Wstęp
TEMA Europejskie Terytoria: Dziedzictwo i Rozwój to dwuletni (120 ECTS), dwujęzyczny (angielski i francuski) program studiów magisterskich Erasmus Mundus (EMJMD), obejmujący pięć uniwersytetów z UE i Kanady. Konsorcjum TEMA jest koordynowane przez ELTE i utworzone przez École des Hautes en Sciences Sociales w Paryżu (EHESS), Uniwersytet w Katanii (UNICT), Uniwersytet Karola w Pradze (CUNI) oraz Uniwersytet Laval z Kanady (UL) w współpraca ze znakiem dziedzictwa europejskiego (EHL) i różnymi biurami UNESCO.
Celem tego programu jest lepsze zrozumienie rosnącej obecności i znaczenia dziedzictwa kulturowego w kontekście europejskim poprzez zastosowanie wielonarodowego, interdyscyplinarnego podejścia. W ciągu ostatniej dekady naukowcy zaczęli dostrzegać znaczenie i wpływ europejskiego dziedzictwa kulturowego na tożsamość i współczesną kulturę. Z tego powodu konsorcjum zdecydowało się wykorzystać swoją wiedzę specjalistyczną do opracowania nowego interdyscyplinarnego programu i programu nauczania oraz do stworzenia pierwszego europejskiego wspólnego programu studiów magisterskich na temat europejskiego dziedzictwa kulturowego, łączącego akademickie dziedziny nauk społecznych i humanistycznych.
Ten program jest zalecany wnioskodawcom (UE i spoza UE), którzy mówią po angielsku i francusku, są zainteresowani nauką w środowisku międzynarodowym i uzyskali pierwszy stopień (BA / BSc / 180 ECTS / w historii, geografii, filozofii, antropologii, Etnografia, socjologia, kulturoznawstwo, urbanistyka, architektura, nacjonalizm, stosunki międzynarodowe, prawo, ekonomia, administracja lub dziedziny pokrewne. TEMA oferuje nie tylko wyjątkową międzynarodową atmosferę, ale także prestiżowe stypendia Erasmus Mundus dla najlepiej ocenianych kandydatów europejskich i nieeuropejskich. Stypendia Erasmus Mundus obejmują koszty uczestnictwa studentów, wkład w koszty podróży i instalacji studentów oraz diety (1 000 EUR miesięcznie) przez cały czas trwania programu studiów EMJMD.
Program ten umożliwia studentom naukę co najmniej na dwóch uczelniach partnerskich, uzyskanie podwójnego lub wielokrotnego stopnia (magistra nauk społecznych i humanistycznych) oraz rozpoczęcie kariery w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, administracji, planowania urbanistycznego i badań.
Utwory / specjalizacje
Ścieżki mobilności studentów są podzielone między instytucję koordynującą (semestr 1) i cztery partnerskie uniwersytety (CUNI, EHESS, UNICT, UL) na semestr 2-3-4, podczas których odbywają się obowiązkowe praktyki u członków stowarzyszonych Konsorcjum. Tematyka obejmuje europejskie dziedzictwo kulturowe, badania urbanistyczne, antropologię miejską, integrację europejską, historię i tworzenie polityki. Konsorcjum przyznaje absolwentom TEMA podwójne lub wielokrotne stopnie naukowe (w zależności od ścieżki mobilności studenta) wraz z suplementem do dyplomu, wszystkie akredytowane na poziomie krajowym. Wydano suplement do dyplomu opisujący zawartość osobistą programu nauczania.
Siła programu
TEMA zapewnia program, który nie może zaoferować żaden z istniejących studiów magisterskich w dziedzinie dziedzictwa kulturowego. TEMA oferuje nowe, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, interdyscyplinarne i dwujęzyczne szkolenia, w których uczniowie będą mogli stać się zarówno uczonymi dziedzictwa europejskiego, jak i praktykującymi ekspertami. TEMA stworzy solidne podstawy dla koncepcji dziedzictwa europejskiego, zwiększy różnorodność i jakość Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego, stworzy wartościową wymianę europejskich i pozaeuropejskich perspektyw dotyczących dziedzictwa, a także stworzy doskonałą, prawdziwie innowacyjną EMJMD. Uczniowie TEMA mogą uczestniczyć w unikalnym programie edukacyjnym i badawczym zarówno w Europie, jak iw Ameryce Północnej, który łączy elementy współczesnych konstrukcji tożsamości opartych na dziedzictwie z innowacyjną analizą opartą na interdyscyplinarnej metodologii.
Nowa TEMA opiera się na dużej wspólnej sieci członków konsorcjum i wiedzy jej pracowników akademickich i tworzy prawdziwy pomost między akademickim studium europejskiego dziedzictwa kulturowego i jego praktycznym zastosowaniem w powiązanych instytucjach na całym świecie. Każdy członek konsorcjum ma duże doświadczenie w historii, jak również w naukach społecznych, które stanowią podstawowe elementy ich indywidualnej działalności dydaktycznej i badawczej.
