiego poziomu, który obejmuje koszty podróży, czesne i koszty utrzymania.

 

Wymagania wizowe

Jeśli wybierasz się na studia do Francji z kraju Unii Europejskiej, nie będziesz musiał się ubiegać o wizę studencką. Jeśli Twoja ojczyzna jest poza UE, to wtedy będziesz musiał odwiedzić francuski konsulatu, aby otrzymać wizę studencką przed przyjazdem do kraju. Twoja wiza będzie służyła jako dowód statusu rezydenta w czasie pierwszego roku studiów. Po roku będziesz musiał aplikować o Carte de Sejour. Dodatkowo musisz zarejestrować się w lokalnym biurze imigracyjnym w ciągu 30 dni od daty przyjazdu do kraju.

 

Porady

Ze względu na brak kosztów czesnego i wysokie zaintesowanie wśród zagranicznych studentów, będziesz chciał zacząć planować swoje studia we Francji wcześnie. Choć dostanie się na studia nie będzie trudne, jeśli jesteś studentem pierwszego roku, to znalezienie mieszkania i załatwianie dokumentów zajmą Ci trochę czasu. Jeśli potrzebujesz pomocy finansowej, będziesz również chciał ubiegać się o dofinansowanie studiów lub kursów.

Jak się przygotujesz do studiów we Francji, będziesz wśród jednych z najlepszych myślicieli na świecie. Będziesz miał możliwość studiowania w salach, które kiedyś zdobiły takie nazwiska jak Sartre, Durkheim czy Skłodowska-Curie. Choć proces aplikowania o studia i załatwianie papierkowej roboty mogą być straszne, w końcu otrzymasz wysokiej jakości wykształcenie w zaskakująco przystępnej cenie, dzięki czemu wysiłek ten jest wart zachodu.

O Francji  

Francja jest jednym z kluczowych graczy na europejskiej scenie politycznej i gospodarczej. Będąc granicą między Półwyspem Iberyjskim a kontynentem Europy, Francja od dawna była kulturalnym centrum Europy. Paryż w szczególności to centrum branży mody: wiele z wiodących trendów światowej mody swój początek ma w paryskich domach mody. Kraj wyprodukował także wielu z najbardziej znanych na całym świecie pisarzy, w tym Rousseau i Woltera. Dzięki związkom z Niemcami, Francja była jednym z liderów w jednoczeniu Europy i założycielem Uni Europejskej.

Oprócz mody i literatury Francja słynie też z tradycji kulinarnej. Ponad 250 różnych odmian sera pochodzi z obszaru jej granic, a miłośnicy wina wiedzą, że mogą skierować się do Francji po delikatne, pyszne wina.

Niezależnie czy zastanawiasz się nad Francją ze względu na jej kulinarne dziedzictwo, zdolności artystyczne czy po prostu dlatego, że chcesz poznać kulturę nowego miejsca, znajdziesz wiele czynników, które sprawią, że będziesz chciał studiować w tym wiodącym europejskim kraju. Ponieważ Francja jest atraktycjna dla tak wielu zagranicznych studentów, życie na uczelni obfituje w różnorodność kulturową. Kulturowo oświecające doświadczenia są częste we Francji. Muzea, zwłaszcza te w Paryżu, oferują mieszkańcom UE, którzy są studentami w wieku do lat 26 bezpłatny wstęp. Studenci z legitymacjami otrzymują też zniżki na transport, jedzenie i rozrywkę.

 

Klimat we Francji

Francja ma łagodny klimat, na który duży wpływ ma Morza Śródziemne. Całoroczne temperatury są komfortowe, a słonecznych dni jest dużo, co oznacza szerokie możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu. W górach znajdziesz mnóstwo śniegu na weekendowe wycieczki na narty i sanki, a Nicea i Cannes oferują możliwość kąpieli już wczesną wiosną. Latem można doświadczyć gorącej plażowej pogody w wielu częściach kraju, natomiast w górach jest chłodniejsza temperatura, komfortowa na wędrówki.

 

Koszty utrzymania i mieszkania

Koszty życia we Francji są porównywalne do większości krajów europejskich. Jednak w Paryżu, gdzie znajduje się wiele z najlepszych uniwersytetów, koszty te są znacznie wyższe. Ponadto, znalezienie mieszkania w Paryżu może być trudne, ze względu na dużą gęstość zaludnienia. Jeśli wiesz, że będziesz studiować w Paryżu, znajdź swój dom wcześnie, przed wczesną jesienią, kiedy to dostępne miejsca są rozchwytywane.

Wielu studentów decyduje się mieszkać w Cite Universitaire Internationale de Paris, dużym miasteczku studenckim na południu Paryża. Miejsca są ograniczone, więc jeśli chcesz tu zamieszkać, aplikuj rok przed planowanym pobytem.

Jeśli będziesz studiować poza Paryżem, najprawdopodobniej znajdziesz subsydiowane miejsce zamieszkania na kampusie lub w pobliżu uniwersytetu przeznaczone specjalnie dla studentów zagranicznych. Krajowy urząd do spraw studentów (CNOUS) dotuje akademiki dla studentów zagranicznych, co może być opcją taniego miejsca zamieszkania.