Dzięki takiemu wielokulturowemu i interdyscyplinarnemu programowi studiów uczniowie mogą zdobyć wiele umiejętności przekrojowych. Nauczanie TEMA kładzie nacisk na wzmocnienie umiejętności komunikacyjnych (organizowanie debat i prezentacji akademickich) oraz krytycznego myślenia. Dzięki różnym ćwiczeniom praktycznym podczas seminariów i staży oraz regularnym spotkaniom z partnerami spoza środowiska akademickiego może wzrosnąć poczucie inicjatywy i przedsiębiorczości, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.
Dwujęzyczny charakter programu jest szczególnie istotny w dziedzinie badań nad dziedzictwem, gdzie angielski i francuski są powszechnie używane, w szczególności w UE i UNESCO. W ten sposób TEMA jest w stanie dalej przygotowywać swoich studentów do dalszej kariery lub studiów doktoranckich w dziedzinie dziedzictwa.
Możliwości zawodowe
Absolwenci TEMA będą mieli dwa lub trzy dyplomy, co z pewnością jest także wielkim atutem na rynku pracy. TEMA ma na celu zapewnienie kwalifikacji do podejmowania zawodów w dziedzinie dziedzictwa europejskiego, administracji lokalnej, regionalnej, krajowej i terytorialnej, w instytucjach urbanistycznych i badawczych, związanych z dziedzictwem i tożsamością. Studenci TEMA będą mogli zostać zarówno uczonymi europejskiego dziedzictwa, jak i praktykującymi ekspertami. TEMA jest ponadto w stanie przygotować swoich studentów do dalszej kariery lub doktoratu w dziedzinie dziedzictwa.
Przykłady prac
Ekspert w Dziedzictwie, Badacz Dziedzictwa Europejskiego, Ekspert ds. Rozwoju Społecznego i Miejskiego, Historyk, Naukowiec Społeczny, każdy zawód w dziedzinie dziedzictwa europejskiego, w administracji lokalnej, regionalnej, krajowej i terytorialnej.
Warunki przyjęć
Wymagania wstępne
Uwaga: Te same wymagania wstępne obowiązują studentów z Europy i krajów trzecich.
Wybór opiera się na doskonałości akademickiej i biegłości w języku angielskim i francuskim.
Wymagania stopnia:
Wspólny kurs mistrzowski TEMA Erasmus Mundus przyjmuje kandydatów z różnym wykształceniem i stopniami naukowymi (licencjat, magister, ewentualnie doktorat) i jest poświęcony wspieraniu uczenia się przez całe życie. TEMA przyjmuje studentów na poziomie magisterskim, którzy uzyskali pierwszy stopień wykształcenia wyższego, tytuł magistra lub wykazują uznany równoważny poziom uczenia się zgodnie z ustawodawstwem krajowym i praktykami w krajach przyznających stopień.
TEMA jest otwarta dla doskonałych studentów Programu i krajów partnerskich, którzy zdobyli pierwszy stopień (BA / BSc / 180 ECTS /) lub magister (MA / MSc / 120 ECTS) z historii, geografii, filozofii, antropologii, etnografii, socjologii, Kulturoznawstwo, urbanistyka, nacjonalizm, stosunki międzynarodowe, prawo, ekonomia, administracja lub dziedziny pokrewne.
W przypadku uzyskania dyplomu dopiero po upływie terminu składania wniosków, możliwe jest przesłanie uwierzytelnionego odpisu później. Niemniej jednak w tym przypadku kandydat musi dostarczyć w pakiecie aplikacyjnym oficjalne zaświadczenie ze swojego uniwersytetu potwierdzające studia, a także musi podać dokładną datę uzyskania dyplomu. Te same zasady dotyczą wyników testu językowego.
Temat badań:
Kandydat musi wybrać przedmiot badań zgodnie z programem nauczania TEMA Erasmus Mundus Joint Master Course. Możliwe tematy badań są wskazane na stronie internetowej TEMA www.mastertema.eu.
Doświadczenie zawodowe:
Przyjęcie do TEMA EMJMD nie wymaga doświadczenia zawodowego. Jednak doświadczenie zawodowe w dziedzinie związanej z kursem magisterskim jest dodatkowym atutem.
Wymagania językowe
Minimalny poziom biegłości językowej (ustnej) (A1-C2):
Pierwszy język (angielski lub francuski): C1, Drugi język (angielski lub francuski): B2
Minimalny poziom znajomości języka (pisemny) (A1-C2):
Pierwszy język (angielski lub francuski): C1, Drugi język (angielski lub francuski): B2
Ponieważ TEMA EMJMD jest świadczona w języku angielskim i francuskim, biegła znajomość tych języków jest koniecznością. Aby złożyć podanie, kandydaci muszą posiadać certyfikat językowy z języka angielskiego i francuskiego: jeden z nich musi być na poziomie zaawansowanym, a drugi na poziomie bardziej podstawowym, który może być również określony przez uniwersytet lub wydział kandydata . Poziom biegłości w języku angielskim powinien wynosić co najmniej C1, przy użyciu skali Common European Framework of Reference for Languages. Akceptowane są następujące testy z języka angielskiego: TOEFL, IELTS, Cambridge. Poziom wiedzy w języku francuskim powinien być powyżej B1. Akceptowane są następujące testy językowe: DELF, TCF.
Konsorcjum TEMA nie wymaga od wnioskodawców świadectwa testu językowego:
Czyim językiem ojczystym jest angielski lub francuski,
Posiadający dyplom / stopień wydany przez szkołę wyższą, szkołę średnią lub uczelnię wyższą (np. Poziomy A, maturę, licencjat, licencjat itp.), W których językiem wykładowym jest angielski lub francuski,
Kto ma kwalifikacje FLE (nauczanie języka francuskiego jako języka obcego) lub TEFL (nauczanie języka angielskiego jako języka obcego).
Wnioskodawcy posiadający certyfikat w języku angielskim lub francuskim, który jest uznawany na szczeblu krajowym w ich kraju, muszą wystąpić o jego potwierdzenie przez Sekretariat TEMA. Jednak krajowe certyfikaty muszą być co najmniej na poziomie zaawansowanym i dowodzić zarówno umiejętności ustnych, jak i pisemnych posiadacza. Znajomość innych języków europejskich, zwłaszcza włoskiego, czeskiego lub węgierskiego, jest dodatkowym atutem.
Dokumenty do złożenia wraz z wnioskiem
Licencjat z tłumaczeniem przysięgłym, jeżeli językiem dyplomu nie jest angielski, francuski, włoski, czeski lub węgierski
Stopień magistra Jeśli kandydat chce zrobić drugi tytuł magistra), z uwierzytelnionym tłumaczeniem, jeżeli językiem dyplomu nie jest angielski, francuski, włoski, czeski lub węgierski
Transkrypcja nagrań z tłumaczeniem przysięgłym, jeżeli językiem dyplomu nie jest angielski, francuski, włoski, czeski lub węgierski
CV (w języku angielskim lub francuskim, wnioskodawcy mogą pobrać formularz CV online ze strony www.mastertema.eu)
List motywacyjny (w języku angielskim lub francuskim (około 3000 znaków ze spacjami))
Plan badań (w języku angielskim lub francuskim (ok. 15 000 znaków ze spacjami i selektywną bibliografią 12 prac) wnioskodawcy mogą pobrać instrukcję pisania instrukcji do planu badań ze strony www.mastertema.eu)
List polecający dwa odniesienia w języku angielskim lub francuskim w zapieczętowanej i podpisanej kopercie, wnioskodawcy mogą pobrać formularz online ze strony www.mastertema.eu
Kopia głównych stron paszportu (musi być ważna) kopia paszportu lub dowodu osobistego (studenci z krajów Schengen), z datą końcową ważności.
Zdjęcie paszportowe
Czesne Studenci zaangażowani w TEMA EMJMD płacą czesne, w tym pełne ubezpieczenie medyczne. Stypendium Erasmus Mundus pokrywa w całości czesne przez cały czas trwania programu. Czesne za semestr wynosi 3.000 € (trzy tysiące euro) dla studentów z kraju partnerskiego i 1.500 € (jeden tysiąc pięćset euro) dla studentów z kraju programu. Ustanowiono politykę zniesienia opłat w odniesieniu do kwestii równości, aby wspierać studentów w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, ale o wysokich kwalifikacjach.
Certyfikat językowy (w języku angielskim i francuskim, wnioskodawcy mogą pobrać tabelę oceny języka ze strony www.mastertema.eu)
Inne: wypełniony formularz wniosku TEMA (podpisany i opatrzony datą, wnioskodawcy mogą pobrać go ze strony www.mastertema.eu)
Inne: zaświadczenie o miejscu zamieszkania zgodne z przepisami gminy, w której student jest zarejestrowany i / lub zaświadczenie potwierdzające miejsce zatrudnienia lub nauki / szkolenia, wydane przez pracodawcę lub instytucję, w której uczeń studiuje / ukończył studia
Inne: Kopia wszelkich innych dyplomów i testów językowych (jeśli takie istnieją)
Procedura aplikacji
Aplikacja uruchamia się na stronie programu TEMA. Termin składania wniosków o przyjęcie studentów na lata 2018–2020 ze stypendium Erasmus Mundus upływa 31 marca 2018 r. I 17 czerwca 2018 r. Dla studentów samofinansujących się. Kandydaci muszą postępować zgodnie z instrukcjami na stronie internetowej TEMA, przesłać swoje dokumenty za pośrednictwem internetowego systemu aplikacji i wysłać pakiet aplikacji wraz z wydrukiem na adres sekretariatu TEMA w Budapeszcie:
Sekretariat TEMA
ELTE BTK Atelier, 1088 Budapest, Múzeum krt. 6-8. I. 132. Węgry
Oba pakiety zawierają te same dokumenty.